Dekret cesarski Napoleona I, podpisany 9 kwietnia 1807. w Kamieńcu Suskim (Finckenstein) nakazującym zorganizowanie pułku (tłumaczenie XIX-wieczne): W obozie naszym cesarskim w Finkenstein dnia 6 kwietnia 1807 roku Napoleon, cesarz Francuzów i król włoski, postanowiliśmy i stanowimy co następuje: Art. 1-y. Utworzony będzie pułk Lekko-konny polski gwardyi. Art. 2-gi. Pułk ten składać się będzie z czterech szwadronów, każdy o dwuch kompanijach. Art. 3-ci. Każda kompanija składać się będzie z jednego kapitana, dwóch …
Imieniny Xięcia Józefa Poniatowskiego
Sekcja Cywilna ARSENAŁ – stowarzyszenie regimentów i pułków polskich 1717-1831 Towarzystwo Przyjaciół Rapperswilu, PAN Archiwum w Warszawie PAN Dom Zjazdów i Konferencji w Jabłonnie Mają zaszczyt oświadczyć, co następuje: Obwieszczenie! Czynimy powszechnie wiadomym, iże w Pierwszym Dniu Wiosny, to jest 21.03.2015 w parku w Jabłonnie czcić będziemy Imieniny Xięcia Józefa Poniatowskiego, bratanka Króla Jegomości! W programie: a. 12.00 zbiórka wojsk i cywili przy Łuku Triumfalnym, b. 12.15 laudacja P. Jasińskiego – krótki życiorys …
Zapustne śniadanie
Choć zmęczona wena pada z przejedzenia, Obowiązek woła, a więc do Śniadania. Gdy ostatnie triumfy święcił czas zabawy, Wesoła gromadka naszła Dom Kultury. Staromiejski dodam tu, w mieście stołecznym, Znany miłośnikom kultury tak licznym. Gdy zamkowy zegar obwieścił południe, Goście siedli do stołu odziani godnie. Choć cyfra ich mała, jednak doborowe Towarzystwo zjadło Śniadanie Zapustne. Kawa, czekolada, herbata i woda, Serniki, chrust, dżem, miód, ciastka, konfitura, Lecz po pierwsze ciekawa …
FORMACJE POLSKIE W SŁUŻBIE FRANCUSKIEJ. SOMOSIERRA
Poza wojskiem polskiem Księstwa Warszawskiego istnieją już w 1807 r. pułki polskie w służbie cesarskiej: pułk lekko-konny gwardji i legja «polsko-włoska» (reszta Legjonów Dąbrowskiego), która nie znalazła miejsca w etacie wojska narodowego i musiała nadal tułać się w obcej służbie. Pułk lekko-konny gwardji cesarskiej powołany został do życia w marcu 1807 r., złożony (w zasadzie) z ochotników z pośród osiadłej młodzieży, o kadrach doborowych, wydzielonych przez pułki linjowe jazdy z dużym dla nich uszczerbkiem. Pułk ma cztery …
Ogólnopolska Sekcja Cywilna Arsenału – zaproszenie
Jeśli nieobce Ci koszary, a może parkiet znany, jesteś niewiastą czyli też mężem, zapraszamy do Ogólnopolskiej Grupy Cywilnej powstającej w ramach ARSENALU – Stowarzyszenia Regimentów i Pułków Polskich 1717 -1831! Z nami możesz odkryć inny wymiar rekonstrukcji! Jako że mundury były wszechobecne w okresie 1717 – 1831, przygodę można rozpocząć od noszenia wyposażenia „na urlopie”, a z czasem obszyć się w strój cywilny, zarówno damski jak i męski. jeśli obawiasz się, że popełnisz błąd …
Insurekcyjne gry planszowe cz. II
Ponownie rozegrałem dziś Maciejowice 1794, oto relacja z pierwszej cześci : Zgodnie z prawda historyczną bitwę zaczyna atak kolumny Denisowa na Oronne. Początkowo strzelcy Dembowskiego odrzucają Jegrów, wzmocnieni Jekaterynosławcy ponownie atakują i tym razem oni wypierają naszych strzelców. Przybywa Kościuszko wraz z odwodami jazdy z centrum. Wycofuje się nasz poturbowany I/18pp. Nz szykującą się do szarży jazdę polską otwiera ogień bateria rosyjska powodując straty i zamieszanie w pułku …
Insurekcyjne gry planszowe cz. I
Sporą grupę miłośnikow historii wojskowości w kraju stanowią pasjonaci historycznych gier planszowych. Do tego kręgu odbiorców skierowane jest czasopismo TAKTYKA I STRATEGIA, które na swoich łamach publikuje serię planszowych gier strategicznych nawiązujących do sławnych bitew przeszłości ze szczególnym uwzględnieniem batalii z udziałem polskiego oręża. Jednak zawartość periodyku to nie tylko gry, każdy numer zawiera kilka artykułów tematycznie związanych z polską i powszechna historią wojen. Numer 38 – 1/2014 poświęcił swoją uwagę min. …
Historia żywa w szkole
Na zaproszenie dyrekcji w dniu 11.03.14 gościliśmy w szkole im. Tadeusza Kościuszki w Słupsku przy ulicy Henryka Pobożnego 2. grupa historyczna Biały Orzeł wystawiła dwuosobową delegację Rafała Walczyka (gemajn Regimentu X szefostwa Działyńskich) i mnie (muszkieter 2 Regimentu Wodzickiego). Spotkanie z dziećmi młodszych klas odbyło się na dużej auli na górze placówki. Zdając sobie sprawę, że dzieci są w stanie wytrzymać jedynie ok 15 minut merytorycznego wykładu staraliśmy się ograniczyć go do tego właśnie czasu aby potem przejść …
Dekret utworzenia Gwardyi polskiej
Komisya administracyjna warszawska Wolą jest najjaśniejszego cesarza Francuzów i króla włoskiego, żeby był utworzony pułk lekkokonny polski o czterech szwadronach, który będzie wcielonym do gwardyi cesarskiej, i pełnić służbę w tych samych obowiązkach przy najjaśniejszym Napoleonie. Pospieszamy oznajmić publiczności ten nowy zaszczyt, który j. c. m. udziela narodowi polskiemu, powierzając młodym ochotnikom polskim straż swojej uświęconej osoby. Pole otwierające się nauce, zasługom i sławie, jest nadto szerokiem, zaszczyt …
Rekonstrukcja kawalerii okresu wojen napoleońskich. Część II: kawaleria Księstwa Warszawskiego. Strzelcy konni
Jeden z najsławniejszych naszych pamiętnikarzy okresu wojen napoleońskich, imć Aleksander Fredro, w pisanym po latach „Trzy po trzy. Pamiętniki z epoki napoleońskiej” pisał: „(…) byłem jeszcze dziecięciem, kiedy do mojej ciotki Ruckiej, mieszkającej w Mały, przyjechał pan Bogusz, gwardzista galicyjski, będący na urlopie w sąsiedztwie. Przyjechał konno w stosowanym kapeluszu z kitką i w kolistym płaszczu. Od tego czasu kapelusz z kitką i płaszcz kolisty uczepiły się mojej głowy i stały się celem gorących życzeń. Po wszystkich kopertach i na każdym świstku …