Ręczne granatniki

• 6 lutego 2009 z 15:46 #6168
    Pedro
    Participant

Interesują mnie ręczne granatniki w armii Polskiej jak i w innych (w marynarce wiem ze były używane dosć długo) ale chodzi mi o ich zastosowanie w piechocie .Ostantnio ogladałem film rosyjsko-francuzki „Sługa dwóch panów” gdzie była pokazana walka Piotra I z Karolem Gustawem i pięknie był pokazany marsz kolumny grenadierów i strzelanie z przyklęku 🙂 Jeżeli ktoś ma stosowne informacje na ten temat będę zobowiązany 🙂
    http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=a890c837e1663044

i jeszcze tu http://www.gentlemenoffortune.com/handmortar.htm

6 lutego 2009 z 19:10 #6171
    Pedro
    Participant

French Grenade-Launcher/Hand-Mortar, c. 1754 Length: 24 � in. Barrel: 8 � in. x 3 � in. bore Lockplate: 6 � x 1 3/8 in. Weight: 14.8 lbs. The French employed hand-held grenade-launchers (also known as hand-mortars) during the 18th century, yet due to their scarcity today (and paucity of surviving records, it is supposed) little has been found in published works. This fine example and another of the same pattern are known to this writer (there is a possible third illustrated in Gilkerson); both have French 1754 locks, identical cast-brass barrels, and brass hardware. The �Roman-nose� butt configuration of the arm is very much in keeping with the M1754 musket, although the shape of the brass buttplate is more reminiscent of the M1733 carbine. A similar example, but with a Model 1763 plate and a slightly-longer barrel, has also been examined. All share another feature: the use of what appear to be rounded British Land Pattern sideplates. The lockplate on this example bears a faint, engraved CARRIER (?) and the crown/SE inspection stamp of St. Etienne arsenal below the pan. It is believed that these were standard arms (of at least two production periods–1754 and 1763) produced under contract with the Ministry de la Marine, as with the St. Etienne-made Marine muskets. The use of brass hardware, as opposed to iron, found on the rare 1766 and later 1777 Marine muskets tends to support this contention. Whether intended solely for shipboard use or also for issue to the land-based Troupes de la Marine is currently unknown. Note the extant short branch and buckle of the original musket sling mounted to the lower sling-swivel; buckles of this pattern have been recovered from French & Indian War sites. $8000/12,000 Literature: William Gilkerson. Boarders Away. II (Lincoln, RI: Mowbray Publishing, 1993), 36-37.

7 lutego 2009 z 12:18 #6174
    Pedro
    Participant

Wysłany: Dzisiaj 10:00

——————————————————————————–

francuski granatnik nazywany tez recznym mozdzierzem ,rok prodkucji około 1754, długość 24 cale,dłuość lufy 8 cali , kaliber 3 cale ,plyta zamka ma wymiary 6 na 1 i 3/8 cala ,waga 14,8 funta.Poznie do produkcji użyto elementow karabinu 1754 oraz karabinka 1733 w 18 wieku uzywano ich już tylko w marynarce

20 lutego 2009 z 13:19 #6262
    Pedro
    Participant

pochwale się wykonaniem modelu granatnika ;D ,już niedługo bedzie w całosci ;P

24 marca 2009 z 01:30 #6324
    Kropidło
    Participant

To są rzeczy rozkoszne! Dziw, że nikt wyrazów podziwu głośno nie uskutecznia :< . Metal oprawy w drewno (jakie!) – to jest piękne nawet gdy nie strzela i siarką nie woni. Wczoraj głaskałem klamki mosiężne z nieistniejącego już domu mego dziadka, przypomniałem sobie ten stół, krzesła kanapę… i piec kaflowy, porcelanowe uchwyty na drzwiczkach pieca. Epoka bez polimerów! Przebieram się w sukna i płótna – to jest to! Dotyk drewna olejem wykończonego! Żona ma mi za złe polerowanie łoża mej wiatrówki marki Slavia ;D . Niestety Pedesloli to nie to samo co własnoręcznie wykończona osada.

Pedro, gdzie Cię mogę zobaczyć z dzieckami Twojemi!?

24 marca 2009 z 12:48 #6325
    Darek
    Participant

Pedruś był w Jonkowie w ostatnią sobotę.
    Teraz to chyba Raszyn?

25 marca 2009 z 01:06 #6328
    Pedro
    Participant

Pedro, gdzie Cię mogę zobaczyć z dzieckami Twojemi!?

Na Raszyn sie wybieram ale wszystkich swoich dzieci nie dam rady zabrac
    a z Jonkowa pamiatka wystrzelenie marzanny ;D

28 kwietnia 2009 z 18:09 #6388
    Pedro
    Participant

powiedziałem i wykonałem 🙂

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.