Przenośne mozdzierze 2 funtowe

• 9 maja 2008 z 09:23 #5458
    Pedro
    Participant

Mam pytanie czy ktoś posiada informacje dotyczącą używania przez armie Polską mozdzierzy 2 funtowych? , bo że używali to wiadomo ( na całym świecie )
    po 1673 po wynależieniu przez van Coehorna.Tylko pytanie kto używał (bo żeby było śmieszniej nie artyleria ;D ) grenadierzy , saperzy , minerzy ?

tak wyglada takie cudo (foto orgniał)

A to jest mój wyrób (model co prawda pruski ,ale sporo ludwisiarzy było w Polsce Niemcami więc może armia Polska też takie miała) (Aha mam juz 6 sztuk ;D )

pozwolę sobie zacytować fragment …..”Przy końcu XVII wieku (1673) inżynier holenderski van Coehorn wynalazł moździerze, które osadzał na płaskich podłożach (zwykłe deski). Moździerze były bardzo pożyteczne podczas obrony fortec do ostrzeliwania granatami najbardziej wysuniętych robót ziemnych przeciwnika., Oblegającego sposobem stopniowego ataku wprowadzonego przez Vauban’a.

Z Holandii moździerze Coehorna rozeszły się po całej ówczesnej Europie…
    St. August sprowadził do Polski ludwisarza Neuberta który w okresie od 1765 do 1799 odlał w Warszawie 7 granatników i 21 moździerzy. Tylko jeden z tych moździerzy był większego wymiaru (60 funtów) pozostałe to moździerze były 1 ½ funtowe WYKONANE NA WZÓR HOLENDERSKICH MOZDZIEZY COEHERNA, używanych powszechnie do uzbrojenia pułków piechoty…”

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.