Mundur i oporządzenie Jazdy Narodowej w II połowie XVIII wieku jest mało znany, gdyż końcowy okres historii broni i barwy Pierwszej Rzeczpospolitej przyćmiła Epoka Napoleońska. Istnieje wprawdzie kilkanaście obrazów, gwaszy i rysunków z epoki, ale są to wizerunki dające tylko ogólne wrażenie, a nie szczegółowe informacje o elementach oporządzenia i uzbrojenia, dlatego w tej pracy chciałbym przybliżyć genezę i wygląd ładownic Kawalerii Narodowej i Pułków Straży Przedniej. Do opracowania wykorzystano eksponaty i informacje z Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie (22 eksponaty), z Instytutu Sikorskiego w Londynie …
BRYGADA I KAWALERII NARODOWEJ
1-sza wielkopolska. Utworzona r. 1776 z chorągwi husarskich i pancernych partji Wielkopolskiej pod nazwą brygady kawalerji narodowej Wielkopolskiej. W końcu 1789 chorągwie tej brygady otrzymują porządkowe numery od 1 do 24 w broni kawalerji narodowej. Stanowiska: Szreńsk, Rypin, Raciąż, Sulmierzyce, Stawiszyn, Pyzdry, Gniezno (1792), Ryczywół, Koło, Pułtusk (1794), Ostrołęka. Komendanci: gen. maj. Stanisław Łuba, 9.XII.1783, starosta stawiszyński, po jego śmierci Damazy Mioduski 26.VI.1790, dymis, 9.VII 1792, Antoni Madaliński 14.VII.1792. Bitwy i potyczki: Szreńsk, Wyszogród, …
Rekonstrukcja munduru towarzysza Kawalerii Narodowej Koronnej z lat 1791-1794
Krótki rys historyczny Kawalerii Narodowej Kawaleria Narodowa powstała w wyniku przekształcenia szczątków jazdy ciężkiej autoramentu narodowego tj. husarzy i pancernych jakie pozostały po Konfederacji Barskiej. Sejm obradujący w latach 1773 – 1775 oprócz zatwierdzenia traktatów I rozbioru ziem Rzeczypospolitej i utworzenia min. Komisji Edukacji Narodowej dokonał także szeregu reform wojskowych. Jedną z nich było połączenie 85 chorągwi husarskich i pancernych w sile ok. 1700 koni w cztery nowe wielkie jednostki – Brygady Kawalerii Narodowej. …