Ponownie rozegrałem dziś Maciejowice 1794, oto relacja z pierwszej cześci : Zgodnie z prawda historyczną bitwę zaczyna atak kolumny Denisowa na Oronne. Początkowo strzelcy Dembowskiego odrzucają Jegrów, wzmocnieni Jekaterynosławcy ponownie atakują i tym razem oni wypierają naszych strzelców. Przybywa Kościuszko wraz z odwodami jazdy z centrum. Wycofuje się nasz poturbowany I/18pp. Nz szykującą się do szarży jazdę polską otwiera ogień bateria rosyjska powodując straty i zamieszanie w pułku …
Insurekcyjne gry planszowe cz. I
Sporą grupę miłośnikow historii wojskowości w kraju stanowią pasjonaci historycznych gier planszowych. Do tego kręgu odbiorców skierowane jest czasopismo TAKTYKA I STRATEGIA, które na swoich łamach publikuje serię planszowych gier strategicznych nawiązujących do sławnych bitew przeszłości ze szczególnym uwzględnieniem batalii z udziałem polskiego oręża. Jednak zawartość periodyku to nie tylko gry, każdy numer zawiera kilka artykułów tematycznie związanych z polską i powszechna historią wojen. Numer 38 – 1/2014 poświęcił swoją uwagę min. …
Historia żywa w szkole
Na zaproszenie dyrekcji w dniu 11.03.14 gościliśmy w szkole im. Tadeusza Kościuszki w Słupsku przy ulicy Henryka Pobożnego 2. grupa historyczna Biały Orzeł wystawiła dwuosobową delegację Rafała Walczyka (gemajn Regimentu X szefostwa Działyńskich) i mnie (muszkieter 2 Regimentu Wodzickiego). Spotkanie z dziećmi młodszych klas odbyło się na dużej auli na górze placówki. Zdając sobie sprawę, że dzieci są w stanie wytrzymać jedynie ok 15 minut merytorycznego wykładu staraliśmy się ograniczyć go do tego właśnie …
Video: Krótka historia działyńczyków
Niżej przedstawiam krótką historię regimentu X, szefostwa Działyńskich. Jak podaje Encyklopedia Powszechna PWN: pieszego regimentu wojsk kor., dowodzonego przez I.J. Działyńskiego; w insurekcji warsz. 1794 w decydujący sposób przyczynili się do wyparcia wojsk ros. z Warszawy. Jego szef, Ignacy Józef Działyński herbu Ogończyk był postacią złożoną, tym nie mniej mimo i błędnych wyborów, zasłużoną dla Polski. Urodzony 15 września 1754 w Konarzewie, zm. listopad 1797 w Żytomierzu. Był znanym działaczem patriotycznym, generałem …
Trening żołnierza 10 regimentu koronnego.
Wojna 1792 r. z Rosją. Szeregowy polskiej piechoty z 1792.
10 regiment pieszy ordynacji Rydzyńskiej
Regiment pieszy Ordynacji Rydzyńskiej jest uważany za najlepszy regiment piechoty polskiej pod koniec XVIII w. Jednostka powstała w 1775, jej początki są związane z wojewodą kaliskim Augustem Sułkowskim, który rozpoczął formowanie tegoż regimentu, głównie z żołnierzy własnej milicji prywatnej. Ostatecznie został włączony do etatu wojska patentem króla 27 listopada 1776 i odtąd nazywano go „regimentem Pieszym Ordynacji Rydzyńskiej”. Do historii przeszedł pod nazwą Działyńczyków od nazwiska szefa regimentu, Ignacego Działyńskiego. Początkowo …
REGIMENT 10 SZEFOSTWA DZIAŁYŃSKICH
wcześniej: 11. REGIMENT PIESZY ORDYNACJI RYDZYŃSKIEJ. Utworzony w 1775, w roku 1789 otrzymuje Nr. 11, a w roku 1794 Nr 10. Stanowiska: Rydzyna, Warszawa 1789, Gniezno 1790, Warszawa 1792. Szefowie: ks. August Sułkowski, wojewoda kaliski 1.VIII.1775, gen. mjr. Aleksander Mycielski 28.I.1786, Ignacy Działyński 23.XII.1788. Pułkownicy: R. de Hosson, Karol de Falckenhayn, 1789, Belcour 1789, Filip Hauman, gen. mjr. Józef Seydlitz po 8.VI.1794. Bitwy i potyczki: Swisłocz 1792, Zelwa 4.VII, Izabelin 5.VII, …
Rekrutacja do Regimentu 10 szefostwa Działyńskich
Regiment 10 szefostwa Działyńskich ogłasza rekrutację do jedynego działajacego w Polsce oddziału odtwarzającego wojsko z okresu pierwszej Rzeczpospolitej i powstania kościuszkowskiego. Ochotnicy w wieku minimum 18 lat, winni wykazać się zdrowiem koniecznym dla znoszenia trudów kampanii, odpowiednią tężyzną fizyczną, oraz zainteresowaniem historią wojskowości, z uwzględnieniem wojny o konstytucję 3 maja i powstania 1794 r. Zainteresowanych prosimy o kontakt za pośrednictwem działu REKRUTACJA.