Przysięga generała lejtnanta Tadeusza Kościuszki na Rynku Krakowskim czyli Obraz przysięgi Naczelnika Kościuszki według Wojciecha Kossaka Ten przydługi tytuł nawiązujący do XVIII nagłówków wyjaśnia o czym będzie ten tekst, bo oczywiście 223 rocznica przysięgi Naczelnika Kościuszki jaka miała miejsce 24 marca 1794 roku będzie pretekstem o krytycznego przyjrzenia się dziełu mistrza Kossaka. Obraz zatytułowany „Przysięga na rynku Krakowskim 24 marca 1794 roku” namalowany został w 1911 roku przez Wojciecha Kossaka. Płótno ma wymiary: …
18 maja 1792 r.
Dzisiaj mamy kolejną rocznicę, 18 Maja 1792 roku wojska moskiewskie weszły w granice Rzeczpospolitej, rozpoczęła się wojna 1792 roku, zwana Wojną W Obronie Konstytucji 3 Maja. Moskwa weszła, bo trzech magnatów, nie mogło ścierpieć zmian jakie wprowadzała Konstytucja z 3 Maja 1791 roku. Konstytucja ta próbowała nie tylko naprawić Państwo Polskie ale także przywrócić należne krajowi miejsce wśród innych (kuratelę i gwarancję sąsiednich „potencji” zniesiono już wcześniej ). Trzech sfrustrowanych magnatów którym tak naprawdę konstytucja żadnej …
W dniu imienin Jego Królewskiej Mości… Uroczyste obchody imienin królewskich w źródłach epoki stanisławowskiej
Angela Sołtys Zamek Królewski w Warszawie W Dzień Imienin JKMci… Uroczyste obchody imienin królewskich w źródłach epoki stanisławowskiej Tekst został wygłoszony w dniu 8 maja 2016 r., w uroczystość imienin królewskich powiązaną z obchodami 10 rocznicy powstania Stowarzyszenia Potomków Sejmu Wielkiego w Łazienkach Królewskich. W uroczystościach wzięli udział członkowie i sympatycy Stowarzyszenia „Arsenał”. „Dzień dorocznych imienin J. K. Mci”, zaliczany był do tzw. dni galowych, czyli świąt „państwowych” związanych z królewskimi rocznicami. Daty …
Smutna Rocznica Kobyłka 2014
4 Listopada przypadła 220 rocznica szturmu i rzezi Pragi. W 1794 roku o świcie wojska rosyjskie pod wodzą marszałka Suworowa idąc siedmioma kolumnami zaatakowały szańce Pragi. Na prawie 19 tys. obrońców wspieranych przez 88armat (i 16 stojących na Saskiej Kępie) ruszyło 24 tyś. Moskali, z 82 armatami. Przewaga nacierających nie była wielka, ale obrońcy walczyli w niewykończonych fortyfikacjach, a większość oddziałów miała obniżone morale klęskami ostatnich tygodni. Obrońcom zabrakło dobrego wodza, gen. Józef Zajączek nominalny dowódca obrony, bardzo szybko lekko …
Film z 1938 roku: „Kościuszko pod Racławicami”
Akcja filmu, który udostępniamy poniżej, dzieje się po drugim rozbiorze Polski. W kraju narastają nastroje antyrosyjskie. Do przebywającego w Dreźnie Kościuszki przybywają delegaci z kraju, prosząc, by wrócił i stanął na czele powstania. Wkrótce Kościuszko przybywa do Krakowa i staje na czele insuekcji. Dowodzona przez niego armia odnosi zwycięstwo pod Racławicami. Na tle tych historycznych wydarzeń została toczy się akcja opowieści o miłości porucznika Jana Milewskiego do Hanki, którą wuj i opiekun przeznaczył innemu… Główne role Tadeusz …
Z ziemi wołoskiej do Polski – zapomniane legiony gen. Ksawerego Dąbrowskiego
W 1797r. miało dojść do niezwykłego spotkanie dwóch polskich legionów dowodzonych przez generałów Dąbrowskich – z ziemi włoskiej i ziemi wołoskiej. Po upadku Powstania Kościuszkowskiego ruszyła z Rzeczypospolitej pierwsza większa fala emigracji politycznej. Byli wojskowi udali się przede wszystkim do Francji i Włoch, do formujących się tam legionów gen. Jana Henryka Dąbrowskiego. Nie wszyscy jednak trafili na Zachód. Tuż pod bokiem znajdowała się gościnna kraina, która już wcześniej przyjęła konfederatów barskich – turecka Wołoszczyzna. …
Wojna w obronie Konstytucji. Część II: „Żołnierz nie ma, tylko jedno słowo, a poczciwy człowiek jedną przysięgę”
24 lipca Izabela Czartoryska przesłała z niedalekich Puław pismo, w którym donosiła, że król przystąpił do konfederacji targowickiej[1]. Dopiero wtedy okazało się, że władca do końca ukrywał przed synowcem swoje zamiary. Wieść ta zaskoczyła i uderzyła księcia[2] do tego stopnia, że odpowiadając księżnej, użył następujących słów: „Na wszystko byłem przygotowany (…) lecz nie na podobną nikczemność (…) Jestem zgnębiony, oszołomiony. Raczej należało bić się do zgonu niż oddychać hańbą”[3]. W swoich wspomnieniach łagodniej już pisał o czynie Stanisława …
REORGANIZACJA KAWALERJI POLSKIEJ ZA PANOWANIA STANISŁAWA AUGUSTA DO ROKU 1792
Stan kawalerji polskiej, w chwili objęcia tronu przez Stanisława Augusta. Przed wstąpieniem na tron Stanisława Augusta, za Sasów, kawalerja narodowa egzystowała faktycznie tylko na papierze, a pieniędzmi zaoszczędzonemi na rachunek skarbu, dzielili się szefowie pułków z oficerami i towarzyszami. Nowy król na wojsku się nie znał, na mustrach i rewjach nie bywał, a wojskowością wogóle się nie interesował. Hetmani natomiast, ludzie przeważnie przekupni, jak Branicki, Rzewuski i inni, oddani byli Rosji duszą i ciałem, przedewszystkiem kieszenią. Na schyłku panowania Sasów, wojsko …
Wojna w obronie Konstytucji. Część I: „albo byśmy zginęli z honorem, albo Polska byłaby się utrzymała mocarstwem”
Udział księcia Józefa w wojnie w obronie Konstytucji 3 Maja doczekał się kilku artykułów i publikacji. Najczęściej były to rozdziały w biografiach, a także wątki wplecione w monografiach dotyczących wojska tego okresu oraz samej wojny 1792 roku, ale jak dotąd nikt nie pokusił się o przedstawienie relacji między księciem Józefem a królem Stanisławem Augustem w trakcie działań wojennych. Książę Józef jeszcze przed wyjazdem na wojnę starał się o uzupełnienie braków w armii, dlatego na wniosek Komisji Wojskowej przedłożył Projekt względem …
Jazda Fryderyka Wielkiego
Każdemu najbliższa własna koszula. Dlatego historycy każdej narodowości opisują historię swojego kraju w oderwaniu od historii krajów ościennych. To błąd, gdyż nikt nie żyje w próżni. Historia Polski jest tego najbardziej dobitnym przykładem. O ile jednak historiografia przedwojenna potrafiła przedstawić polski punkt widzenia, w konfrontacji z wydarzeniami z historii Prus, Austrii i Rosji, o tyle dziś znalezienie nowych książek na temat naszej rodzimej historii staje się problemem. Na stronie Arsenału będziemy starali się …