Rozumny

Odpowiedzi na Forum Stworzone

 • W odpowiedzi na: Nakrycia głowy w Reg. Gwardii Pieszej Koronnej

  3 listopada 2015 z 13:20 #11106
  Rozumny
  Participant

  Czy te „szyszaki” nie były w praktyce wspomnianymi przez mnie w pierwszej wiadomości hełmami/kaskami?

  W odpowiedzi na: Ikonografia XVIII wieku

  24 września 2015 z 19:47 #11102
  Rozumny
  Participant

  Witam towarzystwo!
  Chciałem podzielić się z państwem wiedzą na temat obrazu, co prawda nie z epoki, lecz okresu późniejszego, jednak przedstawiającego rzadką w polskim malarstwie tematykę polskiego XVIII stulecia zawierającego również element wojskowy. Mianowicie obraz Januarego Suchodolskiego z 1869 roku przedstawiający odsłonięcie pomnika króla Jana III Sobieskiego w Łazienkach w 100-lecie odsieczy wiedeńskiej. Odnoszę wrażenie że malarz bardzo trafnie oddał różnorodność strojów w ówczesnej Rzeczypospolitej, osobistości ubrane w suknie „niemieckie” przeplatają się z podgolonymi jegomościami w kontuszach. Możemy zaobserwować żołnierzy gwardii konnej koronnej przyodzianych w superwesty jak również fizylierów i grenadierów gwardii pieszej koronnej z obecnymi konno oficerami. Takoż na trybunie widać dwóch przedstawicieli autoramentu narodowego w mundurach barwy zielonej z czerwonymi wyłogami (prawdopodobnie ułani królewscy). Jedynie co mnie trochę razi to że wszystkie błękitne wstęgi orderowe jakie widać przewieszone są z prawego ramienia, a może autor chciał przedstawić tylko osoby którym nadany został carski Order Świętego Andrzeja Apostoła Pierwszego Powołania? Kawaler Orderu Św. Stanisława za to również jest obecny (persona na trybunie w kontuszu.
  Mimo mankamentu obraz dla mnie osobiście jest odkryciem drugiej połowy roku 2015 (pierwszy był również tego autor obraz ukazujący piechotę polską w bitwie pod Grochowem).

  W odpowiedzi na: Ikonografia XVIII wieku

  18 maja 2015 z 13:01 #11094
  Rozumny
  Participant

  Witam,
  na stronie do której link podaję niżej można zobaczyć dość dobrze znany portret (wcześniej tu prezentowany w niższej jakości) Stanisława Poniatowskiego (bratanka króla), wysokiej jakości fotografia pozwala zobaczyć detale.
  Mundur który ma na sobie książę należy do Gwardii Pieszej Koronnej (?), zastanawia mnie tylko oznaczeni stopnia w postaci trzech guzików, w albumie autorstwa Jana Czopa który postanowił narysować nam wygląd naramienników armii Rzeczypospolitej tego typu oznaczenia nie występują (i chyba niema nawet o nich wzmianki).
  Aby zobaczy dokładniej portret należy na niego kliknąć.
  http://www.canesso.com/Angelica-Kauffmann-Chur-Switzerland-1741-Rome-1807-Portrait-Prince-Stanislaus-Poniatowski-Warsaw-1754-Florence-1833-DesktopDefault.aspx?tabid=6&tabindex=5&objectid=590642&categoryid=15076

  W odpowiedzi na: Czy to forum jeszcze żyje?

  18 marca 2015 z 19:41 #11088
  Rozumny
  Participant

  Cieszy mnie że Koroniarz nadal działa na forum, jak to napisałem miesiące temu jego obecność moim zdaniem pełni decydującą rolę z racji zajmowania przez niego urzędu administratora forum.
  Z braku też jego osoby zacząłem podejrzewać najgorsze.
  P.S. Czy przychylisz się do mojej sugestii, aby oczyścić temat „ikonografia XVIII wiek” z dawnych wiadomości do których już linki graficzne przestały działać? Bardzo by to pomogło przywrócić przejrzystość tematu, a również dało wolną rękę aby ponownie uzupełnić zagadnienie o portrety już wcześniej umieszczone.

  W odpowiedzi na: Karabiny i pistolety

  18 grudnia 2014 z 00:42 #11072
  Rozumny
  Participant

  Z tego co widać to jakaś seria limitowana (200 sztuk) i posiada nawet złotą tabliczkę okolicznościową :blink:
  Bardziej egzemplarz do powieszenia na ścianie niż do używania na rekonstrukcji czy strzelnicy, chociaż chyba podczas z strzelanie z niego nie groziłby nam wybuch jak od „Hindusa”.

  W odpowiedzi na: Czy jest w Polsce grupa odtwarzająca Moskali?

  2 grudnia 2014 z 23:47 #11069
  Rozumny
  Participant

  Tu można zobaczyć trochę fotografii umundurowania (głównie nakryć głowy) armii rosyjskiej z dwóch ostatnich dekad XVIII wieku.
  http://wars175x.narod.ru/glr05.html#
  Tutaj można zobaczyć ilustracje przedstawiające carskie wojska z 1793 roku
  http://wars175x.narod.ru/glr09.html
  O wcześniej wspominanej stronie dowiedziałem się z pracy Pana Mirona Kosowskiego „Chełm 8 VI 1794” która niedawno ukazała się w sklepach.

  W odpowiedzi na: Problemy

  15 listopada 2014 z 03:18 #11067
  Rozumny
  Participant

  Występuje również problem z komentarzami do wiadomości na stronie głównej, za każdym razem kiedy jestem już zalogowany wpisałem treść i adres email przypróbie upublicznienia informacji otrzymuje komunikat że „Słowa, które wpisałeś, nie pasują do tych na obrazku. Spróbuj ponownie.”, a niestety nie widzę żadnego wolnego okienka i obrazka (rozumiem że chodzi o osłonę przeciwko botom spamerom).

  P.S. Co się dziej z tym forum że panuje tu taka grobowa cisza?! Mam nadzieję że nic się nie stało Koroniarzowi, bo z tego co zauważyłem on pełni tu wszelkie funkcje sam – dba zarówno o stronę techniczną jak i przestrzegania regulaminu. Gdzie podziali się inni użytkownicy? Trudno mi uwierzyć że wszyscy choć byli nieliczni nagle przestali się interesować okresem 1717-1831!.

  Załączniki:

  W odpowiedzi na: Ikonografia XVIII wieku

  17 września 2014 z 20:00 #11063
  Rozumny
  Participant

  Apeluje do Jegomościa Administratora, aby wreszcie zrobić porządek z tym tematem i usunąć „martwe” wiadomości, aby móc swobodnie ożywić ten zacny wątek. Tym bardziej że niektóre z portretów udało mi się znaleźć w dużo lepszej jakości. Moją jedyną sugestią byłoby aby umieszczać opisy do ilustracji, dzięki temu zawsze może rozwinąć się dyskusja, nie w celu wypominania komuś błędów, ale wyjaśnienia elementów po których zidentyfikowano mundur, ewentualnie pomóc komuś określić jaki mundur postać nosi.
  Ostatnio nie ma co ukrywać nasze forum przez różne wypadki w przeszłości wpadło w letarg, a nic tak nie rozbudza jak piękne kolorowe obrazki! 🙂

  W odpowiedzi na: Plansze mundurowe

  4 sierpnia 2014 z 19:32 #11060
  Rozumny
  Participant

  Obrazy były już wcześniej zamieszczone na tym forum przez innego użytkownika, niestety z powodu remanentu przepadły, warto było robić sobie własne archiwum tych pięknych ilustracji 😉
  P.S. Z tematyki wojska koronnego z XVIII wieku też sobie sporo obrazków na dysku zapisałem 🙂

  W odpowiedzi na: Podobieństwa mundurów i oporządzenia

  29 kwietnia 2014 z 11:05 #11023
  Rozumny
  Participant

  Z okresu wojska koronnego chciałbym przeskoczyć do Królestwa Polskiego zwanego również Kongresowym, dokładnie w lata 1828-1830/1831. Czy dobrze rozumiem że podobieństwo mundurów (chodzi mi o piechotę liniową starych pułków) polskich do rosyjskich oznacza że są identyczne krojem (bo że różnią się barwą to zrozumiałe)? W przypadku kaszkietu raczej jestem pewny że są identyczne, latem odróżnia je głównie inny orzeł, zimą zaś litery na pokrowcach.
  Głównie chodzi mi o to czy zakładając obszycie się na polskiego piechura można spokojnie zamówić ten sam mundur w rosyjskiej zieleni bez narażania się na nie-epokowość?
  Jeśli dobrze zrozumiałem w przypadku opadów zakładając na kaszkiet pokrowiec zdejmowano orły? Czyli rozumiem że sama ta czynność jest dość prosta i szybka więc można założyć stosowanie jednego nakrycia głowy (oraz spodni) przy wymienianiu orłów w okresie letnim do przedstawienia sylwetek zarówno polskich jak i rosyjskich?

  W odpowiedzi na: Olszynka Grochowska

  16 kwietnia 2014 z 19:17 #11017
  Rozumny
  Participant

  Tak tylko sobie myślę że ironia losu doprowadzi do tego że kiedy już w odległej przyszłości pojawi się wymarzona grupa osób w mundurach z epoki to przyzwyczajeni do pstrokacizny z SKS-ami widzowie zaczną krzyczeć „CO to za niehistorycznie ubrani ludzie?!”. 😆

  W odpowiedzi na: Olszynka Grochowska

  16 kwietnia 2014 z 14:10 #11014
  Rozumny
  Participant

  Niestety ta dowolność w moim odczuciu nie zachęca również do zainteresowania się głębiej tematem obecnej na pokazach gawiedzi. Stąd też większym w Polsce zainteresowaniem cieszą się Prusacy czy Amerykańska Wojna Secesyjna niż armia KP gdyż w przeciwieństwie do tych pierwszych nigdzie w internecie/telewizji/na pokazach nie widzą zorganizowanej jednolicie umundurowanej armii, a wyłącznie „armię powstańczą w której każdy walczył tym co miał na sobie i pod ręką w chałupie”. 🙁

  W odpowiedzi na: Problemy

  24 marca 2014 z 19:07 #11006
  Rozumny
  Participant

  Chodzi Ci o załączniki w wiadomościach, jak np. w temacie „Ikonografia XVIII wieku” ?
  Mnie również się nie otwierają, wydaje mi się że przepadły podczas przeprowadzki forum, pozostał po nich tylko odsyłacz 🙁 .

  P.S. Dobrze byłoby oczyścić wspomniany przeze mnie temat, i niestety na nowo podjąć trud jego wypełniania.

  W odpowiedzi na: Woltyżerowie 1. pułku piechoty linowej KP (BRWP)

  18 marca 2014 z 19:24 #11002
  Rozumny
  Participant

  Panie Koroniarzu może jest Pan w stanie nakierować na jakąś galerię ukazującą mundury tej nieistniejącej już Kompanii Woltyżerów? Czy mieli munduru z okresu schyłku KP/Wojny 1831 r., czy również jak Batalion Reprezentacyjny Wojska Polskiego z początków istnienia Kongresówki?

  W odpowiedzi na: Piechota koronna Za Augusta II i III

  4 marca 2014 z 02:57 #10983
  Rozumny
  Participant

  Tak z ciekawości, na podstawie jakich źródeł odtworzony został mundur Garnizonu Fortecy Częstochowa z czasów saskich? Nigdy wcześniej nie widziałem nawet prób przedstawienia wyglądu ubioru tej formacji: Gembarzewski, Czop. Czyżby na jaw wyszły jakieś nowe źródła? Byłbym bardzo zainteresowany choćby streszczoną historią drogi jaką musiał przebyć Bagrit do odtworzenia sylwetki żołnierza częstochowskiego garnizonu.