irek

Odpowiedzi na Forum Stworzone

 • W odpowiedzi na: Mundur nowych formacji powstania listopadowego

  15 lutego 2013 z 19:17 #10654
  irek
  Participant

  Dziękuję . To znana ilustracja płk Karola Lindera z ,,Dziejów oręża polskiego „. Warta przypomnienia. :shy:

  W odpowiedzi na: Figurki Historyczne

  10 września 2012 z 22:16 #10593
  irek
  Participant

  Trochę „napoleonki”, chociaż ceny za jedną figurkę kosmiczne.
  http://www.firstlegionltd.com/grandduchyofwarsaw.aspx

  Figurki rzeczywiście piękne i koszmarnie drogie , ale moje wątpliwości budzi granat mundurów ? Jest zdecydowanie zbyt niebieski .

  W odpowiedzi na: Figurki Historyczne

  25 sierpnia 2012 z 13:38 #10564
  irek
  Participant

  Z innej beczki nowa 12cm amerykańska figurka polskiego kosyniera

  Załączniki:

  W odpowiedzi na: Figurki Historyczne

  25 sierpnia 2012 z 13:33 #10563
  irek
  Participant

  Podoficer żuawów śmierci z 1863 r,

  Załączniki:

  W odpowiedzi na: Figurki Historyczne

  25 sierpnia 2012 z 13:26 #10562
  irek
  Participant

  inna figurka

  Załączniki:

  W odpowiedzi na: Figurki Historyczne

  25 sierpnia 2012 z 13:21 #10561
  irek
  Participant

  Kolejne zdjęci

  Załączniki:

  W odpowiedzi na: Figurki Historyczne

  25 sierpnia 2012 z 13:18 #10560
  irek
  Participant

  Witam wszystkich jestem nowym na tym forum(dzisiaj sie zarejestrowalem) i od razu znalazalem jeden z moich ulubionych tematow .
  Osobiscie najbardziej interesuja mnie figurki polskich zolnierzy z ok.epoki napoleonskiej do 1831 r..Jedyna produkcja takich figurek dostepna dla kazdego byl okres prl-u od lat 60 do konca 80 .W ktorym to wyprodukowano wojsko Kosciuszki.Ks.Warszawskiego po powstanie listopadowe.Naprawde nie wiem z jakich zrodel korzystali tworcy form do odlewania (wtryskiwania) jak i osoby malujace ale mozna znalezc naprawde fikusne rozwiazania.
  Oczywiscie mozna znalezc figurki produkowane przez prywatnych wytworcow ale cena jest dla koneserow.Osobiscie kupowalem takie za bajonskie sumy (1980-84) w antykwariacie na Warszawskiej Starowce .Tylko ulegly totalnemu zniszczeniu z prostego powodu .Do produkcjii uzyto prawdopodobnie modeliny ,ktora sie utlenila.Obecna technologia pozwala na odlewy cynkowo-olowianych (moge sie mylic) figurek ,ale znowu zaznaczam sa drogie i krotkie serie.Watpie czy znajdzie sie ktos kto podejmie sie produkcji w stylu prl-u z prostej przyczyny –potezny naklad inwestycyjny.Nadmienie ze tak skomplikowana forma jaka jest figurka to koszt ok. 50 tys zl + koszty robocizny malujacego.Bylo kilka firm ,ktore podjely probe na skale krajowa ale chyba splajtowaly.Jednak ten okres prl-u byl zlotym okresem dla figurek przedstawiajacych wojsko polskie 🙂 )
  Jesli sobie zyczycie chetnie zamieszcze kilka fotek wlasnie z tego okresu .Najbardziej mnie interesuje seria wojska Ks.warszawskiego z 1810-12 przedstawiajaca piechote i pytanie z jakich zrodel czerpal tworca swa wiedze .

  PS.”Nie znam jeszcze w pelni zwyczajow panujacych na tym forum w formie pisania postow wiec za wszelkie uwagi i wskazowki z gory dziekuje „

  A propos figurek z okresu PRL

  Załączniki:

  W odpowiedzi na: Barwy pułków kawalerii w powstaniu listopadowym

  20 stycznia 2012 z 16:53 #10255
  irek
  Participant

  Wielkie dzięki ! :haha:

  W odpowiedzi na: Identyfikacja munduru,jednostki

  17 lutego 2011 z 23:46 #9333
  irek
  Participant

  Nie ma za co ! :beated: Przy takim trudnym dostępie do materiałów wszystko jest możliwe . Polecam się na przyszłość jeśli tylko będzie można .

  W odpowiedzi na: Identyfikacja munduru,jednostki

  17 lutego 2011 z 20:12 #9325
  irek
  Participant

  To na pewno nie są ilustracje z Ospreya !!! :doubt: Wykonał je Igor Dzyś do artykułu Olega Leonowa pt. ,,Uzbrojenie patiomkinowskich grenadierów , 1786-1796 ”. Cejhgauz nr 21 . Są tam jeszcze dwie ilustracje tegoż autora.
  Muromski pułk muszkieterów brał udział w tłumieniu insurekcji , w ramach korpusu Derfeldena , w bitwie pod Chełmem z wojskami Zajączka !!! (Stanisław Herbst ,, Z dziejów wojskowych powstania kościuszkowskiego 1794 r.” str.185 ,186) Czy w jego składzie były wspomniane kompanie grenadierskie tego nie wiem . Ponadto Oleg Leonow pisze o drugim zbiorczym batalionie grenadierów z korpusu Suworowa , nie podaje jednak kompanie jakich pułków wchodziły w jego skład . Wiadomo , że Suworow zabrał na wyprawę do Polski przynajmniej część swojego Korpusu .
  Podsumowując -teoretycznie rzecz biorąc w walce z Polakami mogli brać udział grenadierzy wyposażeni w eksperymentalny zestaw uzbrojenia !

  W odpowiedzi na: Identyfikacja munduru,jednostki

  17 lutego 2011 z 13:38 #9314
  irek
  Participant

  Pierwsza ilustracja przedstawia grenadierów ze zbiorczych batalionów kniazia Patiomkina podczas drugiej wojny rosyjsko-tureckiej 1788 r. Otóż w zbiorczym batalionie złożonym z 2 kompanii grenadierskich pułku Jaroslawskogo i 2 z pułku Muromskogo wprowadzono eksperymentalnie nowe uzbrojenie . Składało się ono z karabinów kawaleryjskich i ,,noży” na drewnianych drzewcach oraz ładownic jegierskich . Miało to zwiększyć szybkostrzelność oraz ułatwić walkę z turecką kawalerią .Oprócz tego batalionu tak uzbrojono jeszcze jeden zbiorczy grenadierski batalion dywizji Suworowa oraz korpus pieszych małorosyjskich strzelców . Warto wspomnieć że podobne eksperymenty wprowadzano również w armii USA na początku XIX wieku oraz w batalionie strzelców Saxe-Weimar ,który tak uzbrojony walczył przeciw Francuzom w 1806 r.
  Druga ilustracja rzeczywiście przedstawia grenadierów piechoty morskiej flotylli czarnomorskiej . Obie ilustracje pochodzą z rosyjskiego czasopisma ,,Cejhgauz”.