bachmat66

Odpowiedzi na Forum Stworzone

 • W odpowiedzi na: Szkoła jazdy

  11 września 2012 z 13:26 #10598
  bachmat66
  Participant

  Witam
  Drążąc temat dosiadu historycznego trafiłem na książkę wydaną w 1439 r przez króla portugalskiego Diuarte ( była już o niej informacje w naszym wątku) na informację, że w jego czasach istniał styl jazdy nazywany La Jineta w którym jeździec siedzieł w siodle ze zgiętymi kolanami z pięta w linii bioder ale jeździł cały czas prosto, nie pochylał się do przodu. Styl był zapożyczony od Maurów dość popularny w Hiszpanii i Meksyku
  na przełomie wieków XV i XVI.
  Wychodzi na to, że nie cała Europa jeździła z długimi strzemionami ( jak zakładałem), potwierdza się jednak fakt wschodniego pochodzenie dosiadu z krótkimi strzemionami.
  Pozdrawiam i życzę udanych urlopów.
  KT

  Witam,
  dodam pare moich centow:
  krol Portugalski Edward – Dom Duarte nigdy nie wydal swego dziela De Bem Cabalgar ktore pozostalo w manuskrypcie do polowy XIX wieku kiedy wydano pierwszy raz ow manuskrypt w wersji orginalnej jezykowej, i.e, portugalski z I polowy XV wieku, a pare lat temu ksiazke przetlumaczyli entuzjasci z Portugalii na angielski (i fragemnty tez ksiazki dostales Karolu ode mnie 🙂 ), spore omowienie i tlumaczone fragmenty znajduja sie u Anglo w jego Renaissance Martial Arts of Europe.
  Wracajac do tematu dosiadu to styl la gineta (la jineta to jest sposob zapisania nazwy od XIX wieku ) byl stylem jazdy na Polwyspie Iberyjskim od przynajmniej XIV wieku, sa obrazy, malowidla scienne, ryciny w manuskryptach etc pokazujace jezdzcow jezdzacych z krotkszymi ale bardzo masywnymi i szerokimi strzemionami, z dluga ale lekka lanca przystosowana do klucia jak i rzycania. Rycerstwo czyli ciezkozbrojni kopijnicy nie uzywali tego stylu z wiadomego powodu, a ich styl jazdy nazywal sie ”la brida” (pisal o tym jak temu 5 na historycy.org). Pierwsza ksiazke o tych stylach jazdy napisano i wydano w Hiszpanii w polowie XVI wieku, jak wczesniej juz byly ksiazki o polowaniach i byly fragmenty o jezdzie oraz koniach. Styl ten uzywany na dworach przy gonitwach i grach konskich (juegos de cana) wciaz mial sie dobrze w XVII wieku w Hiszpanii i Portugalli (wydano sporo ksiazek na ten temat w tym okresie, jak konie trenowac, jak jezdzic i jak byc ‚rycerzem) a ‚umarl’ byl w XVIII wieku pod wplywem szkol dworskich francuskich.
  Styl gineta zostal rpzeniesiony takze do Italii – na poludnie do Neapolu, gdzie sie chyba nie przyjal na dluzej- choc moze u stradariotow dalmatynskich, bedacych juz i tak pod wplywem turesko-stepowym ze wschodu – za to slowo zostalo przeniesione na konie hiszpanskie i stad mamy slowo ginnete/jennete a stad juz blisko do naszego ‚dzianeta’.

  Ameryka – Lienzo de Taxcala pokazuje te dwa style jazdy u konkwistadorow – la brida i la gineta – ale zostalo namalowane w ltach 1570tych, kiedy Hiszpanie oraz ich sprzymeirzency wciaz ten Meksyk a raczej Nowa Hiszpanie podbijali (II polowa XVIwieku to niekonczac sie wojna z Cziczimekami, bedaca najdluzsza wojna w historii Meksyku po Konkwiscie). W XVII wieku nastepuje fuzja tych 2 styli w Meksyku i powstaje to co nazywamy style ‚western’ dzisiaj (choc Jankesi do tego sie nie przyznaja, twierdza ze sam sie sytl western narodzil w mrokach I polowy XIX wikeu gdzies na preriach Teksasu) Wczesniej w obydwu stylach jezdzono w XVI wieku na Kubie, w Ameryce Srodkowej, i w tym samym czasie we Wicekrolestwie Peru etc. W Ameryce Poludniowej w miare uplywu czasu odchodzono od la gineta ku la brida, zostawiajac strzemona ‚tureckie’ i twarde siodla lawkowe i tak dzisja mamy styl jazdy w konaich paso fino, a wiekszosc jezdzcow albo jezdzila wojskowo, postersko albo po indiansku (bo Indianie od XVI wieku uzywali konie w obydwu Amerykach) stad styl ‚vaquero’ ‚gaucho’ czy ‚huaso’ etc

  Mozna by sie pokusic o stwierdzenie, ze Europa zachodnia miala styli jazdy pare do XVIII wieku i dopiero nowoczesnosc – wpyw Wersalu i dominacja wojska ujednoliconego zaczela wypierac stare szkoly, az Anglicy w XIX wieku jakby przyswoili sobie na powrot la jineta, i ich ‚styl’ oraz brak potrzeby wyparl styl wojskowy (dlugie strzemona) i mamy wiek XXI gdzie krotkostrzemionowosc dominuje w Europie.

  W odpowiedzi na: Siodła kawalerii

  23 sierpnia 2011 z 09:47 #10029
  bachmat66
  Participant

  Witam
  Właśnie dlatego że temat mało zgłębiony cytuję Glogera
  i inne źródła żeby poszerzyć horyzont.
  Co do pochodzenia siodeł to nadal gromadzimy materiał dowodowy
  stąd wg moich obserwacji średniowieczne siodła rycerskie przekształciły się co najwyżej w brunświckie
  a z hiszpańskich wywodzą się rzymskie których rozwój miał wpływ na siodła zachodnioeuropejskie
  czyli także średniowieczne rycerskie.
  Pewne jest jedno że tzw siodło huzarskie pochodzi ze wschodu,
  trafiło do europy z hunami, potem z Madziarami, potem z tatarami.
  W zachodnich jest jeszcze nie do końca wiadomo co z czego się wywodzi.
  Pozdrawiam
  KT

  czolem,
  na to nie ma recepty jak na razie – np w UK jest siodlo Henryka V ktore nolens volens przypomina siodlo wschodnie , choc lek przedni jest inny bo ma chronic przed ciosem kopii w brzuch, podbrzusze i uda http://www.myosf.org/wordpress/wp-conte … -photo.jpg
  Krol Edward portugalski wymienia szereg siodel, na obrazach z Hiszpanii-Portugalii z XIV_XV wieku sa rozne siodla, na rysunkach chinskich sa rozne siodla, na ceramice chinskiej sa rozne siodla (te tangowskie utlra interesuajace), w sztuce islamskiej, z kurhanow wyciagaja rozne siodla, a jak przyjmiemy ze Iran, Afganistan, Turcja wschodnia sa wciaz niespenetrowane archeologicznie to znakow zapytania jest jeszcze wiecej… zreszta dodajmy wschodnie Chiny, Mongolie, Tadzikistan, Azerbajdzan etc. Siodla skandynawskie lawkowe ze sredniowiecza sa interesuajce, zwlaszcza ze sie zachowaly, czytalem apre artykulow na ich temat,, Zreszta ostatnie rekosntrukcje z Rosji siodel sakijskich sa bardzo interesujace – te z Ukoka – bo maja dosc wysokie wkonczenia lekow (zrobione z rogu, drewna i skory)… W sumie to np nie czytalem zadnego artykulu na temat budowy siodel polskich, ktore opisal byl 50 lat temu z okladem Zygulski (siodla z XVII i XVIII wiekow)… pole do popisu dla rekonstruktorow i badaczy historii siodlarstwa.
  Zwrocmy uwage ze XVI-XVII wieku siodla byly pokryte tkaninami, a wiek pozniej byly skora i czaprakiem, a wiek pozniej juz tylko skora, a czaprak pod siodlem, a np Sakowie sprzed 3000 lat czaprak kladli na siodlo (dwa walki, jak w recado argentynskim wciaz uzywanym na pampie, na ktore kladzie sie pare warstw czaprakow i skor, a pod potnik i derke)….

  W odpowiedzi na: Siodła kawalerii

  18 lipca 2011 z 22:40 #9985
  bachmat66
  Participant

  Witam
  W encyklopedii staropolskiej Zygmunta Glogera znalazłem rysunek siodła
  nazywanego przez Bogusława Gembarzewskiego odwiecznie polskim.
  Porównując wygląd tego siodła ze zdjęciem siodła produkcji francuskiej
  widać że niewiele się różnią.
  Poniżej hasło siodło z encyklopedii staropolskiej:
  Siodło, kulbaka czyli siądzenie na konia. Kitowicz rozróżnia w epoce Augusta III następujące odmiany kulbak, używanych przez jazdę polskiego autoramentu: łęk, terlica, jarczak i kulbaka turecka. Ostatnia była podobna do terlicy (ob.) z tą tylko różnicą, iż przednia kula była wyższa i ostrzejsza, a tylnia ława szersza, zamiast poduszki cały wierzch kulbaki miękko włosiem wyściełany i suknem powleczony; takiego siądzenia najwięcej husarze do potrzeby używali[/color]. Podajemy rysunek kulbaki wykonanej według bardzo szczegółowych opisów i rysunków, znajdujących się w bibljotece Ministerjum wojny w Paryżu, przepisanej dla szwoleżerów polskich w służbie francuskiej z czasów Napoleona I. Zwraca tu uwagę głębokość siedzenia i szerokie tylne jego oparcie, nader wygodne dla jeźdźca w gwałtownych ruchach przy robieniu lancą. Siodło miało szkielet z drzewa bukowego, spojonego mocnemi okuciami żelaznemi, było wysłane włosiem i czarną skórą obleczone; okucia wierzchnie były mosiężne. B. Gembarz. – Dorohostajski w swojej Hippice, mówiąc o siądzeniu, kładzie najprzód bardele t. j. terlice przypinane jednym ręgortem bez strzemion, używane tylko przy objeżdżaniu źrebaków, potem kulbaki włoskie, które były dwie z tak zwanemi kulami, znacznie wpałążone z krzyżowymi popręgami, nareszcie kulbaki huzarskie, daleko mniejsze od włoskich, płaskie bez kul, bez krzyżowych popręgów, a za to z podpiersiami i pewnie z podogoniami. O siądzeniach ob. w Enc. Star. pod wyrazami: Bardela (t. I., str. 115), Jarczak (t. II, str. 284), Kulbaka (t. III, str. 116), Łęk (t. III, str. 162). We „Wzorach sztuki średniowiecznej” Przezdzieckiego i Rastawieckiego ob. siodło ks. Jabłonowskiego, hetmana. Wedle taksy urzędowej z r. 1573, siodło hiszpańskie z blachami polerowanemi i śrubami kosztowało złotych ówczesnych 3, brunświckie z blachą około kraja zł. 2, włoskie z poduszkami i zamkiem w siedzeniu zł. 1 gr. 15, bez zamku zł 1 gr. 6, tureckie proste zł. 1 gr. 10, po krajach białą skórą obłożone zł. 1 gr. 15, małe siodło gr. 20, jarczak bez safjanu gr. 24, siodło woźnicze 18 gr., podkład nowy do siodła 6 gr.
  Wygląda na to, że siodło lansjerów i szwoleżerów wywodziło się z husarskiego a to z kolej miało pochodzenie tureckie. [/color]
  Pozdrawiam
  KT

  czolem,
  chyba lepiej zajrzec do samego Dorohostayskiego nizli do encyklopedii nieco wiekowej, bo np w kwestii bardeli to pisze on sam, ze byly one ze slomy (czyli lekkie i koniowimlodemu grzebietu nie razace).
  Zreszta siodla hiszpanskie z czasow Dorohostayskeigo i siodla husarskie z tego samego okresu pochodza od melanzu tureckich kulbak sredniowiecznych z wlosko-hiszpanska (maurowie i rycerze) sztuka siodlarska, gdyby tak nie bylo to nie powstaloby siodlo tzw vaquero, z ktorego pochodzi siodlo ‚western’. Temat malo zglebiony – tutaj jest proba –
  http://www.hipologia.pl/news/show/id/23/lang/pl/page/0

  W odpowiedzi na: Szwoleżerowie „od Sasa do lasa”

  25 stycznia 2010 z 21:34 #7996
  bachmat66
  Participant

  czolem,
  poszukuje materialow na temat ‚ulanow’ i pulkow ulanskich w sluzbie saskiej – mam juz troche info w postaci artykulu z netu – http://vial.jean.free.fr/new_npi/revues_npi/28_2002/npi_2802/28_saxon_uhl.htm
  paru popularnych ksiazek o Tatarach (Krycznski etc), grafiki imci Gembarzewskiego II tomu Zolnierza Polskiego, wstep o ulanach z publikacji Wojsko Ksiestwa Warszawskiego-Ulani etc
  Ostatnio znalazlem prace z 1781 roku w ktorej pruski huzar i autor, weteran wojny 7-letniej general de Warnery – bardzo dobrze wypowiada sie o polskich koniach, o ulanach w sluzbie saskiej, o Polakach jako zolnierzach, o przewagach lancy etc – sa tamtez interesuajce rysunki lekkiej jazdy jak i dragonow etc
  Mam zamiar namalowac -narysowac pare rekonstrukcji tych ‚ulanow’
  za wszelka pomoc z gory dziekuje

  W odpowiedzi na: Szkoła jazdy

  5 czerwca 2009 z 00:36 #6491
  bachmat66
  Participant

  czolem,
  moze was zaciekawi ale na historycy.org bawimy sie w kwestie historycznej jazdy husarskiej- aspekty mechaniczne, nazewnictwo, konie etc ale samych praktykow jezdziectwa tam bardzo malo
  http://www.historycy.org/index.php?show … ntry558572

  W odpowiedzi na: Szkoła jazdy

  14 lipca 2008 z 09:38 #5583
  bachmat66
  Participant

  Powiem krótko.
  Kiedyś w siodłach nie anglezowano (nikt nie wiedział co to za cudo) w związku z tym łęki przedni i tylny były wysokie, a siedzisko węższe. W takim siodle jeździec czuł się jakby tu powiedzieć bardziej „przygwożdżony”, bardziej stabilny. Jak mu koń uskoczył w bok, albo zrobił coś czego jeździec nie przewidział, trzymały go łęki. Puśliska były bardziej z przodu, bo kiedyś tak jak w sredniowieczu jeżdżono na wyprostowanych , skierowanych do przodu nogach (tak myślę). Siodła turniejowe, te z XIV w miały łęki potwornie wysokie. Trudniej było za pomocą kopii takiego jeźdźca wysadzić z siodła. Musimy chyba naprawdę siodła zmienić ……… :<

  sorka ze sie czepiam ale za przeproszeniem to sa bzdury co wypisuje Gwain
  polecam przeczytac i postudiowac prace z.. 1435 roku niejakiego Dom Duarte czyli krola Portugalii Edwarda, kyory napisal min ksiazke o jezdziectwie oraz walce z konia pt ‚Bem Cabalgar’ – wydano tlumaczenie angielskie w 2005.
  Inna pozycja to chyba najbardziej przekrojowa i naukowa analiza technik wojennych , w tym walk konnych, praktykowanych oraz uczonych w XV-XVI wiekach autorstwa Sidney’a Anglo – Martial Arts of Rennaissance Europe.

  NIestety ten mit wciaz pokutuje ale wydje sie ze rycerze jednak nie jezdzili konno z wyciagnietymi ku przodowi nogami, oni ‚stali’ oparci mocno stopami w strzemionach; a np wiekszosc traktatow z konca sredniowiecza o konnych walkach turniejowych nakazuje wrecz przynajmniej szerokosc dloni miedzy siodlem a siedzeniem jezdzca, coby cios zadany kopia byl wyprowadzany z lekko ugietych nog. Polecam poogladac ilustracje do np ksiag mistrza Talhofferanp
  h
  Balans, dosiad, kontrola dosiadem nad rumakiem (nota bene ogierem ktory byl trenowany i chcial walczyc z innymi czy to ludzmi czy to zwierzetami), czy owa przypomniana przez imci Karola rownowaga byly celem ‚zakutych’ w stal jezdzcow. Leki przednie byly zawsze wysokie, chronily przed ciosem w podbrzusze czy dolne partie brzucha. a juz w siodlach turniejowych leki tylne byly niskie by ulatwiec wyspad z siodla, bo nikt ni mial kregoslupa ze stali 🙂
  Za to siodla arabskie maja jedne z najwyzszych lekow – XIX wiek – a Arabowie nie jezdzili w pancerzach czy zbrojach, choc z dlugimi lancami.

  Dla nas wzorem chyba moga byc husarze spod Kluszyna czy Chocimia z ich wysokimi i szerokimisiodlami, o szerokich lekach, jazda pancerna etc. sposob jazdy staropolskiej, ktory umarl wraz z XIX wiekiem.

  Siodla wojskowe przed XIX wiekiem Europy pochodza od trzech wielkich rodzajow siodel =
  wschodniego (zwanego w Iberii la jineta/gineta,a u nas stepowego czyli terlica lawkami opiera sie na grzbiecie siodla czyli kulbaki ulanskie z II Rzeczpospolitej),
  la brida (terlica siodla opiera sie lekami na grzbiecie konia, a obecne siodla ‚angielskie sa dalekim potomkiem la brida) oraz
  la estradiota (mieszanka la brida oraz la jineta, rowniez siodal angielskie sa potomkiem tegoz, jak i siodlo australijskie, siodla hiszpanskie, wloskie czy poludnowofrancuskie).
  Uzywam terminologii hiszpanskiej dlatego ze nie jest mi znana terminologia polska co do kontrukcji siodel nowozytnych przed XIX wiekiem, ale chtnie ja poznam…
  pozdrawiam
  ps
  Dlatego ciekawi mnie czy siodla lansjerskie nadwisjanskie byly bardziej jak McClellan, siedzialo sie prosto na terlicy czy bardziej jak wegierskie (czyli siedzisko ‚zawieszone’ na pasie miedzy lekami aka na mostku)?

  W odpowiedzi na: Szkoła jazdy

  14 lipca 2008 z 08:34 #5582
  bachmat66
  Participant

  czolem,
  pardon za pozne wejscie w temat ale chcialbym dodac pare slow w temacie.

  ale zaczne od :

  Najlepszym siodłem do szkolenia jest twardy Mc Leelan, ale nie wszyscy je mają. Zatem bez przesady, na damskich siodłach czyli tzw. uniwersalnym

  Gwoli ścisłości siodło, o którym pisze mój adwersarz nazywa się tak naprawdę siodłem McClellan’a a to z racji tego, że wymyślił je Generał George Brinton McClellan, który stworzył wzór siodła dla kawalerii US. Wzór ten powstał na podstawie jego obserwacji kawalerii europejskiej, którą oglądał jako obserwator w czasie wojny krymskiej. Niedawno nabyłem takowe i zdecydowanie wszytskim polecam (nawet tym co lubą bardziej „kucanego” ‚ :]

  Pozdrawiam[/quote]

  ze przedmowca raczej sie myli co do rangi autora owego siodla, gdyz byl on w randze kapitana kawalerii kiedy wymyslil swoje siodlo (choc nie byl juz wtedy w armii, a wrocil byl do niej w 1861 jako general .. milicji stanu Ohio).
  Jako jeden z czlonkow delegacji armii amerykanskiej zostal wyslany do Europy w celu popatrzenia na ewolucje w treningu, sprzecie etc kawalerii panstw europejskich (min na techniki jezdzieckie, szkole Bauchera, szkole Samour).
  Jak wiemy dzialania wojny krymskiej mialy miejsce w czasie wizyty McClellana i ten jako weteran wojny z Meksykiem oraz paru trudnych ekspedycji w Teksasie etc pojechal ‚obejrzec’ owe zmagania – zwlaszcza oblezenie Sewastopola, co pozniej zaowocowalo w jego wlasnej karierze militarnej w czasie wlasnych dzialan w wojnie secesyjnej.
  Ale siodlo kawaleryjskie modelu ’59 (M1859) powstalo wedlug samego autora po podrozy po Austro-Wegrach i Prusach, gdzie autor mial moznosc obejrzec siodla huzarskie i ‚pruskie’ (chyba mial na mysli pruskie ulanksie?). Ale! jest rozwniez pewne ze autor mial do czynienia z siodalmi ‚vaquero’ z Texasu, Meksyku, czy starohiszpanskimi z Santo Domingo gdzie byl pare lat przed wyjazdem do Europy. Zreszta siodla M1859 jest najbardziej podobne do ‚vaquero’ nizli do europejskiego z polowy XIX wieku… a sam autor byl wcale niezlym grafomanem i businessmanem, wiec ten link europejski byc moze zostal wymysliony bo byl bardziej elegancki nizli cos ze starego Meksysku, ktoz wie…

  Inna kwestia ze przedmowca chyba zakupil wersje M1904 lub moze M1928, a zwlaszcza to drugie siodla to juz zupelnie inna historia nizli to z XIX wieku. W kazdym razie gratuluje!

  W odpowiedzi na: Pulki Strazy Przedniej WXLitewskiego 1791-94

  14 lipca 2008 z 07:46 #5581
  bachmat66
  Participant

  czolem,
  dzieki za informacje 🙂 … i komentarz