apacz

Odpowiedzi na Forum Stworzone

 • W odpowiedzi na: Problemy

  7 stycznia 2014 z 21:25 #10808
  apacz
  Participant

  Próby z moim IE spełzły na niczym, ale za to Chrome okazał się wyjściem z patowej sytuacji 🙂 dzięki za pomoc 🙂

  W odpowiedzi na: Problemy

  6 stycznia 2014 z 22:06 #10806
  apacz
  Participant

  Niestety to nie to

  W odpowiedzi na: Problemy

  6 stycznia 2014 z 21:40 #10804
  apacz
  Participant

  Niestety wiele to nie zmienia, po wybraniu opcji „Edytu” nadal nic nie mogę zrobić, a strona pokazuje, że jestem „offline” pomimo iz się zalogowałem ;(

  Załączniki:

  W odpowiedzi na: Problemy

  6 stycznia 2014 z 18:26 #10798
  apacz
  Participant

  Mam problemy z edycją swojego profilu.

  W odpowiedzi na: Duża kula do ID

  30 grudnia 2013 z 12:07 #10772
  apacz
  Participant

  Aby nie „mnożyć bytów” w tematach podpiąłem się pod ten, jako najbliższy tematycznie. Poniżej link do informacji o wydobytych pod Włocławkiem kulach armatnich. Autorzy przypuszczają, że to z pruskiego transportu amunicji z 1794 r.
  http://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-200-letnie-pruskie-kule-znalezione-we-wloclawku,nId,1081209
  pzdr –
  apacz

  W odpowiedzi na: Warto przeczytać

  28 grudnia 2013 z 15:50 #10770
  apacz
  Participant

  Moje wrażenia po lekturze były jak najlepsze. To spojrzenie „całościowe” na zagadnienie XW, pierwsze od… bodajże pracy p. Grochulskiej (nieporównanie słabszej moim zdaniem). Autor stanął przed niełatwym zadaniem syntezy całości zjawiska jakim było Księstwo, nie tylko od strony polityczno-militarnej (do czego jesteśmy przyzwyczajeni). Moim zdaniem ta próba w wykonaniu prof. Czubatego okazała się udana. Wprawdzie w kilku detalach bym polemizował… 😉 ale to naprawdę detale. Autor nie szedł „na skróty” powielając badania i wnioski sławnych poprzedników, lecz oparł się na własnych badaniach i najnowszej literaturze. Natomiast wybitne są moim zdaniem Zakończenie pracy. Jeśli ktoś chce sobie wyrobić w krótkim czasie zdanie o wartości tej książki – powinien moim zdaniem przeczytać, albo chociaż przejrzeć Zakończenie. Dla mnie ta książka jest obowiązkową na półce każdego miłośnika epoki, który „wyrósł” z Łysiaka

  W odpowiedzi na: Jednostki polskie z ziem I rozbioru

  17 kwietnia 2012 z 18:44 #10403
  apacz
  Participant

  Witam,
  Na początek muszę się usprawiedliwić, że na razie nie podejmę niestety szczególowej dyskusji, z odwołaniami do konkretnych dokumentów, bo obowiązki wobec przygotowywanej właśnie „Piechoty” skutecznie zabierają mi każdą wolną chwilę. Możecie Panowie liczyć na moj udział dopiero od jesieni.
  „Wywołany do tablicy” pozwolę sobie jednak napisać kilka zdań na ten arcyciekawy temat, które proszę potraktować jako moją osobistą, subiektywną opinię. Moim zdaniem opowieści o dezercji 600 towarzyszy pod Fordonem to raczej mit niż rzeczywistość. Nie trafiłem NIGDZIE na ślad podobnego wydarzenia, ktore powinno odbić się w raportach z tego okresu. Faktem jest, że pojedyńczo i w niewielkich grupach (często konno i z bronią) towarzysze przechodzili na stronę polską na przełomie 1806 i 1807 r. Świadczą o tym raporty Kosińskiego. A ten pierwszy 100-osobowy „zbuntowany” oddział został podkupiony przez werbowników z brygady kawalerii narodowej Łochockiego. Nota bene brygada ta została prawdopodobnie wchłonięta później przez 6. puł XW, czyli i tak wrócili oni pod komendę Dziewanowskiego. Ale wracając do właściwego pułku Dziewanowskiego (który na początku nie był wcale szefem-dowódcą, ale organizatorem tej jednostki, ale to materiał na zupełnie odrębne rozważanie) to służącą w nim liczbę dezerterów z regimentu „Towarczys” szacowałbym na około 200 ludzi. Są to jednak tylko moje ogólne szacunki – aby sprawę rozwikłać w oparciu o dokumenty, trzeba by poszukać w archiwaliach – i to tych mniej znanych (w tekach Dąbrowskiego w AGAD, BUW, Bibliotece Czartoryskich i kilku innych miejscach odpowiedzi nie znalazlem). Podejrzewam, że coś mogłoby być w archiwach rodzinnych, ale to tylko „gdybanie”. Temat jest rzeczywiście arcyciekawy i wart zgłębienia. Być może kolejnych nowych faktów dostarczy spodziewana publikacja p. Andrzeja Ziółkowskiego o trzech pierwszych pułkach ułanskich XW.
  pozdrawiam
  Adam Paczuski

  W odpowiedzi na: Tajemnica Skrywana na Cmenarzu : płk Łukasz Jaskólski

  29 listopada 2011 z 09:31 #10174
  apacz
  Participant

  Brawo!!

  W odpowiedzi na: udzial polskich jednostek w bitwach grudniowych 1806 r.

  11 września 2011 z 10:53 #10087
  apacz
  Participant

  Witam,
  Moje wnioski/twierdzenia jakie przytoczyleś wysnułem na podstawie dziesiątkow różnych dokumentow (głównie AGAD – Teki Dąbrowskiego) oraz publikacji dokumentów – np. korespondencji z Wybickim (Archiwum Wybickiego w oprac. Skałkowskiego). Wybacz, ale nie bardzo mam teraz czas, aby „z biegu” tworzyć przypisy do każdego z tych zdań (sprawdzę tylko potem źrodlo do cytatu o pilnowaniu koni pod Pultuskiem). Polecam Albrechta „Z dziejów Jazdy Księstwa Warszawskiego”, Staszewskiego „Kaliski wysiłek zbrojny”, Kociszewskiego „Mazowsze w epoce napoleońskiej”.
  Pozdrawiam
  apacz

  W odpowiedzi na: udzial polskich jednostek w bitwach grudniowych 1806 r.

  10 września 2011 z 10:05 #10084
  apacz
  Participant

  Witam,
  Przepraszam, że dopiero teraz, ale praca, praca, praca…
  Ad rem – Wspomniany przeze mnie list Pakosza do Dąbrowskiego znajduje sie w zbiorach AGAD w tzw. Tekach Dąbrowskiego, w tece nr X/3b dokument 255. W AGAD był ostatnio remont, ale może juz sie skonczył?
  pzdr – apacz 🙂

  W odpowiedzi na: Tadeusz Kościuszko

  27 marca 2011 z 13:00 #9640
  apacz
  Participant

  Witam,
  Na rosyjskim forum znalazłem ciekawą rzecz – historię kozaka Fiodora Łysenki wraz z jego portretem. To właśnie on miał (sam tak twierdzi) wziąść do niewoli Naczelnika pod Maciejowicami. Jest też jego relacja z tego wydarzenia.
  http://www.reenactor.ru/index.php?showtopic=64569
  pzdr – apacz

  W odpowiedzi na: Polskie jednostki w obcych armiach

  25 lutego 2011 z 11:14 #9415
  apacz
  Participant

  Kontynuując temat ułanów galicyjskich – jedna z wybitniejszych postaci związanych z tą formacją (prywatnie przyjaciel ks. Józefa Poniatowskiego) – szef (inhaber) 2 puł Karol von Schwarzenberg

  W odpowiedzi na: Polskie jednostki w obcych armiach

  23 lutego 2011 z 10:03 #9398
  apacz
  Participant

  Hmm… Ta ilustracja zapodana przez Pedra ukazuje nasz 17 puł w Hamburgu – co prawda na służbie francuskiej, ale chyba nie o to chodziło w tym temacie?
  To może znów coś z ułanów galicyjskich…

  W odpowiedzi na: Polskie jednostki w obcych armiach

  18 lutego 2011 z 09:58 #9335
  apacz
  Participant

  Witam,
  Ciekawy tekst, mam tylko małe „ale” w kwestii Königlich Galizischen Adeligen Leibgarde :<
  W archiwum wiedeńskim (sygnatura ÖStA/KA, Leibgarden, Galizische Adelige Leibgarde, Karton 5) znajduje się dyplom ustanawiający skład owej jednostki z podpisem Józefa II. Tyle, że jest on datowany na 16 listopada ale 1782. Gwardia ta składać się miała, z:
  1 Kapitän (Fürst Adam Kasimir Czartoryski-Sanguszko),
  1 Kapitänleutnant,
  1 Oberleutnant,
  1 Adjutanten,
  1 Rechnungsführer
  40 Gardisten.

  1 maja 1791 r. oddział ten został rozwiązany, a jego członkowie wcieleni jako galizische Abteilung do innej formacji gwardii – Arcieren-Leibgarde.

  Tyle informacja zaczerpnięta z katalogu wystawy austriackich archiwów poświęconej stosunkom polsko-austriackim.
  pzdr – apacz

  W odpowiedzi na: Identyfikacja munduru i osoby

  17 lutego 2011 z 09:28 #9311
  apacz
  Participant

  Najbardziej zastanawia mnie brak blachy na czapce. Na razie widzę cztery możliwe wytłumaczenia, które podaję od najbardziej moim zdanie prawdopodobnych:
  1. Mamy do czynienia z ułanem rosyjskim (zdaje się, że włodzimierskiego puł, ale głowy nie daję…), któremu za udział w zdławieniu powstania nadano rosyjską wersję VM (Odznakę Zaszczytną za Zasługi Wojenne)
  2. Malarz nie namalował blachy (lub została ona zamalowana) aby nie drażnić widzów widokiem albo orła polskiego „byłych wojsk polskich” (wówczas byłby to oficer 3 puł KP) lub dwugłowego orła „moskiewskich zaborców” (wówczas byłby to oficer rosyjski)
  3. Być może portretowany przeszedł do powstańców z któregoś z rosyjskich pułków ułańskich, który posiadał takie barwy, i z czapki zdjęto blachę z dwugłowym orłem
  4. Biała kokarda i VM zostały domalowane później aby dodać patriotyzmu przodkowi…
  pzdr – apacz

  PS. Załączam ilustrację ukazującą rosyjskich ułanów w latach 40-tych XIX w.

  Załączniki: