Warto przeczytać

• 23 marca 2007 z 12:57 #4106
    Sebastian
    Participant

Ok, bedę pamiętał 🙂

23 marca 2007 z 16:59 #4107
    Krzysztof Polak
    Participant

Połowa komantarzy odautorskich Austina to… zżynka z Segure`a, którego z kolei nie cytuje ]:)

23 marca 2007 z 17:01 #4108
    Koroniarz
    Keymaster

Przeniesiona na Grybowską, nr. chyba 66/68, czy jakos tak (65/67??), była karteczka o tem na drzwiach.

Księgarnię scalili ze starą księgarnią MON-u, potem Bellony na Grzybowskiej 77. Zupełnie nie po drodze. Wstyd. Księgarnia w domu bez kantów mieściła się bodaj jeszcze przed wojną. Zabijają kolejny kawałek Warszawy.

Czy to prawda, ze brak w ‚lansjerach…” bibliografii ?

Nie. Jest na jakieś trzy strony.

Połowa komantarzy odautorskich Austina to… zżynka z Segure`a, którego z kolei nie cytuje

… to akurat załatwia generalnie we wstępie, gdzie przyznaje się do celowych zapożyczeń etc. :rap: W którymś miejscu przyznałeś się do posiadania DVD z Wojną i Pokojem. Czy można by je od Ciebie wypożyczyć?

23 marca 2007 z 20:58 #4109
    Krzysztof Polak
    Participant

Bez najmniejszego problemu.

24 marca 2007 z 00:06 #4111
    Maria J. Turos
    Participant

Przepraszam – czy wracając w niedzielę do Warszawy wyląduję jeszcze na Okęciu, czy może na jakiejś ulicy bo pas startowy zamieniono właśnie na targowisko:bad: – to przyczynek do znikniecia Centralnej Ksiegarni Wojskowej. Przed wyjazem do Paryża książkę autorstwa P. Ziółkowskiego nabyłam w prezencie dla moich francuskich przyjaciół w niepozornym kiosku modelarskim na Dworcu Centralnym, najłatwiej dojść od strony przystanku tramwajowego kierunek Żoliborz.
    A a propos Austina – rzeczywiście gubi „…po drodze…” Segura, ale też część Lejeune’a [a szkoda, bo szkicował i pisał ciekawie] zaś z memuarów medyków kapitalnie „…obrabia…” pamiętniki Larreya [już mógł – pisząc o awanturze pod Smoleńskiem dodać, że Larrey „…obtańcował…” i Rappa i dołożył samemu cesarzowi za bałagan, po czym – jak miał w zwyczaju „…robił swoje…” o czym pisał do żony, że

„…jest wdzięczny, że sie nie upierała na zapasowy mundur, bo za to zabrał do kufra zapasowe narzędzia i świece…bo to co ma przy wierzchowcu musi mu wystarczyć…”.
      Czy możnqa mieć nadzieję na „Wojnę i Pokój” w wersji Bondarczuka?
      Pozdrowienia.

24 marca 2007 z 02:27 #4112
      Krzysztof Polak
      Participant

Chyba zacznę prowadzić zapisy po kopie… 😛

Przy okazji manewrów Arsenału w Łazienkach – robicie to w niedzielę? Bo ja mam pięć kroków do Łazienek, to i sprawy tego typu obgadać mogę w cztery oczy 😀

24 marca 2007 z 10:34 #4113
      Koroniarz
      Keymaster

Manewry to szumnie powiedziane, raczej wiosenne spotkanie z ćwiczeniami dla zmiany warty Działyńczyków. Jak najbardziej zapraszamy.
      Pozdrawiam!

25 marca 2007 z 09:59 #4115
      DarekDarek
      Participant

Prawo uchwalone dnia 17 czerwca 1791 roku o Komisji Policji.
      Rozdział IV – Co do władzy i obowiązków Kommissyi względem beśpieczestwa i spokojności ogulney całego Kraiu.
      Punkt 5.
      Jako zaś wszelkie dzieło drukowane jest własnością Autora, tak przez całe życie iego do iego tylko ależeć będzie; przezto żadnego przedrukowania tegoż samego dzieła z uszkodzeniem tey własności, Kommissya nie dozwoli aż do śmierci Autora, po którey dzieło iego staje się własnością publiczną.
      Ciekawe, prawda? ;P
      Pzdr.

28 marca 2007 z 13:25 #4134
      Koroniarz
      Keymaster

Z największą przyjemnością zapraszam do lektury artykułu Pani Marii pt. Essling, Aspern, wyspa Löbau – czyli historyk medycyny czyta „Bitwę”, choć Rambaud chyba by się nie ucieszył :]

3 kwietnia 2007 z 23:37 #4173
      Castiglione
      Participant

Społeczność skupiona wokół wortalu napoleon.gery.pl ocenia publikacje na temat epoki napoleońskiej jakie ukazały się na naszym rynku w 2006 r. Zapraszamy zatem do zapoznania się z regulaminem i oddawania głosów. Głosowanie będzie trwało miesiąc, po czym wyniki zostaną opublikowane na stronie głównej wortalu. Książka, która otrzyma największą liczbę głosów, zyska laur Najlepszej Książki Napoleońskiej AD 2006. Zapraszamy do głosowania

4 kwietnia 2007 z 21:09 #4181
      Maria J. Turos
      Participant

choć Rambaud chyba by się nie ucieszył

Nie wiem – popularni pisarze rzadko kiedy czytają coś innego niż pochwały na swój temat, zaś ja mam „…zadrę [wg. Wojciecha Młynarskiego]…” i lubię zaglądać trochę dalej.
      A tak a propos – czy temat kontynuować: następne w „…kolejce…” było Wagram, gdzie na masową skalę [płonęło zboże na pniu] medycy zetknęli się z problemem leczenia oparzeń.
      No i bardzo ciekawa jest sama statystyka z Raveneck [bo tam, a nie w Wiedniu był lazaret dla żołnierzy liniowych i Larrey spędzał tam dużo więcej czasu niż w stolicy]
      A może kontynuowac temat malarski – Lobau ma swpich mistrzów pedzla m. in. Boutigny’ego w Polsce bardzo mało znanego – reprodukacja jest i to nie we wszystkich edycjach „Cesarskiego pokera” Łysiaka.
      Pozdrowienia

5 kwietnia 2007 z 11:44 #4188
      Koroniarz
      Keymaster

Odpiszę całkowicie egoistycznie: ponieważ teksty Pani czytam z nieodmiennym zainteresowaniem, proszę o wszystkie po kolei. Z tym, że na początek z chęcią poczytałbym o Lobau, a potem o Wagram.

Pozdrawiam serdecznie!

9 kwietnia 2007 z 21:45 #4212
      Krzysztof Polak
      Participant

Sława!

Ze swojej strony chciałem z kolei polecic trzy teksty, zamieszczone na stronie Pułku 3-go Piechoty; dwie relacje z bitwy pod Jena (ot i wprawka historyczna – znajdź 10 szczegółów różniących te relacje i odtwórz przebieg wydarzeń :bad: )
      oraz, szczególnie ciekawy z racji appendyksu, artykulik pułkowego kucharza, fizyliera Maleca dot. kuchni rekonstruktorskiej – z zaznaczeniem „rekonstruktorskiej” (!!!) choć opartej o dane z epoki.

http://www.pulk3piechoty.pl/index.php?pulk=artykuly

zapraszam zatem do lektury :lookdown:

9 kwietnia 2007 z 23:38 #4213
      Remigiusz Pacer
      Participant

Zaciekawiła mnie relacja bitwy pod Jeną.
      (…) Znów ładujemy i znów strzelamy. (…)
      Z pewnych relacji słyszałem, że 3 pułk na owej bitwie nie był wogóle skory do strzelania
      :brick:

To jak to Owco było?

10 kwietnia 2007 z 01:04 #4214
      Krzysztof Polak
      Participant

Ot sie dociekliwy znalazł 😀

Istotnie, z różnych obiektywnych powodów (ale nie z braku Woli czy Ochoty) , ścisły skład P3P nie miał ładunków – strzelali natomiast detaszowani do „Trójki” Tomek i Klemens (dla ścisłości ze składu 4/II/P2P XW :lookdown: ) , od nas także Jacek Smura (Tomek i Klemens oddali mu kilka ładunków), stąd u niego „…ręce czarne od sadzy…”.

A na serio – przez całą bitwę P3P walczył w sładzie batalionu sasko-austriackiego i cała (przynajmniej moja) relacja pisana jest z pozycji zołnierza tegoż batalionu – a batalion strzelał :haha: . Myśmy wykonywali ładowanie „na sucho”, wedle komend dowódcy batalionu.
      No a poza tym dochodzi do tego cuś zwane „licentia poetica” :lookdown:

Napisz mi, Remiku, jedno – dobrze sie przynajmniej czytało?

pzdr poświąteczne :bye:

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.