Warto przeczytać

• 28 lutego 2011 z 23:54 #9430
    MG
    Participant

Szanowni Forumowicze!
    Od kilku lat bezskutecznie szukam książek p. Wojciecha Mikuły:
    „Obrona Warszawy w powstaniu kościuszkowskim 1794”
    „Wilno. Polany. Lipniszki. Bitwy insurekcji kosciuszkowskiej”
    „Soły. Bitwy insurekcji kosciuszkowskiej”
    „Błonie. Raszyn. Gołków. Bitwy insurekcji kosciuszkowskiej”
    Za możliwość zapoznania się z tymi pozycjami wejdę w konszachty z diabłem…
    Czy diabeł odwiedza to forum? 😈

1 marca 2011 z 09:59 #9432
    Koroniarz
    Keymaster

Diabeł nie, ale grzesznicy owszem :]
    Pierwszą z podanych pozycji widziałem rok temu kurzącą się na półce księgarni przy pl. Bankowym w Warszawie. Będę dziś obok i sprawdzę czy wciąż tam jest.
    Pozdrawiam!

1 marca 2011 z 19:34 #9435
    MG
    Participant

Księgarnia przy pomniku Starzyńskiego?

1 marca 2011 z 21:54 #9443
    Koroniarz
    Keymaster

Tak, ale niestety nie zdążyłem tam dotrzeć. Widziałem to na półce na samym końcu księgarni.

1 marca 2011 z 22:51 #9449
    MG
    Participant

Dziękuję ;D
    No dobra, a więcej dziabłów lub diablic nie ma?

2 marca 2011 z 12:33 #9456
    Koroniarz
    Keymaster

No dobra, a więcej dziabłów lub diablic nie ma?

To forum jest poświęcone. Historii wojskowości, ale zawszeć.
    :secretsmile:

5 marca 2011 z 14:24 #9506
    DarekDarek
    Participant

W mojej wołomińskiej gazecie pojawił się artykuł o Olszynce.
    W papierowej wersji dobrze widoczny jest Darek Senator ucierający się z Kozakami.

6 marca 2011 z 22:05 #9508
    DarekDarek
    Participant

Przeglądając ostatnio książkę o Wawelu, wynotowałem sobie trochę bibliografii.
    Może przyda się komuś do własnych poszukiwań.

J. Giergielewicz „Instrukcje i raporty Karola Sierakowskiego dotyczące wywiadu terenowego w przygotowaniach do wojny z Austrią w 1790 roku”
    ( Przegląd Historyczno – Wojskowy, t. I, 1929, zesz. 2, s. 271 – 279 )

K. Dzikowski „Rękopiśmienne plany Wawelu z końca XVIII wieku w Bibliotece Uniwersyteckiej w Wilnie”
    ( Przegląd Historyczno – Wojskowy, t. IX, 1936, zesz. 1, s. 125 – 130 )

I jeszcze jedna rzecz, która może być prawdziwym rarytasem.
    Otóż po zajęciu Krakowa przez Prusaków w 1794 roku natychmiast przystąpiono do sporządzania szczegółowych map Wawelu i okolic.
    Zaznaczono na nich umocnienia kościuszkowskie a nawet rozmieszczenie poszczególnych dział.
    Informacje o nich są w:
    Trzebiński, Szafer „Katalog planów miast polskich” sygn. DSB 38027, DSB 38028, DSB 38029.
    Kopia fotograficzna w WAP Kraków, sygn. II / 9;

WAP – Wojewódzkie Archiwum Państwowe w Krakowie.

14 maja 2011 z 08:00 #9809
    MG
    Participant

Witam!
    W ramach porawy statystycznego czytelnictwa kupiłem 5 książek.
    Polecam:
    – A. Smoliński „Mundury i barwy artylerii polskiej w XVIII i XIX wieku” (dotyczy też artylerii litewskiej)
    – T. Strzeżek „Polska ofensywa wiosenna w 1831 roku” (wydanie uzupełnione)
    – M. Trąbski „Kawaleria Królestwa Polskiego 1815-1830” (kupiłem przez internet z pewną obawą o wtórność opracowania, ale na prawdę warto; książka jest kompletna i orginalna; z pozycją T. Strzeżka „Kawaleria Królestwa Polskiego w Powstaniu Listopadowym – mobilizacja i podstawy funkcjonowania w wojnie” stanowi całość)
    Nie czytałem:
    – R. Kowalczyk „Katastrofa Wielkiej Armii Napoleona w Rosji w 1812 roku”
    Nie polecam:
    – praca zbiorowa „Insurekcja Kościuszkowska w dziejach i tradycji” (skusił mnie spis treści, ale prymitywne przepisywanie treści z innych opracowań chwały autorom nie przynosi; no cóż prawie wszyscy kochają pieniążki)

15 maja 2011 z 13:55 #9811
    Sebastian
    Participant

Przy okazji Warszawskich Targów książki udało mi się kupić :
    – Armię Napoleońską Rousselota – absolutnie genialna książka warta swojej ceny (przy okazji można sprawdzić z czego sciagali rodzimi rysownicy )
    – Bonapartowie – z serii dynastie wydawanej przez GW, z bardzo ciekawym przedstawieniem dalszych losów rodu (za 20 zł)
    – Wojny Morskie 1775-1851, Gozdawy-Gołębiowskiego, wyd. Lampart za jedyne 80 zł
    Dziś już tylko do 17.00
    Pozdrawiam

30 maja 2011 z 11:41 #9850
    Jan Czop
    Participant

Bez komentarza

Załączniki:
    20 czerwca 2011 z 13:39 #9898
    Jan Czop
    Participant

Witam

Załączniki:
    7 stycznia 2012 z 15:09 #10226
    DarekDarek
    Participant

Pamiętnik.
    Córka Ignacego Działyńskiego.

26 grudnia 2013 z 23:36 #10673
    Koroniarz
    Keymaster

Mam pytanie: kto z szanownych forumowiczów przeczytał już książkę p. prof. Jarosława Czubatego pt. „Księstwo Warszawskie (1807-1815)”? Jakie wrażenia?

28 grudnia 2013 z 15:50 #10770
    apacz
    Participant

Moje wrażenia po lekturze były jak najlepsze. To spojrzenie „całościowe” na zagadnienie XW, pierwsze od… bodajże pracy p. Grochulskiej (nieporównanie słabszej moim zdaniem). Autor stanął przed niełatwym zadaniem syntezy całości zjawiska jakim było Księstwo, nie tylko od strony polityczno-militarnej (do czego jesteśmy przyzwyczajeni). Moim zdaniem ta próba w wykonaniu prof. Czubatego okazała się udana. Wprawdzie w kilku detalach bym polemizował… 😉 ale to naprawdę detale. Autor nie szedł „na skróty” powielając badania i wnioski sławnych poprzedników, lecz oparł się na własnych badaniach i najnowszej literaturze. Natomiast wybitne są moim zdaniem Zakończenie pracy. Jeśli ktoś chce sobie wyrobić w krótkim czasie zdanie o wartości tej książki – powinien moim zdaniem przeczytać, albo chociaż przejrzeć Zakończenie. Dla mnie ta książka jest obowiązkową na półce każdego miłośnika epoki, który „wyrósł” z Łysiaka

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.