Walki wojsk królewskich z konfederatami barskimi?

 • 14 lutego 2013 z 11:44 #10641
  Rozumny
  Participant

  Witam!

  Natychmiast pragnę wyrazić radość że forum arsenału wróciło. Chciałem zapytać czy wiadomo wam coś na temat starć/walk/bitew pomiędzy konfederatami barskim, a wojskiem królewskim (w tym drugim z udziałem piechoty)? Wydaje mi się że tego typu walki to jedyna szansa by rozkręcić jakąkolwiek działalność rekonstrukcyjną w Polsce pod kątem XVIII w. Odchodziłaby konieczność udziału deficytowych Moskali. Dla mnie trójrożny kapelusz z białą kokardą ma swój urok, a i fanów Pułaskiego i jego towarzyszy chyba nie brakuje?

  15 lutego 2013 z 18:58 #10653
  Karolin
  Participant

  Podpisuję się pod postem powyżej 🙂 . Cudownie, że forum znów ruszyło, brakowało mi rozmów o XVIII wieku. Sam chętnie zabrałbym się za XVIII wiek, w planach nam Gwardię Pieszą Augusta II/III, póki co jednak husaria 😀

  Zarówno Konfederacja Barska, jak i Dzikowska mają swój potencjał. W przypadku Baru, piechota po obu stronach walczyła podczas oblężenia Lanckorony i Częstochowy. W bitwie pod Widawą wzięła udział jedynie jazda, przynajmniej po stronie konfederatów.

  Pozdrawiam!

  16 lutego 2013 z 23:17 #10655
  Adam Zwoiński
  Participant

  Karolin, czy powaznie chcesz zabrać się za husarza? zrobiłeś szacunkowy kosztorys ? nie pytam ze złosliwości lecz z ciekawości )

  17 lutego 2013 z 15:55 #10660
  Karolin
  Participant

  Witam!

  Karolin, czy powaznie chcesz zabrać się za husarza? zrobiłeś szacunkowy kosztorys ? nie pytam ze złosliwości lecz z ciekawości

  Owszem. W maju mój znajomy kowal obiecał wykuć mi zbroję z blachy stalowej 3 mm, choć powinna być o milimetr grubsza. Powiedział, że mam mu zapłacić jedynie za materiały i zużycie narzędzi, a oszacował te wydatki na kilkaset złotych. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że jest to najkosztowniejszy rodzaj odtwórstwa, ale plany trzeba mieć 🙂 . Będzie korzystał z rysunków Gembarzewskiego oraz rycin udostępnionych przez Muzeum Narodowe w Krakowie, więc liczę na solidną replikę. Łatwiej na pewno jest zacząć od formacji, czy choćby czasów lepiej znanych, skoro na pytanie, czy ktoś chciałby kiedyś zająć się Gwardią, pyta co to jest, a i informacji na temat polskiej piechoty w czasach saskich jest jak na lekarstwo.
  Jeżeli można, chciałbym pochwalić się, iż w najnowszym numerze „Kwartalnika Sarmackiego” ukaże się mój artykuł właśnie o Gwardii Pieszej Koronnej.
  Pozdrawiam!

  17 lutego 2013 z 21:20 #10661
  Adam Zwoiński
  Participant

  No to czekam na owo pisemko, prosze powiadom mnie kiedy się ukaże

  18 lutego 2013 z 13:57 #10666

  Fajnie że znowu znaleźliśmy się na „forumnie”. W czasach konfederacji nie było już „blaszanych” husarzy- to tak nawiasem. A co do gwardii to cały czas mi chodzi po głowie gwardia… tyle że z czasów schyłku Augusta II. Myslę że ta forma munduru była najciekawsza, najszykowniejsza. Chętnie przeczytałbym artykuł o gwardii z zapowiedzianego 'Kwartalnika Sarmackiego’. Gdzie go mozna nabyć?

  18 lutego 2013 z 20:10 #10670
  Karolin
  Participant

  Witam!

  W czasach konfederacji nie było już „blaszanych” husarzy- to tak nawiasem

  Z całym szacunkiem, ale nie ma Pan racji. Proszę poczytać chociażby pamiętnik Kitowicza, a zmieni Pan zdanie.

  Husaria, którą znamy dzięki kulturze masowej, to tak naprawdę ta schyłkowa.

  A co do gwardii to cały czas mi chodzi po głowie gwardia… tyle że z czasów schyłku Augusta II. Myslę że ta forma munduru była najciekawsza, najszykowniejsza.

  W swoim artykule opisuję tę z lat 1717-1763.

  Chętnie przeczytałbym artykuł o gwardii z zapowiedzianego 'Kwartalnika Sarmackiego’. Gdzie go mozna nabyć?

  Bardzo mi miło. Ponieważ stara strona ulega likwidacji, nie mogę podać linka- to kwartalnik internetowy. Póki co pewnym źródlem jest fanpage fb. Kiedy pojawi się nowy portal, zamieszczę adres.
  Pozdrawiam

  3 marca 2014 z 18:51 #10981
  nornik
  Participant

  Panie Rozumny, proszę spróbować przeczytać książkę Konfederacja barska w Wielkopolsce 1768-1770 Szczygielskiego. Jest tu aż nadto informacji o starciach wojska koronnego (piechoty) z konfederatami barskimi i wojskami rosyjskimi.

  24 lutego 2019 z 10:54 #26330
  Darek
  Participant

  Troszkę informacji można trafić w pracy Bronisława Pawłowskiego „OD KONFEDERACJI BARSKIEJ DO POWSTANIA LISTOPADOWEGO”…

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.