Tajemnica Skrywana na Cmenarzu : płk Łukasz Jaskólski

• 14 listopada 2010 z 19:03 #8845
    wroobelek
    Participant

Witam , w Lądku (woj wielkopolskie) na cmentarzu znajduje się nagrobek, którym postanowiłem się zająć (zdjęcie w załączniku). Jak widać , jest zaniedbany i wymaga remontu , postanowiłem zebrać fundusze i dane o zmarłym i w przyszłym roku odrestaurować pomnik (przypada 160 rocznica śmierci zmarłego), Ustaliłem i zaobserwowałem , że pomnikiem od dłuższego czasu nie zajmuje się nikt oraz nie ma w pobliżu żadnej rodziny. Jestem nauczycielem w lokalnej szkole , i historią interesuję się raczej hobbystycznie , ale nie mogę patrzeć jak w naszej okolicy o miejsca ciekawe i zabytkowe dba się właśnie tak jak o ten pomnik. Mam ogromna prośbę , ludzie z tego forum są zapewne pasjonatami i mają wiedzę oraz możliwości , gdzie szukać konkretnych informacji , więc proszę ludzi , którzy mogli by pomóc w poszukiwaniach , Chciałbym aby ta zatarta pamięć o tym człowieku przetrwała , stąd moja inicjatywa. Zaznaczam , iż za tą moją „akcję” nie biorę żadnych pieniędzy z jakiejkolwiek instytucji , dotychczas prosząc o pomoc (np. lokalneo księdza) spotkałem się jedynie z dezaprobatą.

Co udało mi się ustalić :

Jest to mogiła Łukasza Jaskólskiego , orginalna inskrypcja brzmi :

Łukasz Jaskólski, B. Oficer wyższy, B. Wojsk Polskich, Kawaler Orderowy Wojskowego Polskiego i Legii Honorowej. Żył lat 75, UM. 23 września 1851 roku

Pod Spodem co udało mi się ustalić widniał zapis , dzić już prawie nieczytelny (napis spisała znajoma nauczycielka ok. 10 lat temu , był jeszcze w 100% do odczytania)

Stroskana żona ten pomnik stawiając , w dowód przywiązania prosi o wstawienie za jego duszę u Przedwiecznego.

W Archiwum w Koninie znalazłem zapis z księgi parafialnej :
    Działo się 28.09. Stawili się Andrzej Moller rządca dóbr Żelechowa lat 37 zamieszkały Żelechów gubernia lubelska pow. Łykowski i Paweł Jaskólski lat 44 archmistrz z D… (nieczytelna nazwa miejscowości) tow. kredytowego ziemskiego guberni Warszawskiej, w Kaliszu zamieszkały i oświadczają że 23.09 zmarł Łukasz Jaskólski, dzierżawca dóbr Ratynia były płk Wojsk Polskich Kawaler Krzyża Wojskowego Polskiego, Legii honorowej Kawaler. We wsi Dembe w wielkim księstwie poznańskim urodzony, w Ratyniu zamieszkały lat 74, syn Tomasza i Antoniny, owdowiał Annę z Baronów Danglów

Co udało mi się ustalić do tej pory , :

– Jest to najstarszy zachowany nagrobek na Lądkowskim cmentarzu , od którego najprawdopodobniej ukształtował się jego wygląd
    – Łukasz Jaskólski Urodził się 14 lipca 1777 we wsi Dembe zm w Ratyniu (obecnie gmina Lądek , po słupecki , wielkopolska) 23 września 1851 roku.
    – Ożenił się w Warszawie 4 stycznia 1817 roku z Anna von Dangel (ur 28 grudnia 1783 zm 27 maja 1853) Nie udało mi się ustalić , czy małżeństwo miało dzieci , żona miała czternaścioro rodzeństwa , nie znalazłem zapisku w księdze parafialnej o jej pogrzebie ani nagrobka na cmentarzu , domniemam , że po śmierci męża mogła się wyprowadzić

– Odznaczenie Legii Honorowej dostał w 1808 roku jako kapitan 2go pułku ułanów
    – 13 maja 1809 – otrzymał awans na kaprala
    – Odznaczenie Polski Krzyż Wojskowy czyli Virtutti Militari dostał w 1830 roku , przypuszczam , że za udział w powstaniu Listopadowym
    – Jego żona zmarła 2 lata po jego śmierci , lecz nie znalazłem zapisu w archiwum ani nagrobku na cmentarzu

Na liście imiennej oficerów Księstwa Warszawskiego 1809-1814″ prof. Gembarzewskiego. Łukasz Jaskulski występuje na niej jako porucznik pułku 5. jazdy

Co mnie intryguje a czego nie mogę znaleźć :
    – W zapisie w aktach kościelnych widnieje zapis były płk Wojsk Polskich , więc pewnie istnieją zapiski o jaki pułk chodzi i może istnieje więcej danych na jego temat
    – Co to znaczy dzierżawca dóbr Ratynia , od kogo mógł dzierżawić jakieś dobra ?

Znalazłem na Wikipedii spis pułków Ułańskich uformowanych w czasie powstania listopadowego , lecz niestety nie znalazłem informacji o Łukaszu Jaskólskim. Odznaczenie Polski Krzyż Wojskowy czyli Virtutti Militari dostał w 1830 roku , przypuszczam , że za udział w powstaniu Listopadowym , może gdzieś znajduje się spis wszystkich odznaczonych z dokładnymi informacjami , gdzie służyli , zdobyłbym wtedy troche informacji o samym oddziale , co umożliwiło by mi prześledzić przebieg jego „kariery wojskowej”

http://pl.wikipedia.org/wiki/Kategoria: … topadowego

Tutaj znalazłem świetne informacje na temat Legii Honorowej , lista jest niekompletna , ale tło historyczne jest naświetlone , niestety nie mam szerszych informacji na temat za co konkretnie dostał to odznaczenie jak w przypadku osób wyszególnionych w tabeli http://www.arsenal.org.pl/historia/1795 … panii.html , jeżeli ktoś ma szersze informacje , prosze o pomoc

Z ciekawostek : We wsi Ratyń , nie ma żanego pałacyku lub dworku w którym mógł mieszkać p Jaskólski , lecz pozostały 2 stare mury zaadaptowane z czasem na budynek gospodarczy , starsi mieszkańcy mówili , że dworek był , ale zawalił się zaraz po wojnie , więc można przypuszczać , iż był właśnie to dom Państwa Jaskólskich.

To na tyle , jeżeli moglibyście pomóc w znajdywaniu informacji i poszerzaniu tego co już wiem , byłbym ogromnie wdzięczny.

15 listopada 2010 z 10:23 #8846
    apacz
    Participant

Inicjatywa jak najbardziej godna pochwały! Brawo!
    Spróbuję ze swej strony podpowiedzieć kilka szczegółów o Łukaszu Jaskólskim (Jaskulskim)

13 maja 1809 – otrzymał awans na kaprala

Gembarzewski pisze, iż był on porucznikiem w 5 psk, a awans na stopień kapitana otrzymał właśnie 13 maja 1809 r.

Odznaczenie Legii Honorowej dostał w 1808 roku jako kapitan 2go pułku ułanów

Łoza w spisie Polaków odznaczonych LH odnotowuje Łukasza Jasulskiego (ur. 14.7.1777, zm. 24.9.1851) jako kapitana 1 pułku strzelców konnych odznaczonego LH 28.10.1813 (a więc już po bitwie lipskiej, w dniu przeglądu resztek polskiego korpusu dokonanego przez Napoleona pod Schluchtern, gdzie cesarz wygłosił do polskich oficerów sławną mowę…)
    Natomiast Virtuti Militari otrzymał jako kpt 2 puł ale nie mam pewności, czy chodzi o 2 puł w 1814 czy tez 2 puł ale już po wybuchu powstania (bo brak go w spisach oficerów armii Królestwa Polskiego, zresztą jako mieszkaniec Wielkopolski był poddanym króla pruskiego).
    pozdrawiam i życzę powodzenia!
    apacz

15 listopada 2010 z 16:08 #8848
    wroobelek
    Participant

Inicjatywa jak najbardziej godna pochwały! Brawo!
    Spróbuję ze swej strony podpowiedzieć kilka szczegółów o Łukaszu Jaskólskim (Jaskulskim)

13 maja 1809 – otrzymał awans na kaprala

Gembarzewski pisze, iż był on porucznikiem w 5 psk, a awans na stopień kapitana otrzymał właśnie 13 maja 1809 r.

Odznaczenie Legii Honorowej dostał w 1808 roku jako kapitan 2go pułku ułanów

Łoza w spisie Polaków odznaczonych LH odnotowuje Łukasza Jasulskiego (ur. 14.7.1777, zm. 24.9.1851) jako kapitana 1 pułku strzelców konnych odznaczonego LH 28.10.1813 (a więc już po bitwie lipskiej, w dniu przeglądu resztek polskiego korpusu dokonanego przez Napoleona pod Schluchtern, gdzie cesarz wygłosił do polskich oficerów sławną mowę…)
    Natomiast Virtuti Militari otrzymał jako kpt 2 puł ale nie mam pewności, czy chodzi o 2 puł w 1814 czy tez 2 puł ale już po wybuchu powstania (bo brak go w spisach oficerów armii Królestwa Polskiego, zresztą jako mieszkaniec Wielkopolski był poddanym króla pruskiego).
    pozdrawiam i życzę powodzenia!
    apacz[/quote]

Wielkie Dzięki , jeżeli chodzi o Virtutti Militari to znalazłem listę odznaczonych w 1830 roku ( tu ) i Łukasz Jaskulski (pisownia tego nazwiska nieraz występuje przez „u” , innym razem przez „ó” i rzeczywiście występuje Jaskulski Łukasz, kapitan z pułku 2go ułanów , został odznaczony Krzyżem Kawalerskim . Poddanym Króla Pruskiego ? sądziłem , że Ratyń był po stronie Rosyjskiej , pozatym nie mam pewności od kiedy mieszkał w Ratyniu.

Co do tej sławnej przemowy , znalazłem , tylko informację , że Napoleon odzyskał zaufanie Wojsk Polskich , ma ktoś może treść tego przemówienia , czy istnieją może obrazy nawiązujące do tego wydarzenia ?

Cały czas nie mogę znaleźć informacji o tym kiedy został pułkownikiem (i w jakim oddziale) no i kiedy odszedł z wojska , podobno można znaleźć więcej informacji w Rocznikach Wojskowych Królestwa Polskiego, lecz niestety nie mam do nich dostępu. Pozdrawiam

15 listopada 2010 z 19:08 #8850
    Koroniarz
    Keymaster

Co do tej sławnej przemowy , znalazłem , tylko informację , że Napoleon odzyskał zaufanie Wojsk Polskich , ma ktoś może treść tego przemówienia , czy istnieją może obrazy nawiązujące do tego wydarzenia ?

Dokładnego zapisu nie ma. Są relacje, takie jak z „Trzy po trzy” Fredry:

„Jakkolwiek dla Wojska Polskiego rządkiem było
    zjawieniem przemowa ubóstwianego bohatera, trzeba
    przyznać, że tym razem przyjętą została dość
    ozięble. Może dlatego, że Napoleon używał wyrazów
    wylęgłych w najbrudniejszej kordegardzie. Zdawało
    się, jak gdyby chciał zniżyć do najgłębszego poziomu,
    aby być zrozumianym. Dlatego nie zostaliśmy
    ani zaszczyceni, ani rozweseleni i niebardzo przekonani,
    ale po największej części upokorzeni. Cesarz
    nie mówił do wojska, ale do narodu, o tern zapomniał.
    Nie porywcze więc zapewnienie Sułkowskiego,
    które wszakże za poświęcenie się policzyć mu trzeba,
    ani też Napoleona arcyrubaszna mowa, ale li instynkt
    honoru wkorzeniony w serce polskie nie dozwalał
    opuszczać sprzymierzeńców w złej dobie i utrzymał
    pod sztandarem szczątki naszego wojska.”

Pozdrawiam!

16 listopada 2010 z 00:34 #8853
    wroobelek
    Participant

dziękuję za informację , czy o 1 Pułku Strzelców Konnych można przeczytać tylko z książki http://www.1psk.yoyo.pl/ksiazka1.htm , czy może są jakieś informacje w internecie ? , Czy mógłby mi ktoś pomóc w uszeregowaniu wydarzeń w jakich mógł brać udział Łukasz Jaskólski ?

http://psk5.republika.pl/historia.html – tutaj znalazłem informację o 5psk

16 listopada 2010 z 08:37 #8854
    Koroniarz
    Keymaster

Historie jednostek, które opisujesz dostępne są wg. mojej pamięci na http://fbc.pionier.net.pl/[/url] , a tam m.in. na http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/docmetadata?id=49164&showContent=true , ale to jednak historie pułków międzywojennych. Historie pułków księstwa i królestwa kongresowego szerzej opisane są w albumach Karabeli i książkach takich jak wydana przez wydawnictwo BELLONA w ramach serii O WOLNOŚĆ I NIEPODLEGŁOŚĆ „ELITA JAZDY POLSKIEJ” autorstwa pp. Michała Karpowicza i Mirosława Filipiaka.

Pozdrawiam!

16 listopada 2010 z 10:23 #8855
    apacz
    Participant

Witam,

jeżeli chodzi o Virtutti Militari to znalazłem listę odznaczonych w 1830 roku i Łukasz Jaskulski (pisownia tego nazwiska nieraz występuje przez „u” , innym razem przez „ó” i rzeczywiście występuje Jaskulski Łukasz, kapitan z pułku 2go ułanów , został odznaczony Krzyżem Kawalerskim . Poddanym Króla Pruskiego ? sądziłem , że Ratyń był po stronie Rosyjskiej , pozatym nie mam pewności od kiedy mieszkał w Ratyniu.

Nastąpiła tu pewna pomyłka. Lista odznaczonych pochodzi z publikacji „Xięga Pamiątkowa w 50-letnią rocznicę powstania roku 1830 zawierająca spis imienny dowódzców i sztabs-oficerów tudzież oficerów, podoficerów i żołnierzy Armii Polskiej w tymże roku Krzyzem Wojskowym „Virtuti Militari” ozdobionych” wydanej we Lwowie w 1881 r. Tyle, że nazwisko Jaskólskiego (Jaskulskiego) znalazło się w dziale pt. LISTA WOJSKOWYCH WSZELKIEGO STOPNIA I URZĘDNIKÓW WOJSKOWYCH Nieobjętych ostatnią organizacją wojska lub dymisyonwanych, ozdobionych ORDEREM KRZYŻA WOJSKOWEGO POLSKIEGO, KOMANDORSKIM, KAWALERSKIM, ZŁOTYM i SREBRNYM VIRTUTI MILITARI. Czyli są tam odznaczeni z lat wcześniejszych – czyli z czasów Księstwa Warszawskiego (wielu spośród nich już w 1830 r. nie żyło). Jeżeli pełnili jakieś funkcje w armii KP, to wpisywano im „nowsze” przydziały. Jest tam np. Tomasz Siemiątkowski określony jako „pułkownik strzelców konnych gwardii” a więc z przydziału w armii KP. Nie oznacza to jednak, że został odznaczony w 1830 r., bo Siemiątkowski VM dostał w 1808 r. i zginął niestety w noc listopadową…
    A co do „poddaństwa” Jaskulskiego, to pewnie masz rację. Nie wiedziałem po której stronie granicy leżał Ratyń 😉
    pzdr – apacz

16 listopada 2010 z 11:02 #8856
    wroobelek
    Participant

Witam,

jeżeli chodzi o Virtutti Militari to znalazłem listę odznaczonych w 1830 roku i Łukasz Jaskulski (pisownia tego nazwiska nieraz występuje przez „u” , innym razem przez „ó” i rzeczywiście występuje Jaskulski Łukasz, kapitan z pułku 2go ułanów , został odznaczony Krzyżem Kawalerskim . Poddanym Króla Pruskiego ? sądziłem , że Ratyń był po stronie Rosyjskiej , pozatym nie mam pewności od kiedy mieszkał w Ratyniu.

Nastąpiła tu pewna pomyłka. Lista odznaczonych pochodzi z publikacji „Xięga Pamiątkowa w 50-letnią rocznicę powstania roku 1830 zawierająca spis imienny dowódzców i sztabs-oficerów tudzież oficerów, podoficerów i żołnierzy Armii Polskiej w tymże roku Krzyzem Wojskowym „Virtuti Militari” ozdobionych” wydanej we Lwowie w 1881 r. Tyle, że nazwisko Jaskólskiego (Jaskulskiego) znalazło się w dziale pt. LISTA WOJSKOWYCH WSZELKIEGO STOPNIA I URZĘDNIKÓW WOJSKOWYCH Nieobjętych ostatnią organizacją wojska lub dymisyonwanych, ozdobionych ORDEREM KRZYŻA WOJSKOWEGO POLSKIEGO, KOMANDORSKIM, KAWALERSKIM, ZŁOTYM i SREBRNYM VIRTUTI MILITARI. Czyli są tam odznaczeni z lat wcześniejszych – czyli z czasów Księstwa Warszawskiego (wielu spośród nich już w 1830 r. nie żyło). Jeżeli pełnili jakieś funkcje w armii KP, to wpisywano im „nowsze” przydziały. Jest tam np. Tomasz Siemiątkowski określony jako „pułkownik strzelców konnych gwardii” a więc z przydziału w armii KP. Nie oznacza to jednak, że został odznaczony w 1830 r., bo Siemiątkowski VM dostał w 1808 r. i zginął niestety w noc listopadową…
    A co do „poddaństwa” Jaskulskiego, to pewnie masz rację. Nie wiedziałem po której stronie granicy leżał Ratyń 😉
    pzdr – apacz[/quote]

dziękuje za źródło , czyli domniemam , że nie dowiem się za co i kiedy jaskólski dostał VM ?

16 listopada 2010 z 23:11 #8860
    apacz
    Participant

dziękuje za źródło , czyli domniemam , że nie dowiem się za co i kiedy jaskólski dostał VM ?

Trzeba szukać po publikacjach i dokumentach…
    Ale na pocieszenie mam interesującą (i sprawdzoną!) informację. Łukasz Jaskulski znajduje się w spisie poznańskiej Gwardii Honorowej, która towarzyszyła Napoleonowi podczas pobytu w Wielkopolsce w końcu 1806 r. (ich służbę opisuje jeden z gwardzistów – Dezydery Chłapowski)
    pzdr – apacz

17 listopada 2010 z 00:18 #8861
    wroobelek
    Participant

Trzeba szukać po publikacjach i dokumentach…
    Ale na pocieszenie mam interesującą (i sprawdzoną!) informację. Łukasz Jaskulski znajduje się w spisie poznańskiej Gwardii Honorowej, która towarzyszyła Napoleonowi podczas pobytu w Wielkopolsce w końcu 1806 r. (ich służbę opisuje jeden z gwardzistów – Dezydery Chłapowski)
    pzdr – apacz[/quote]

super , dzięki za nowy trop, gdzie szukać opisu tego gwardzisty , czy wiadomo jaki miał wtedy stopień wojskowy ? No i pytanie nr 3 , co to za publikacje i dokenty , gdzie tego szukać ?

sprawdziłem dokument „Lista imienna generałów, oficerów wyższych i niższych, urzędników wojskowych Armii Polskiej, będących w czynnej służbie na dniu 29 listopada 1830 r.” jest dostepny online na stronie archiwum akt dawnych i Łukasz Jaskólski nie znajduje się w spisie , czyli nie był już w czynnej służbie , co w zasadzie nie dziwi , miał wtedy 53 lata.

17 listopada 2010 z 11:12 #8862
    apacz
    Participant

gdzie szukać opisu tego gwardzisty

przyznaję, że nie bardzo wiem o co Ci chodzi? Jeśli o organizację i historię poznańskiej gwardii honorowej to musisz zajrzeć do Gembarzewskiego „Wojsko Polskie 1806-1814” lub książki Zbigniewa Gnat-Wieteski „Gwardie Honorowe”

czy wiadomo jaki miał wtedy stopień wojskowy

Jako szeregowy gwardzista nie miał żadnego stopnia (członkowie gwardii honorowej poznańskiej sami się określali jako „legioniści”), natomiast po wyjeździe Napoleona z Poznania wszyscy szeregowi gwardziści zostali na rozkaz cesarza awansowani na podporuczników i skierowani do formujących się jednostek polskich. Do której z nich trafił jednak Jaskulski? Nie mam pojęcia. Podejrzewam tylko, że być może do pułku strzelców konnych Celestyna Sokolnickiego (1 psk wg organizacji Dąbrowskiego) lub pułku strzelców konnych Adama Kwileckiego potem Kazimierza Turny (2 psk) z których powstał potem 5 psk pod dowództwem tego ostatniego.

No i pytanie nr 3 , co to za publikacje i dokenty , gdzie tego szukać ?

Chyba za dużo od nas wymagasz. :< Jeżeli chodzi o dokumenty z epoki to są one porozrzucane po archiwach i bibliotekach w całej Polsce, a jeśli idzie o publikacje, to polecam ten spis: http://napoleon.org.pl/forum/viewtopic.php?f=8&t=5 Co do publikacji internetowych to zalecam ostrożność.
    pzdr – apacz

30 listopada 2010 z 00:14 #8900
    wroobelek
    Participant

Następna informacja jaką znalazłem dzięki pomocy zupełnie nieznajomego mi człowieka 🙂 : Jaskólski d-ca I dywizjonu w pułku kaliskim. , informacja zapisana w Pamiętniku Ludwika Sczanieckiego wydanego drukiem w 1863 , informacje o Jaskólskim na stronach: XI, 189, 202 , jest tam między innymi opis bitwy i tabela z wykazem wojsk , publikacja dostępna w Wielkopolskiej Bibliotece cyfrowej , pozdrawiam

4 grudnia 2010 z 19:36 #8908
    apacz
    Participant

Okazuje się, że sprawa jest już opisana…
    http://www.gazetaslupecka.pl/?p=3997
    Najbardziej zaskoczyły mnie te fragmenty:

„Dowiedzieliśmy się również, że Jaskólski był kapitanem w drugim pułku ułanów. Na początku XIX wieku pułk ten mógł brać udział w wojnach napoleońskich, nawet w bitwie pod Waterloo. Po rozbiorach Polski, pułk na kilka lat przestał istnieć. Odrodził się jednak we Włoszech. Później rzesze patriotów powierzyło swe nadzieje w przywódcy Francuzów. Mimo upadku imperium Napoleona pułk przetrwał zawieruchę by służyć dalej pod sztandarami Królestwa Polskiego” – mówią bracia Marcin i Mariusz Wróblewscy.

😯

Z forum:

Zaznaczam , iż za tą moją „akcję” nie biorę żadnych pieniędzy z jakiejkolwiek instytucji , dotychczas prosząc o pomoc (np. lokalneo księdza) spotkałem się jedynie z dezaprobatą.

Z gazety:

Według Wróblewskich są dwie przeszkody, które będą musieli pokonać. Pierwsza to czas, ponieważ poszukiwania informacji o zapomnianym bohaterze zajmą z pewnością kilkadziesiąt, jeśli nie kilkaset godzin spędzonych w archiwach. Druga – pieniądze.

Oprócz wyjazdów, telefonów i opłat za uzyskiwane dane (tak jak w przypadku publikacji dr. Wesołowskiego) będzie jeszcze jeden duży koszt do pokrycia. Planujemy odnowienie pomnika. Między innymi wymiana zniszczonej płyty, odrestaurowanie ogrodzenia i samego obelisku. Chcemy również pod pomnikiem umieścić tablicę z informacjami, które zdobyliśmy i które jeszcze zdobędziemy, żeby nikt nie musiał szukać w archiwach zapisków o Jaskólskim. Każdy kto się tym zainteresuje będzie miał jasno przedstawione kim był człowiek pochowany przy głównej alejce lądkowskiego cmentarza. Być może znajdziemy fundusz, który wspomoże taką inicjatywę. W napisaniu projektu pomoże nam na pewno pani Janina Taras ze stowarzyszenia Warto Pomagać, ponieważ ma w tym doświadczenie i chętnie wesprze nasze działania. Jeśli będzie taka potrzeba zwrócimy się o pomoc do jednostek wojskowych. Już teraz wiemy, że nie możemy liczyć na pomoc proboszcza parafii, ale liczymy na odzew samorządowców z naszego terenu.” – mówią panowie Wróblewscy

To jak jest z tymi pieniędzmi?

7 grudnia 2010 z 02:55 #8914
    wroobelek
    Participant

No chyba nie liczysz , ze koszt publikacji jakichkolwiek informacji oraz doprowadzenie nagrobka do dobrego stanu zrobię z własnej kieszeni , jeżeli jest to na moje oko koszt około 10 tys złotych , skoro na takie rzeczy jak sie okazuje sa pieniądze w projektach (np z FIO) oraz można jakąs kase pozyskać z samorządów. W gwoli wyjaśnienia , chodziło mi o to , że nie mam żadnej gaży z instytucji za np zbieranie informacji itd ale potrzebne są one do pozyskania kasy na renowacje. Jeżeli zaś uważasz , że kasa dla mnie może płynąć z racji koordynacji jakiegoś projektu np ze środków z UE jak to bywa z innych projektów , to niestety pudło , takich projektów nie ma (na taki cel) , pozdr

3 października 2011 z 02:09 #10112
    wroobelek
    Participant

Witam po przerwie , trochę uaktualnię temat , Pomnik już w remoncie , stowarzyszenie które założyłem uzbierało kwotę za którą spokojnie uda nam się remont pomnika (zamierzamy skończyć przed 1 listopada) , liczę też że starczy pieniędzy na publikację dotyczącą Łukasza Jaskólskiego. Około listopada redaktor Adam Sikorski zrealizuje także odcinek programu „Było Nie Minęło” poświęconą Jaskólskiemi.

Informację , które udało mi się (także przy waszej pomocy) zebrać , jeżeli ktoś posiada coś więcej proszę o pomoc , pozdrawiam M.Wróblewski
    ———————————————————————————————————————————————————————-

– 1806 (koniec roku) Łukasz Jaskólski pełni służbę w Poznańskiej Gwardii Honorowej, która towarzyszyła Napoleonowi Bonaparte podczas pobytu w Wielkopolsce informację. Łukasz Jaskulski znajduje się w spisie poznańskiej Gwardii Honorowej, (ich służbę opisuje jeden z gwardzistów – Dezydery Chłapowski) Jaskólski (Jako szeregowy gwardzista nie miał żadnego stopnia (członkowie gwardii honorowej poznańskiej sami się określali jako „legioniści”), natomiast po wyjeździe Napoleona z Poznania wszyscy szeregowi gwardziści zostali na rozkaz cesarza awansowani na podporuczników i skierowani do formujących się jednostek polskich. Jaskólski trafił do pułku strzelców konnych Adama Kwileckiego potem Kazimierza Turny (2 psk) z których powstał potem 5 psk pod dowództwem tego ostatniego.

– 1809.05.13 – Jako porucznik w Piątym Pułku Strzelców Konnych (5psk) dostaje awans na stopień kapitana.

Zaszczytnie odznaczył się podczas wojen 1806-1814 , , walczył w Hiszpanii , odbywa kampanie 1812

– 1813.10.28 – Po bitwie Lipskiej w dniu przeglądu polskich wojsk pod Schluchtern (gdzie cesarz wygłosił do polskich oficerów sławną mowę) jako kapitan 1 pułku strzelców zostaje odznaczony KRZYŻEN OFICERSKIM LEGII HONOROWEJ przez Napoleona Bonaparte .

1817 – Jako Kapitan 2 pułku ułanów figuruje jako odznaczony krzyżem Virtutti Militari (Krzyż Kawalerski Virtuti Militari) Publikacja ukazuje się w roku 1817 co wyklucza przypuszczenie , że Łukasz Jaskólski dostał odznaczenie za udział w Powstaniu Listopadowym – 1831 , nie dotarłem do źródła podającego datę i okoliczności nadania odznaczenia

– 1817.01.04 – Ślub w Warszawie z Anną Dangel (ur 28 grudnia 1783 zm. 27.05.1853) córką barona Tomasza Michała Dangela słynnego warszawskiego fabrykanta powozów

– 1817 i 1818 roku Łukasz Jaskólski służy w wojsku Królestwa Polskiego jako kapitan 2 pułku ułanów (dowódca Józef Dwernicki) który to pułk wchodził w skład 2 brygady dywizji ułanów. 2 pułk ułanów utworzony został w 1815 r. z 6 pułku ułanów Księstwa Warszawskiego. Losy wojenne Jaskólskiego w okresie Księstwa mogą być związane albo z 6 pułkiem ułanów albo z pułkiem krakusów gdzie dowódcą od 1814r. był Józef Dwernicki i który miał w składzie jeźdźców z departamentów m.in. kaliskiego i poznańskiego.

-1819 – Łukasz Jaskólski odchodzi z wojska jako kapitan 2-go pułku ułanów , złożył dymisję i mundur

– 1831 – Łukasz Jaskólski służy w randze majora w 2 pułku jazdy kaliskiej „pułk 2 kaliszanów” Pułk został utworzony 20 stycznia 1831 roku, a jego formowaniem zajmował się Ludwik Szczaniecki. Jako pułk ziemi kaliskiej powstał na zasadzie 50-dymowej tzn. jeden jeździec na 50 domów. Pierwszym dowódcą pułku był ppłk.Korneli Grodzicki potem płk.Ludwik Szczaniecki (Sczaniecki). Jaskólski szybko awansuje na podpułkownika i dowodzi 1 dywizjonem jazdy w sile 2 szwadronów. 2 pułk jazdy kaliskiej wchodzi w skład brygady jazdy płk.Łagowskiego a dalej korpusu gen. Sierawskiego. W czerwcu korpusem dowodzi gen. Ramorino a brygadą gen. Sznajde. 2 pułk jazdy kaliskiej stacza bitwy i potyczki pod: Kałuszynem. Urzędowem, Łopocznem, Kamieniem, Wronowem, Karczmiskami, Sienicą, Młodzieszynem, Szymanowem, Broniszami, Wiązownią. Znamienną dla pułku okazała się bitwa pod Wronowem 17 kwietnia 1831r.(woj.lubelskie gmina Bełżyce )gdzie 6000 korpus Sierawskiego starł się z 20 000 siłami rosyjskimi.

1831.17.04 – Bitwa Pod Wronowem – W Pamiętniku Ludwika Szczanieckiego (Pułkownika Wojsk Polskich) Zachowuje się opis próby ataku na Rosyjską baterię w której Łukasz Jaskólski (dowódca dywizjonu w 2 pułku jazdy kaliskiej) rozkazem generała Juliana Sierawskiego prowadzi 2 plutony do ataku. Autor opisuje jego osobę jako nieobojętną na swój honor.
    „ … jenerał Sierawski dał rozkaz podpułko¬wnikowi Jaskólskiemu, aby przeszedł lasek i uderzył na ba-terye nieprzyjacielskie. Trzeba wiedzieć, że nieprzyjaciel oprócz bateryi, które biły na drogę, miał postawione dwie armatki mniejsze, które się dotąd nie odzywały i których nikt nie widział wprzódy, a które miały strychować wszystko, coby się wychyliło z lasku. Podpułkownik Jaskólski natrafiwszy w borku zarosłe bardzo gęste, nie mógł postępować przezeń w linii i dopiero wychodząc z niego chciał się sformować, aby frontem przypuścić attak. Lecz wtedy przyjęły go z boku te dwie armaty ogniem kartaczowym i tak mu zmieszały te dwa plutony, iź ich sformować nie był w stanie. Cofnął się, i powtórny raz miał dostać rozkaz pójść na baterye, lecz drugi raz ten sam był skutek i zaledwie daleko w tyle mógł zebrać swój oddział. W tym względzie p. Jaskólski jako nie obojętny na honor swój da zapewne wyjaśnienie publi¬czności.”

– 1837 – Łukasz Jaskólski zostaje „wylegitymowany” ze Szlachectwa w Królestwie Polskim – tytuł został uznany i potwierdzony. Po zakończeniu służby wojskowej był naddzierżawcą ekonomii rządowej Ratyń. W Ratyniu Jaskólski mógł się znaleźć przypuszczalnie dzięki swojej rodzinie która swego czasu posiadała dobra ziemskie Grodzice (?) i Jamno w woj. kaliskim. Dobra o nazwie Grodzice nie występowały w ówczesnym woj. kaliskim, natomiast wsie Jamno i Grodziec były w parafii Grodziec późniejszym pow. słupeckim.

– 1851.09.23 – Śmierć Łukasza Jaskólskiego (najprawdopodobniej z przyczyn naturalnych) – notka w księdze parafialnej „Działo się 28.09.1851. Stawili się Andrzej Moller rządca dóbr Żelechowa lat 37 zamieszkały Żelechów gubernia lubelska pow. Łykowski i Paweł Jaskólski lat 44 rachmistrz z D… (nieczytelna nazwa miejscowości) tow. kredytowego ziemskiego guberni Warszawskiej, w Kaliszu zamieszkały i oświadczają że 23.09 zmarł Łukasz Jaskólski, dzierżawca dóbr Ratynia były płk Wojsk Polskich Kawaler Krzyża Wojskowego Polskiego, Legii honorowej Kawaler. We wsi Dembe w wielkim księstwie poznańskim urodzony, w Ratyniu zamieszkały lat 74, syn Tomasza i Antoniny, owdowiał Annę z Baronów Danelów”

– 1881 – Ukazuje się „Xięga Pamiątkowa w 50-letnią rocznicę powstania roku 1830 zawierająca spis imienny dowódzców i sztabs-oficerów tudzież oficerów, podoficerów i żołnierzy Armii Polskiej w tymże roku Krzyzem Wojskowym „Virtuti Militari”’ – Lwów 1881 gdzie Łukasz Jaskólski zostaje umieszczony w dziale LISTA WOJSKOWYCH WSZELKIEGO STOPNIA I URZĘDNIKÓW WOJSKOWYCH Nieobjętych ostatnią organizacją wojska lub dymisyonwanych, ozdobionych ORDEREM KRZYŻA WOJSKOWEGO POLSKIEGO, KOMANDORSKIM, KAWALERSKIM, ZŁOTYM i SREBRNYM VIRTUTI MILITARI. Jako kapitan z pułku 2-go ułanów – odznaczony Krzyżem Kawalerskim

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.