Sztandary z XVIII wieku

• 4 stycznia 2015 z 19:42 #11077
    DarekDarek
    Participant

W dzisiejszych czasach, wydaje się że już nie można natknąć się na nic nowego i ciekawego, że wszystko jest już znane i zakwalifikowane…
    Nic bardziej mylnego.
    Bowiem co jakiś czas natrafiamy przypadkiem na informacje, które okazują się prawdziwymi perełkami.
    Do takich skarbów mogę niewątpliwie zaliczyć informację o istnieniu poza granicami kraju polskich sztandarów z XVIII wieku.
    Ale do rzeczy.
    W swoim czasie, serfując po zasobach internetu w poszukiwaniu materiałów o czasach schyłku istnienia I Rzeczypospolitej,
    moją uwagę zaabsorbował wpis z pamiętnika Marii Rey, opisujący jej dzieciństwo spędzone na zamku Montresor we Francji.
    Niby nic niezwykłego, gdyby nie jedno zdanie, w którym było powiedziane, że w korytarzu przy jednej z sal wisiały sztandary
    ufundowane i podarowane królowi Stanisławowi Augustowi Poniatowskiemu przez Szczęsnego Potockiego.
    Jeden mały zapis, a niosący tak ważną informację…

Istnieją za granicą jakieś zapomniane sztandary z czasów schyłku I Rzeczypospolitej!!!

Przyznam się, że owe sztandary pobudziły moją ciekawość. Postanowiłem nie odpuszczać tematowi i dowiedzieć się co to za sztandary oraz jak wyglądają.
    W pierwszej kolejności napisałem do owego muzeum, nawet parokrotnie. Ale może zrobiłem to niewłaściwie lub nieumiejętnie,
    gdyż nie uzyskałem najmniejszej odpowiedzi. Musiałem więc uruchomić znajomości i uzbroić się się w cierpliwość…
    Opłaciło się, bo po pewnym czasie otrzymałem od znajomych zdjęcia w/w sztandarów!

Są, istnieją, zachowały się!!!

Może to są sztandary wspomniane przez Marię z Radziwiłłów Potocką?
    „W Peczarze sypialnia Zofii Janiny Potockiej znajdowała się na piętrze, w ogromnym pokoju „z głęboką niszą i stiukowymi kolumnami,
    ściany także stiukiem wyłożone, cudny pokój z trzema oknami dającymi widok na kwiecistą terasę z wodotryskiem i widokiem na jar”
    – wspominała Maria z Radziwiłłów Potocka, synowa Zofii. „Sypialnia teścia, Konstantego Józefa Potockiego, urządzona została na parterze.
    Tam w niszy nad łóżkiem wisiały zbroje i dwie chorągwie dwóch pułków artylerii ufundowanych przez Szczęsnego…”.

Prezentowane tutaj sztandary mogłyby być właśnie tymi z opisu, gdyż w swoim czasie Szczęsny Potocki ufundował dla Rzeczypospolitej
    jeden regiment piechoty, a właściwie wydał na jego powstanie ze swych ukraińskich dóbr 400 chłopów.
    Niemniej ten jego ‚dar’ został z wylewnością przyjęty przez sejm Rzeczypospolitej.
    Nadmienię jeszcze, że ten regiment otrzymał później nazwę „Imienia Potockich” i numer 14,
    z którym przeszedł chlubnie kampanię roku 1792. Szczęsny patronował również w swoim czasie dwóm innym jednostkom.
    Regimentowi „Fizylierów” koronnych oraz Korpusowi Artylerii Koronnej.
    Która z wymienionych jednostek może aspirować do miana właściciela owych sztandarów?
    Osobiście uważam że Korpus Artylerii i 14 Regiment pieszy.
    Ale…
    Cóż, nie jestem znawcą ani historykiem, a jedynie miłośnikiem tego okresu.
    Może te zdjęcia spowodują wywiązanie się polemiki…
    A może skłonią kogoś z decydentów do zorganizowania wyprawy do Montresor by zbadać owe obiekty???
    Wszak wypadałoby zbadać materiał, dokonać pomiarów i sprawdzić co jest po drugiej stronie….

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.