sztandary polskie 1830-31

 • 31 sierpnia 2007 z 22:36 #4682
  aiuto62
  Participant

  witam !
  szukam informacji ,czy w czasie powstania listopadowego ,polskie pulki wystepowaly w polu ze swoimi sztandarami ( czytalem w pewnym popularnym opracowaniu na temat olszynki ,ze w tej bitwie polacy sztandarow nie mieli) czy to dlatego ze byly na nich monogramy carskie ? czy jest inna przyczyna ?

  1 września 2007 z 09:58 #4685
  szwoleżer
  Participant

  Może były zbyt podobne do rosyjskich, więc aby unikąć pomyłek, sztandarów nie używano.
  Zapewne detronizacja cara miała również wpływ na brak sztandarów w polu….
  Pozdrawiam serdecznie

  13 września 2007 z 10:52 #4721
  Hubzal
  Participant

  Zgadza się – miały monogramy cara, były bardzo podobne do rosyjskich, zamierzano je wymienić na w 100% polskie – te były gotowe już wiosną ale konserwatywny rząd nie chciał ich wprowadzać do szeregów żeby nie drażnić cara, samemu łudząc się możliwością rozejmu i pogodzenia się z Mikołajem I.

  13 września 2007 z 19:15 #4725
  aiuto62
  Participant

  o ,to bardzo ciekawe , od rosyjskich roznily sie orlem ,i kolorem „krzyza” ( rosjanie mieli zielony,mu niebieski) czyli rozumiem ze stare pulki nie uzywaly swoich sztandarow .a nowe ?
  czy sztandar z napisem „w imie boga za nasza i wasza wolnosc ” ktory jest w MWP to sztandar wojskowy ,a jesli tak ,to jakiej formacji ??

  28 stycznia 2008 z 13:13 #5135
  Litwin
  Participant

  Może trochę OT, ale:
  W 1917 w kwietniu w czasie, gdy przy dywizji strzelców w Rosji tworzono z pozostałości Legionu Puławskiego, oddziału zapasowego i pułku zapasowego nr 5, Pułk Ułanów Polskich (później 1pu Krechowieckich), wyjechała do Moskwy delegacja po odbiór obiecanego przez Rosjan sztandaru jednego z dawnych pułków jazdy polskiej, druga delegacja wyjechała do Petersburga do sztabu głównego aby zatwierdzić projekt munduru i nazwy „imienia Józefa Poniatowskiego”. Obie delegacje nic nie wskórały ze względu na postępujący rozkład Rosji.
  Czy ktoś orientuje się o który sztandar chodzi?

  27 sierpnia 2010 z 11:40 #8676
  Monika Żebrowska
  Participant

  czy sztandar z napisem „w imie boga za nasza i wasza wolnosc ” ktory jest w MWP to sztandar wojskowy ,a jesli tak ,to jakiej formacji ??

  Biała płócienna chorągiew w kształcie kwadratu z namalowanym karmazynowym krzyżem na środku i napisem: „W JMIE BOGA ZA NASZĄ I WASZĄ WOLNOŚĆ” po jednej stronie oraz z takim samym krzyżem po drugiej i napisem: „ВО ИМЯ БОГА ЗА НАЩУ И ВАЩУ ВОЛЬНОСТЬ” pierwszy raz pojawiła się podczas obchodów rocznicy śmierci dekabrystów w Warszawie w styczniu 1831 roku. Nie była to chorągiew typowo wojskowa, ale była używana przez formacje wojskowe głównie w celach propagandowych.

  Poniżej kilka wspomnień z epoki:

  Jan Nepomucen Janowski:

  „Co do owej białej chorągwi z napisem: <>, winienem tu jeszcze nadmienić, że takich samych narobiono zaraz wiele i zatykano je z początku w wielu miejscach przed naszymi przednimi strażami, nim przyszło do orężnej rozprawy. I Moskale je chciwie chwytali, ale także tylko, dopóki się nie poznali na przeznaczeniu tych łatwych do zdobycia trofeów. Po dziś dzień wielu piszących wspomina z chlubą owe chorągwie i wielkoduszny na nich napis”.

  Ignacy Prądzyński:

  „W dzień bitwy Grochowskiej, obserwując dywizję Szembeka, zauważyłem ogromną niedogodność, że pułki nie miały swoich znaków. (…) Nalegałem przeto nieraz podczas tej wojny o to, żeby rozdać piechocie orły, które od dawna już były przygotowane. Nie mogłem tego wywalczyć na wodzu naczelnym, który mi odpowiadał, że nie chce pozwolić Rosjanom na zdobywanie trofeów. (…) Zamiast wojskowych, Skrzynecki rozdawał swym oddziałom chorągwie z krzyżem greckim i napisem: <> i te można było tracić. Nie wiem, kto wpadł na ten pomysł jeszcze za tych czasów, gdy ks. Radziwiłł dowodził armią, Skrzynecki jednak pokładał na tym, jak i na każdej drobnostce nadzieje wywołania wielkiego efektu. Tymczasem było to tylko śmiesznością”.

  Józef Święcicki:

  „W dniu 23 lutego odebraliśmy dla każdego batalionu chorągwie koloru narodowego z napisem pół po polsku, a pół po rosyjsku, to jest: <>, i polecając, aby te chorągwie w każdej aferze rzucać w szeregi nieprzyjacielskie, aby takowe, dostawszy się w ich ręce, mogli czytać”.

  Chorągiew ta została przeznaczona również dla artylerii Gwardii Narodowej Warszawskiej.

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.