Siodła kawalerii

• 19 lipca 2011 z 19:55 #9986
    KT
    Participant

Witam
    Właśnie dlatego że temat mało zgłębiony cytuję Glogera
    i inne źródła żeby poszerzyć horyzont.
    Co do pochodzenia siodeł to nadal gromadzimy materiał dowodowy
    stąd wg moich obserwacji średniowieczne siodła rycerskie przekształciły się co najwyżej w brunświckie
    a z hiszpańskich wywodzą się rzymskie których rozwój miał wpływ na siodła zachodnioeuropejskie
    czyli także średniowieczne rycerskie.
    Pewne jest jedno że tzw siodło huzarskie pochodzi ze wschodu,
    trafiło do europy z hunami, potem z Madziarami, potem z tatarami.
    W zachodnich jest jeszcze nie do końca wiadomo co z czego się wywodzi.
    Pozdrawiam
    KT

23 lipca 2011 z 09:55 #9988
    senator
    Participant

Prosze a tu siodło zrobione przez jednego z nzszych kolegów

Załączniki:
    25 lipca 2011 z 20:33 #9989
    jeździec_polny
    Participant

Gratuluję talentu. Wygląda interesująco. Nie wiem, czy to wina optyki, czy przednia kula nie jest za niska? Jak sprawdza się podczas jazdy?

23 sierpnia 2011 z 09:47 #10029
    bachmat66
    Participant

Witam
    Właśnie dlatego że temat mało zgłębiony cytuję Glogera
    i inne źródła żeby poszerzyć horyzont.
    Co do pochodzenia siodeł to nadal gromadzimy materiał dowodowy
    stąd wg moich obserwacji średniowieczne siodła rycerskie przekształciły się co najwyżej w brunświckie
    a z hiszpańskich wywodzą się rzymskie których rozwój miał wpływ na siodła zachodnioeuropejskie
    czyli także średniowieczne rycerskie.
    Pewne jest jedno że tzw siodło huzarskie pochodzi ze wschodu,
    trafiło do europy z hunami, potem z Madziarami, potem z tatarami.
    W zachodnich jest jeszcze nie do końca wiadomo co z czego się wywodzi.
    Pozdrawiam
    KT

czolem,
    na to nie ma recepty jak na razie – np w UK jest siodlo Henryka V ktore nolens volens przypomina siodlo wschodnie , choc lek przedni jest inny bo ma chronic przed ciosem kopii w brzuch, podbrzusze i uda http://www.myosf.org/wordpress/wp-conte … -photo.jpg
    Krol Edward portugalski wymienia szereg siodel, na obrazach z Hiszpanii-Portugalii z XIV_XV wieku sa rozne siodla, na rysunkach chinskich sa rozne siodla, na ceramice chinskiej sa rozne siodla (te tangowskie utlra interesuajace), w sztuce islamskiej, z kurhanow wyciagaja rozne siodla, a jak przyjmiemy ze Iran, Afganistan, Turcja wschodnia sa wciaz niespenetrowane archeologicznie to znakow zapytania jest jeszcze wiecej… zreszta dodajmy wschodnie Chiny, Mongolie, Tadzikistan, Azerbajdzan etc. Siodla skandynawskie lawkowe ze sredniowiecza sa interesuajce, zwlaszcza ze sie zachowaly, czytalem apre artykulow na ich temat,, Zreszta ostatnie rekosntrukcje z Rosji siodel sakijskich sa bardzo interesujace – te z Ukoka – bo maja dosc wysokie wkonczenia lekow (zrobione z rogu, drewna i skory)… W sumie to np nie czytalem zadnego artykulu na temat budowy siodel polskich, ktore opisal byl 50 lat temu z okladem Zygulski (siodla z XVII i XVIII wiekow)… pole do popisu dla rekonstruktorow i badaczy historii siodlarstwa.
    Zwrocmy uwage ze XVI-XVII wieku siodla byly pokryte tkaninami, a wiek pozniej byly skora i czaprakiem, a wiek pozniej juz tylko skora, a czaprak pod siodlem, a np Sakowie sprzed 3000 lat czaprak kladli na siodlo (dwa walki, jak w recado argentynskim wciaz uzywanym na pampie, na ktore kladzie sie pare warstw czaprakow i skor, a pod potnik i derke)….

23 sierpnia 2011 z 13:53 #10030
    KT
    Participant

Czołem
    Pisząc o Sakach masz na myśli jakiś konkretny odłam Sarmatów?
    Ze względu na ramy czasowe w jakich umiejscowiony jest Arsenał
    nie dawałem przykładów z tak odległych czasów, ale
    zbierając materiał byłem bardzo zaskoczony gdy zobaczyłem jak bardzo siodło południowoamerykańskich
    gauczo podobne jest do „wypychanych” siodeł sarmatów.
    Pozdrawiam
    KT

1 stycznia 2014 z 03:34 #10777
    Koroniarz
    Keymaster

Na FB pojawiła się taka oto rekonstrukcja siodła typu węgierskiego: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.243849242324961.56688.239636576079561&type=1

30 stycznia 2014 z 02:32 #10862
    KT
    Participant

Dzięki dyskusjom na fc trochę nasza widza o siodłach posunęła się do przodu, ale nadal nie wiem jakie jest pochodzenie naszego siodła lansjerskiego.

2 lutego 2014 z 23:34 #10870
    7 lutego 2014 z 01:58 #10902
    KT
    Participant

Ten typ siodła „przyszedł” do ameryki razem z angielskimi dragonami ale się nie przyjął.

.

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.