Rekonstrukcja I Rzeczypospolitej

• 15 września 2012 z 22:03 #10609
    KarolinKarolin
    Participant

Oczywiście, że nie miałem na myśli strzelania z kul w trakcie inscenizacji! Rozmawiałem z rekonstruktorem tydzień po imprezie. On nigdy nie ładował pistoletu pociskami- to mnie zdziwiło.

15 września 2012 z 22:29 #10610
    Remigiusz Pacer
    Participant

Zależy co to za broń miał. Samoróbki są problematyczne, a lufa broni z popularnej „hinduskiej kuźni” też potrafi czasem pęknąć.

16 września 2012 z 15:17 #10611
    Adam Zwoiński
    Participant

W oczekiwaniu na zdjęcia gwardzisty koronnego pozwólcie, że zamieszczę najnowsze podobizny szeregowego Reg. im Królewicza, dziękuję ( wiem, że jest oddzielny temat dot. 2 Reg. ale nie cieszy się on popularnością )

16 września 2012 z 19:52 #10613
    DarekDarek
    Participant

Czyżbyś Adamie wymienił arsenał???
    Fajne foty.

17 września 2012 z 19:50 #10617
    Adam Zwoiński
    Participant

Na ostatnim zdjęciu jest znak naszej grupy z Gdańska, w jej ramach robię 2 Reg i Gw. Koronną , a w ramach Arsenału 10 Reg. Dziękuję

17 września 2012 z 20:37 #10619
    DarekDarek
    Participant

Nie zrozumiałeś Adamie.
    Nie chodziło mi o Stowarzyszenie „Arsenał” a jedynie o broń…

22 września 2012 z 17:36 #10636
    Adam Zwoiński
    Participant

Darku kupiłem zdezelowanego francuza na allegro i odrestaurowałem

Mimo nieciekawej pogody udało się nam wykonać kilka zdjęć w mundurze Gw. Pieszej Koronnej, niestety zapomniałem nakręcić filmiku, wyleciało mi z glowy ale planujemy to zrobić jutro, fot. Bernard Wasiela

14 lutego 2013 z 11:52 #10642
    Rozumny
    Participant

Coś wspaniałego! Jakże ja ubolewam że w Polsce próby odtwarzania XVIII wieku ograniczają się do Bitwy pod Racławicami. Kiedy tymczasem nikt nie pomyśli o zrekonstruowaniu Powstania Warszawskiego 1794 roku, czy obrony Warszawy. W tym drugim zwłaszcza można by wykorzystać naszych Prusaków którzy mogli by tam odtwarzać wojsko Fryderyka Wilhelma II. 10. regiment koronny też jako tako mamy, do tego wszelcy losowi mieszczanie. Więc dziwie się że oni walczą głównie pod Racławicami, chyba ze względu że kogoś muszą kosynierzy Tadka atakować :brick: .

14 lutego 2013 z 18:01 #10645
    Adam Zwoiński
    Participant

W temacie : Chciałbym podzielić się kilkoma moimi zdjęciami szeregowego Gwardii Pieszej Koronnej z granatowymi wyłogami z 1794 ale jest już gotowa kurtka z przepisowymi niebieskimi wyłogami. Trzy ostatnie zdjęcia przedstawiają Działyńczyków

15 lutego 2013 z 11:22 #10648
    Rozumny
    Participant

A cóż jest na torbie (ładownicy?), herb RP z Ciołkiem? Można prosić zbliżenie?
    Ale w walkach Gwardia Koronna wystąpiła chyba tylko w 1794 roku? Bo jak mieli niebieskie to SAP nie pozwolił ich użyć Józefowi pod Warszawą w 1792? Kiedy Gwardia Piesza Koronna nosiła białe kurtki munduru, w okresie 1788-1790? W ciągu ok. 10 lat trzy razy zmieniali mundur? :< Zastanawia mnie to, letni i zimowy głównie chyba różnią się wizualnie kolorem "spodni" – białe latem, zimom najczęściej w barwie kurtki (?)

Wybacz że tylko same pytania, ale mnie to ciekawi, a Ty widać że jesteś znawcą tego okresu.

P.S. chodzi mi o biały mundur jak na ilustracji, czy w ogóle występował?
    http://www.dobroni.pl/rekonstrukcja-zdjecia,25343

15 lutego 2013 z 15:13 #10649
    Krzysztof63
    Participant

… W tym drugim zwłaszcza można by wykorzystać naszych Prusaków którzy mogli by tam odtwarzać wojsko Fryderyka Wilhelma II…

Nie ma ani w Polsce, ani gdzie indziej zorganizowanej grupy pruskiej w mundurach z 1794 r. Była próba w Gdańsku, ale zdaje się, że zakończyła się niczym. Mundury z 1806 r. zbyt się różnią, żeby można je bezkrytycznie pokazać, a siedmiolatkowe wymagają co najmniej pewnej adaptacji – wymiany spodni i kamizelek na białe oraz kapeluszy na dwuklapowe.

15 lutego 2013 z 18:14 #10652
    Adam Zwoiński
    Participant

Co do blachy Gw. Pieszej Koronnej z ” Ciołkiem ” to polecam galerię Piotra Zalewskiego na FB ( trzeba byz zalogowanym ) gdzie znajduje sie jej zbliżenie : http://www.facebook.com/media/set/?set=a.354533377976119.81290.100002583801554&type=3

Gw. Piesza tak jak pisałeś Sapiensie nie była użyta w wojnie 1792 lecz wzieła udział w Powstaniu 1794, bitwy z jej udziałem nie potwierdziły jednak jej ( z założenia li tylko ) elitarnego charakteru, był to regiment pieszy o średniej wartości bojowej. Ów ” biały mundur ” GW. Pieszej to i ile wiem kolet letni, nie była to zatem kurtka piechoty lecz strój bardziej garnizonowy, zdaję się, że do koletu ma zastosowanie termin tzw. mundur mały. Co do spodni to racja, lniane, białe noszono latem, sukienne zimą ale co ciekawe Reg 6 Łanowy miał ponoć żółte lampasy na swoich sukiennych spodniach, a zatem odstępstwo od zasady iż lampas na spodniach sukiennych był w barwie wyłogów regimentu ( w 1794 Reg. 6 miał kraprotowe= ? pąsowe wyłogi ) natomiast Żygulski podaję iż rekruci-gwardziści w powstaniu nosili także spodnie takie w jakich przyszli do wojska, niedostatek armii powstańczej nie omineł również i ich

Grupa pruska w mundurach z 1794 by sie przydała, umundurowanie armii pruskiej z tego okresu ( i nie tylko ) jest bardzo ciekawe i miło jest mieć po drugiej stronie historycznie odzianych przeciwników ale to już wyzwanie i zadanie dla naszych kolegów z Gdańska i Śląska

A w ogóle ja nie jestem znawcą epoki lecz uczącym ( od innych ) się amatorem )

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.