Regulamin Kawalerii XW

• 12 lutego 2009 z 20:19 #6216
    senator
    Participant

Panowie a swoją drogą to jestem ciekaw tekstu tych notatek

13 lutego 2009 z 11:36 #6219
    KT
    Participant

Witam
    Mam nadzieję że załączony schemat kolumny zaczerpnięty z
    Francuskiego regulaminu 1811 zamknie dyskusję co do szyku kawalerii napoleońskiej.
    3-ki zielony 4 napoleońska.
    Pozdrawiam
    KT

Załączniki:
    14 lutego 2009 z 21:38 #6223
    Pedro
    Participant

Hmm początki kawalerii w okresie napoleońskim to chyba pułk szwlezerów ( od tego się zaczeło) Szkolenie pułku szwolerzerów nadzorował legendarny dowódca huzarów gen. Lasalle i myslę że tu nalezy szukać zródła .(nie jestem kawalerzystą ;D ) ale musiałem wtrącić swoje 3 grosze 🙂 mysle że tam należy szukać zródła .

15 lutego 2009 z 10:19 #6224
    Koroniarz
    Keymaster

Wcześniej był pułk jazdy legionowej. Wedle wszelkiego prawdopodobieństwa działał w oparciu o regulamin i w mundurach Kawalerii Narodowej.
    Pozdrawiam!

15 lutego 2009 z 13:44 #6225
    DarekDarek
    Participant

To prawda.
    Do Włoch ściągnięto regulaminy musztry i sądownictwa wojskowego, jakie stosowano w kraju.

16 lutego 2009 z 14:58 #6236
    KT
    Participant

Czołem
    Co do porównań to załączam strony z rosyjskiego regulaminu z 1798 r.
    Niestety skany są ciemne z lewej strony co utrudnia tłumaczenie tekstu ale jest on na tyle
    czytelny że widać np na str.13 punkcie IX słowa : „Вы четыре маршь! W wolnym tłumaczeniu „Po czterech marsz”.
    Ciekawy jest punkt VII ze str.14 gdzie jest napisane .... jeśli nie można w czterech zrobić trójkami …
    Wg mnie nie ma sensu dyskusja czy nasi jeździli 4-mi, jeździli, ciekawe jest to, kiedy pojawił się
    szyk 3-owy, przez kogo i w jakich przypadkach był stosowany. Jeśli dopuszczony jest u Rosjan mógł być stosowany i przez naszą kawalerię.
    Bez sięgnięcia do dokumentów z XVII wieku, dotyczących husarii i jazdy pancernej nie rozwiążemy tej zagadki.
    Pozdrawiam
    KT

24 marca 2010 z 19:41 #8235
    Prusak
    Participant

Koledzy kawalerzysci,regulaminy pruskiej kawalerii;

Exerzir-Reglement für die Kavallerie der Königlich Preußischen Armee. Berlin, 1812.

Reglement für die Kürassier- und Dragoner-Regimente der Königlich-Preußischen Armee. Berlin, 1796.

Reglement für die Husaren-Regimenter und das Regiment Bosniacken der Königlich-Preußischen Armee. Berlin, 1796.

Anhang zu vorstehendem Reglement für sämmtliche Officiers von der Cavallerie der Königlich-Preußischen Armee, besonders für die Husaren. Berlin, 1796.

Instruction für die einzelne Ausarbeitung und das Exerciren der Cavallerie. Berlin, 1810.

Myśle że te tytuly-pomoga w kwerendach.

1 lipca 2010 z 20:02 #8544
    Piotr Kowalski
    Participant

Witam
    Czy określenie ”abszytowany” stosowano w stosunku do żołnierzy zwolnionych ze służby w wyniku rozwiązania oddziału,czy też w związku np.ze złym stanem zdrowia żołnierza lub jakimiś przewinieniami łamiącymi regulamin służby wojskowej.
    Z góry dzięki za pomoc
    Piotr Kowalski

2 lipca 2010 z 14:45 #8546
    Krzysztof Polak
    Participant

Z zachowanych dokumentów wynika, że chodzi o żołnierzy zwalnianych ze służby w funkcjonującej jednostce, z powodów różnorakich.

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.