REGULAMIN FORUM STOWARZYSZENIA „ARSENAŁ”

 • 27 kwietnia 2006 z 13:23 #2697
  Koroniarz
  Keymaster

  Zwracam się z prośbą do dyskutantów o stosowanie się do poniższych zasad oraz trzymanie się tematyki z okresu 1717-1831 lub rekonstrukcji historycznych. Wyjście poza te ramy może być podyktowane jedynie w szczególnymi okolicznościami, które każdorazowo będą weryfikowane przez moderatora. Pamiętajmy, że jakkolwiek forum jest miejscem publicznym, to jednak zamiłowanie do tradycji manifestowane uczestnictwem w nim wymaga zachowania zasad i kultury tej tradycji odpowiadającej.

  1. Nie używaj zwrotów wulgarnych i obraźliwych

  Pamiętaj, że ludzi kulturalnych poznaje się między innymi po tym, że potrafią zachować umiar nawet w czasie gorących sporów i w swych argumentach potrafią godzić w argumenty właśnie, a nie w osobę. Bez wzajmenego szacunku, każda rozmowa może się zdegenerować do czczej słownej przepychanki.

  Nick,avatar i treść postów nie powininny zawierać, ani symboliki, ani słów, które mogą należeć do grupy niecenzuralnych, obraźliwych, wylewnych, propagujących narkotyki i łamanie prawa, godzących w czyjąś rasę, narodowość i religię, tudzież dyskryminować ludzi ze względu na ich płeć.
  Posty zawierające w/w zwroty,bez względu na wartość merytoryczną, będą usuwane bez ostrzeżenia. To samo się tyczy podpisów, nicków i avatarów.

  Wiele z omawianych tematów może poruszać sprawy, na które różne grupy rekonstrukcji historycznej, lub różni dyskutanci mają odmienne zapatrywania. Pamiętaj, że dyskusja na forum nie ma na celu wartościowania oddziałów zależnie od ich upodobań, a jedynie omówienie „za i przeciw” różnych koncepcji. Wszelkie wypowiedzi schodzące z tematu na sprawy personalne będą moderowane.

  2. Ład i porządek na forum.

  Nim cokolwiek napiszesz na forum Arsenału, to zastanów się:
  a. czy piszesz w odpowiednim temacie ?
  b. czy Twój wpis wnosi cokolwiek nowego do dyskusji?
  c. czy zawiera jakieś własne wnioski, nowe spojrzenia, uzasadnienia itp?.

  Proszę nie pisać postów, które nic nie wnoszą oprócz zwrótów w stylu: „Niech żyje…”, „wcale nie” albo „właśnie to ja mam rację,a nie Ty…”
  Tu nie będzie miejsca na dziecinne przepychanki lub na nic nie wnoszące oracje.
  Wszystko po to,by nie zbaczać z toru dyskusji.
  Podobnie „wypowiedzi” składające się z samych emoticonów.

  Proszę pamiętać, że forum to nie miejsce, na którym rozmówcy mają odrabiać za kogoś lekcje (to do młodszych gości), czy pisać wypracowania, tak więc pytania, na które łatwo znaleźć samodzielnie odpowiedź (chociażby w encyklopedii) będą podlegać ostrej selekcji. Do takich pytań polecamy:
  Encykopedię PWN[/url]
  Wikipedię[/url]
  Encyclopaedia Brittannica[/url]
  lub też którąś z wyszukiwarek. Wycieczka do biblioteki też nie zaszkodzi.

  Jeżeli zapomnialeś dopisać czegoś do wpisu, który właśnie dodałeś nie otwieraj nowego wpisu. Użyj wtedy opcji „Edytuj” i uzupełnij swój ostatni wpis.

  Jeżeli Twój post jest skierowany tylko do jednej osoby lepiej wysłać jej prywatną wiadomość lub e-mail.

  Pamiętaj o tym, że dyskusja o polityce bieżącej wykracza poza ramy forum. Tam gdzie trzeba zbudować pomost między dawnymi a nowymi laty, skup się na tym co jest tak naprawdę przedmiotem dyskusji i nie mieszaj do tego swoich poglądów na współczesną politykę. To jest możliwe.

  Wpisy nie stosujące się do powyższych reguł mogą zostać skasowane.

  3. Nazwy tematów.

  Staraj się nadawać nazwy tematom tak, aby każdy użytkownik zanim wejdzie w dany temat mógł bez wątpienia zgadnąć czego on dotyczy. W przeciwnym wypadku temat zostanie zmieniony przez moderatora forum.
  … oszczędźcie nam pracy

  4. Nowe tematy.

  Zakładając nowy temat, przejrzyj forum Arsenału i poszukaj czy już ktoś o tym wcześniej nie dyskutował. Jest taki piekny przycisk i sprawnie działający : „Szukaj” u góry ekranu. Korzystajcie z niego. Oszczędźcie nam pracy i pozwolicie by obecność na forum była przyjemnością a nie pracą administracyjną.

  5. Pisownia.

  – DUŻE LITERY oznaczają podniesiony glos, w żadnym więc wypadku nie pisz na forum tylko dużymi literami (takie wpisy będą kasowane),
  – staraj się w miarę możliwości uważać na ortografię,
  – jeśli nie jest to dla ciebie zbyt duży wysiłek (lub przyzwyczajenie) pisz z „polskimi literami”,
  – jeśli we wpisie popełniłeś literówki w 1 albo 3 słowach to nic się nie stanie. Ale jeśli na 15 słów we wpisie połowa nie daje się „normalnie” czytać, ze względu na poprzestawiane lub zgubione litery to użyj opcji „Zmień” i POPRAW TO. Wpisy użytkowników, którzy nie stosują się do tej zasady będą kasowane (po upomnieniu).

  6. Problemy techniczne.

  Jeżeli masz jakieś problemy związane z działaniem i używaniem fukncji dostępnych na forum w pierwszej kolejności przeczytaj A basic forum help page for beginners. Problemy pozostałe możesz zgłosić mailem administratorowi forum, bądź też w wątku Problemy.

  7. Podpisy.

  Podpis nie służy do:
  -umieszczania tam informacji o Waszej stronie www, bo taka informacja pojawia się w postaci ikonki pod każdym Waszym postem;
  -umieszczania tam informacji o Waszym adresie e-mail, bo taka informacja również pojawia się pod każdym Waszym postem w postaci ikonki;
  -umieszczania tam swojego profilu Facebook, czy Twitter, gdyż te również można wskazać w profilu, podobnie numeru GG, TLEN itd.
  -umieszczania tam swojego imienia i nazwiska, o ile wasz przydomek na forum Arsenału jest niczym innym, jak Waszym imieniem i nazwiskiem;

  8. Ostrzeżenia

  W związku z rozrastającą się społecznością na naszym forum, która nie zawsze przestrzega sumiennie ustalonych reguł gry przedstawionych w powyższym Regulaminie, zostaliśmy zmuszeni do wprowadzenia systemu Ostrzeżeń dla użytkowników.

  Ostrzeżenie może zostać nadane przez Moderatora lub Administratora forum, za nieprzestrzeganie Regulaminu, w szczególności za:

  – rozmowę nie na temat (offtopicowanie)
  – chatowanie
  – agresywność w stosunku do innych użytkowników i prowokowanie do kłótni, prywatne problemy należy rozwiązywać na priv
  – niejasne nazwy tematów
  – powielanie tematów,czyli bezmyślne zakładanie tematów, które już się pojawiły na forum i były szeroko dyskutowane
  – niechlujstwo w pisowni, czyli nagminne literówki oraz pisanie tylko dużymi literami, także całych nazw tematów

  Zdarzają się przypadki, że pojawia się post na jedną/dwie linijki a pod nim podpis na cztery linijki … , to źle wygląda. Należy również zachować proporcję między cytowaniem wcześniejszych wypowiedzi, a wypowiedzią własną. Cytowanie całości czyjejś obszernej wypowiedzi, by ustosunkować się do niej jednym wierszem tekstu w sposób oczywisty te proporcje narusza.

  Wykorzystajcie podpis na umieszczenie tam swojego życiowego motta, cytatu z książki, sentencji lub co Wam przyjdzie do głowy, ale nie powielajcie funkcji już istniejących na forum.

  9. Test Turinga

  Coraz częściej w sieci operują wyspecjalizowane programy do przeszukiwania stron i wysyłania za ich pośrednictwem niechcianej korespondencji (spam). Niektóre z nich automatycznie rejestrują się na zidentyfikowanych forach. Z tego względu użytkownicy, którzy nie przejdą testu Turinga* będą usuwani z listy użytkowników forum. Odwołania można kierować do administratora.

  Proszę wszystkich nowozaciężnych o jeden post w dowolnym z wątków zamieszczonych na forum, lub o Powitanie. W połączeniu z innymi danymi pozwoli ma na potwierdzenie, że użytkownik jest osobą z krwi i kości, a nie spambotem

  * Test Turinga: to sposób określania zdolności maszyny zaproponowany w 1950 roku przez Alana Turinga. Test wygląda następująco: sędzia – człowiek – prowadzi rozmowę w języku naturalnym z pozostałymi stronami. Jeśli sędzia nie jest w stanie wiarygodnie określić, czy któraś ze stron jest maszyną czy człowiekiem, wtedy mówi się, że maszyna przeszła test. Zakłada się, że zarówno człowiek jak i maszyna próbują przejść test jako człowiek.

  10. Hasła

  Ze względów bezpieczeństwa hasła użytkowników, którzy nie odwiedzają nas od dłuższego czasu ulegają resetowaniu. W razie problemów z logowaniem proszę korzystać z opcji odzyskiwania haseł.

  W razie gdyby to nie pomogło, proszę o kontakt z administratorem forum na adres forum(at)arsenal.org.pl

  Zachęcam również do okresowej zmiany haseł, oraz do korzystania z generatora haseł losowych, lub managera haseł. Do najpopularniejszych należą obecnie:
  http://keepass.info/ oraz
  https://lastpass.com/

  Resztę zasad przyniesie czas i doświadczenie.

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.