Radom 1863

• 4 stycznia 2007 z 14:19 #3572
    Brykiet
    Participant

W imieniu Organizatorów zapraszam na kolejną rekonstrukcję epizodów Powstania Styczniowego. Impreza odbędzie się w Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu 28 stycznia tego roku. Wydarzenie posiada swój klimat (najczęściej zimowy), wynikający z lokalizacji i solidnej pracy wielu ludzi. Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że jeszcze nie zmanierowani organizatorzy bardzo starają się by wszystko grało: jest jasny scenariusz, jest jedzenie (w starej karczmie), jest żołd. Co roku przybywa też uczestników – między innymi można tam spotkać bardzo dobrych (wiecie o czym myślę) „styczniowców”. Sam teren jest urokliwy i daje możliwość powojowania w krajobrazie bardzo zbliżonym do naszej epoki: rzecz dzieje się w środku skansenu, pośród górek i lasków. Kogo nie przekonałem – zapraszam do obejrzenia w Galerii zdjęć z 2006 roku.

Ramowy plan inscenizacji:
    -Branka
    -Wici (emisariusz)
    -Pożoga (spalenie wsi)
    -Biwak powstańczy
    -Śmierć pułkownika Czachowskiego

Grupy i osoby umundurowane zachęcam do udziału po stronie Rosjan, bo zawsze jest ich niedobór. Można także przyłączyć się do Partii Czachowskiego. Proszę o nadsyłanie zgłoszeń do 15. stycznia z zaznaczeniem po której stronie chcielibyście wojować.

4 stycznia 2007 z 17:53 #3575
    Maria J. Turos
    Participant

Medyk Francuz wędrujący po Europie, bądź wracający via Królestwo do Paryża na Val – de – Grace też by tam pasował. Mam i odpowiedni surdut i kepi. Chętnie przyjadę.

4 stycznia 2007 z 19:11 #3576
    Koroniarz
    Keymaster

Na mnie również możesz liczyć. Wszystkim innym gorąco polecam. Bylem tam z Brykietem w ubiegłym roku i wrażenia niezapomniane. Zapraszam do Cyfrowej galerii, do działu VARIA/1863 pod Radomiem. Miejsce zupełnie archetypiczne, a i mam do z Moskalami rachunki do wyrównania (kozacy mi guziki pokradli, jak „nieżywy” leżałem). Zapraszam też do lektury pamietników Alojzego Szarłowskiego z powstania styczniowego na Litwie, które są dostępne w dziale HISTORIA. Mam je też zresztą zamiar zamieścić w kolejnej Dekadzie legionowej.

7 stycznia 2007 z 12:09 #3585
    Steiner
    Participant

Od nas z Kampinosu będzie kilka osób i to po stronie rosyjskiej. Tydzień wcześniej organizujemy u nas w Kazuniu preludium. Serdecznie zapraszamy. Impreza kameralna, bez publiki i żołdu
    Scena 1
    Na skraju lasu (jakieś zarośla) powstańcy grzeją się przy ognisku, 3 – 2 ludzi, po chwili w kierunku powstańców zmierzają 3 kobiety prowadzone prze wiejskiego chłopca. Kobiety w chustkach z koszykami przynoszą żywność ukrywającym się partyzantom. Kobiety dochodzą; powitanie; wspólny posiłek.
    Scena 2.
    Nagle z drugiej strony do ogniska przybiega goniec z informacją o zauważeniu patrolu moskali, następuje poruszenie, powstańcy chwytają za broń, ruszają biegiem w kierunku wroga
    Scena 3.
    Rosjanie zauważywszy powstańców zaczynają strzelać. Natarcie powstańców zatrzymuje się, następuje wymiana ognia. Nagle z ukrycia z flanki na Rosjan wypada oddział kosynierów 3 ludzi z okrzykiem hura ! odział rosyjski zostaje rozbity. Powstańcy zdobywają broń- euforia, powrót do obozowiska (ognisko)
    Koniec inscenizacji
    http://www.grhkampinos.fora.pl/viewtopic.php?t=240
    Mam pytanie, czy bedzie proch do karabinów?

7 stycznia 2007 z 14:45 #3587
    Bartek
    Participant

Blisko mojej miejscowości co roku w marcu jest rekonstruowana bitwa pod Grochowiskami, jednak jest mało nagłaśniana :doubt: . Mam nadzieję, że dzięki zaangażowaniu coraz większej ilości osób w odtwarzanie wydarzeń spod Radomia z 1863 roku u nas też uda się coś lepszego zrobić. Bo o ile się nie mylę to grupa rekonstruktorów Pułku Żuawów Śmierci wywodzi się z Buska-Zdroju ;D .

7 stycznia 2007 z 16:00 #3588
    Koroniarz
    Keymaster

Mam pytanie, czy bedzie proch do karabinów?

W zeszłym roku był i do karabinów i do armat(ek). Powinien więc być i w tym. Poprosimy o potwierdzenie.

Całość zaczęła się od przeczytania przez miejscowego księdza odezwy powstańczej, jaka wygłosił jego poprzednik w roku 1863-im. Potem wg. scenariusza podobnego do opisanego przez Brykieta. Scenariusz starano się oprzeć o wiedzę o działaniach partii Czachowskiego.

10 stycznia 2007 z 17:33 #3606
    Maria J. Turos
    Participant

Wreszcie „…otworzyły…” mi sie przyzwoicie fotografie – cóż za wspaniałe miejsce na tego rodzaju inscenizacje; tu na marginesie nie tylko Powstania Styczniowego. Z prawdziwą przyjemnością wezmę udział – o ile mogę; kjak wspominalam właśnie taki Francuz naukowiec.

16 stycznia 2007 z 00:37 #3639
    Steiner
    Participant

Potwierdzam udział 5-7 osób z GRH Kampinos (w większości po stronie rosyjskiej). Proszę o dokładne dane imprezy: o której początek, jakaś mapka dojazdowa( w zeszłym roku nas nie było).

16 stycznia 2007 z 01:23 #3640
    Koroniarz
    Keymaster

Wszelkie zapytania i deklaracje kierować pod nr tel. (0 48)33 29 282 lub kom. 606 766 136 — Renata Sarnowicz. Nie mając wcześniej pełnej informacji swoje wysłałem dopiero niedawno a mail: renata.sarnowicz@muzeum-radom.pl Telefonicznie będę potwierdzać jutro. Trzeba mieć przygotowane dane do umowy.
    Miejsce: http://www.muzeum-radom.pl/%5B/url%5D
    Dojazd: http://www.muzeum-radom.pl/index2.php?r=17
    Rozglądam się za transportem. Jeśli będziecie mieć 2 wolne miejsca z chęcią skorzystam, a myślę, że p. Maria również.

Pozdrawiam!

16 stycznia 2007 z 14:43 #3645
    Maria J. Turos
    Participant

Cieszę się, że Pan Koroniarz myśli i o mnie. Na pewno będę i już cieszę się, że zobaczę w oryginale to co mam na fotografiach – moja przynależność hmmm… Jak pisałam – Francuz wędruje z Petersburga do Paryża i raptem wpada w….

16 stycznia 2007 z 19:37 #3648
    Steiner
    Participant

Dzis rozmawiałem z panią Sarnowicz. Niestety, organizator nie zapewnia prochu do karabinów i zwraca tylko za podróż. Czy jest jakies inne źródło do pozyskania prochu, czy we własnym zakresie?
    Z transportem moze byc kłopot, bo nie bedziemy jechac przez Wawę.

21 stycznia 2007 z 16:41 #3672
    powst.
    Participant

W związku z pojawieniem się na forum informacji o tym,że podczas rekonstrukcji epizodów z powstania styczniowego w radomskim skansenie pragnę sprostowac,że w tym roku chętnych do odegrania roli Moskali jest nadmiar,zaś bardzo prosimy o zgłoszenie się chętnych do szeregów powstańczych,głównie kosynierów.O liczbie potrzebnych do tej roli można dowiedziec się u p.Bednarczyka,do którego kontakt można uzyskac także u wspomnianej już na forum p.Sarnowicz.Poza tym serdecznie zapraszamy do udziału zarówno czynnego jak i biernego(oglądanie z pozycji widza)gdyż w tym roku szykuje się wielkie widowisko jakie jeszcze w ramach akcji w radomskim skansenie nie mialo jeszcze miejsca.Zachęcamy do przyjazdu.Scenariusz w porównaniu z poprzednimi latami został wzbogacony o wiele świetnych i ciekawych elementów,a całe widowisko szykuje się niezwykle ciekawie.

28 stycznia 2007 z 23:43 #3768
    Steiner
    Participant

Było naprawdę zacnie, wspaniali ludzie, ciepła rodzinna atmosfera, urokliwe miejsce. Impreza przeprowadzona z pomysłem.
    Fotki na:
    http://www.grupa-kampinos.prv.pl/pl/002/004/003/%5B/url%5D

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.