Racławice

• 4 kwietnia 2011 z 17:01 #9668
    Krzychu P
    Participant

Z tego co mi wiadome impreza w Racławicach ma się odbyć 13-15.05.2011. Ale kto organizuje i jak mają się sprawy nie wiem.

4 kwietnia 2011 z 23:36 #9669
    Krzysztof63
    Participant

Coraz śmieszniej. Teraz już nawet data od czapy. Jakieś ograniczenia dla grup są, np. tylko osiemnastowieczne, czy Wikingowie też mogą przyjechać?

I po co miałbym szyć ruski mundur?

5 kwietnia 2011 z 08:51 #9670
    Pedro
    Participant

Pamietam obchody bitwy pod Lutynią , także była zbieranina mundurowa od napoleonki do siedmiolatki z tym że oddziały rekonstruujace wojne siedmioletnią miały halsztuki na rzepy , kamasze na zastrzaski a wieczorem na mundury zakładali cywilne kurtki .(o namiocie NVA nie wspomne) ;D
    Z twojego oddziały mundur na 7 latke miałes tylko ty ale jakoś wszyscy świetnie się bawili ;D

5 kwietnia 2011 z 20:07 #9674
    Krzysztof63
    Participant

To nie był MÓJ oddział, tylko Kazika. I NIE JA to organizowałem. Nie było w Polsce wtedy ani jednej grupy siedmiolatkowej. Ta właśnie impreza -organizowan przez „napolenów” – wzbudziła u nas (u mnie i u Tomka) imperatyw zrobienia grupy siedmiolatkowej.

Nie bardzo wiem zresztą, czemu ma służyć ten przykład. Czy temu, że na „rekonstrukcjach” nie ma znaczenia mundur i epoka? Chcesz usprawiedliwić w ten sposób pukanie z osiemnastowiecznych dział pruskich na inscenizacjach pierwszej wojny światowej? Zawsze mi się wydawało, że imprezy powinny być „coraz lepsze”. Czyli lepiej wyszkolone oddziały, kontrola epokowości itd. A tymczasem okazuje się, że nie ma to znaczenia – Racławice robią Prusacy i Księstwo Warszawskie, w terminie miesiąc lub więcej odległym od rocznicy.

Jeśli takie coś jest „rekonstrukcją” to wybacz – ale chyba się nie rozumiemy. Rekonstrukcją nie jest zlot grupy nawalonych gości, poprzebieranych w różne kolorowe wdzianka – „czasem jak księża, czasem hipisi”, jak śpiewał Kelus. Rekonstrukcją jest w miarę możliwości wierne odtworzenie epizodu, sytuacji, zachowań z jakiejś konkretnej epoki. Jeśli chcesz mi wmówić, że rekonstrukcją była ubiegłoroczna impreza w Racławicach, to ja nie przyjmuje tego do wiadomości. Tak, jak nie przyjmuję do wiadomości i mówię wszem – rekonstrukcja nie są i nigdy nie były imprezy w Srebrnej Górze, Nysie, Kłodzku i Koźlu.

A ponieważ dyskusja zaczęła się od propozycji Adama, żeby Prusacy poszyli sobie rosyjskie mundury, to powiem tak:
    – nie będę szył jednorazowego, śmiesznego munduru na śmieszną imprezę,
    – nie będę brał udziału w śmiesznych imprezach, żeby nie wiem jak patriotyczną oprawę im dosztukować,
    – nie będę ani zmuszał, ani nawet namawiał nikogo ze swojej grupy do podobnej błazenady,
    – i nie życzę sobie, żeby ktokolwiej na tej podstawie poddawał w wątpliwośc mój patriotyzm.

6 kwietnia 2011 z 08:39 #9676
    senator
    Participant

Wikingowie niestety nie dojadą w tym terminie plądrują południową Anglie za to Mongołowie potwierdzili wraz rzymskimi legionami obecność po stronie Rosji. Inkowie dalej pertraktują z Polakami ale Kościuszko już obiecał im głowę rosyjskiego generała jako piłkę. :haha:

6 kwietnia 2011 z 09:16 #9677
    Prusak
    Participant

im głowę rosyjskiego generała jako piłkę

Hm to chyba Aztekowie w takim razie-Inkowie nie grywali glowami 😉

6 kwietnia 2011 z 10:03 #9678
    Pedro
    Participant

Jeśli takie coś jest „rekonstrukcją” to wybacz – ale chyba się nie rozumiemy. Rekonstrukcją nie jest zlot grupy nawalonych gości, poprzebieranych w różne kolorowe wdzianka – „czasem jak księża, czasem hipisi”, jak śpiewał Kelus

Ja równierz na razie nie szyję munduru na powstanie Kosciuszkowskie jak bedzie wiecej imprez to uszyje bo na razie są tylko Racławice i Kobyłka.
    Powiem ci tak w Małopolsce nic się nie dzieje w tym temacie i pora coś zacząć robić

Chcesz usprawiedliwić w ten sposób pukanie z osiemnastowiecznych dział pruskich na inscenizacjach pierwszej wojny światowej?

nie muszę nic usprawiedliwiac taki sprzet był używany armaty w okopach do targania zasieków i mozdzierze
    po za tym na twierdzach jeszcze duzo tego stało

6 kwietnia 2011 z 10:10 #9679
    Pedro
    Participant

tu masz fotke z działami i kotwicami do targania zasieków

Wojna to wojna wszystkiego uzywano , w oblęzeniu Nysy obrońcom wydano muszkiety lontowe i piki

Załączniki:
    29 kwietnia 2011 z 18:59 #9776
    Adam Zwoiński
    Participant

Z moich wiadomości Racławice odbędą się13-15.05, ponieważ polskiej piechoty jak na lekarstwo czuję się w obowiązku tam wybrać wprost z ” hiszpańskiej eskapady ” po krótkim odpoczynku w stolicy. Jak to się zwyczajowo rzeczę : początki zawsze trudne są )). A co zrobić jak nie mamy rodzimych, epokowych grup ? nawet Rosjanie nie posiadają swojego umundurowania z tego okresu ale jest szansa to zmienić. Uważam za wielkie osiągnięcie iż w zeszłym roku ta inscenizacja się w ogóle odbyła i tutaj głęboki ukłon dla wszystkich, którzy podjęli wysiłek w jej zorganizowaniu na czele z Piotrem Zalewskim, a także dla uczestników. Ten zeszłoroczny pierwszy krok ma dużą szansę stać się impulsem, który rozpowszechni zapomniany okres schyłku I RP. Gorąco popieram to przedsięwzięcie i do zobaczenia w Racławicach

15 maja 2011 z 22:07 #9812
    senator
    Participant

Racławice są już za nami i powiem było super. Mimo iż sporo grup które się zapowiadały nie dotarło to mogą od razu żałować. Logistycznie można dać maksymalną ilość punktów do tego chce poinformować że na pewno odbędą się w następnym roku, podaje datę 12/13 maja 2012r.

15 maja 2011 z 22:25 #9813
    Prusak
    Participant

Senatorze-a jakies fotki?

15 maja 2011 z 22:30 #9814
    Steiner
    Participant

Gorzej jeśli z terminem znowu traficie w Noc Muzeów…

15 maja 2011 z 22:59 #9815
    senator
    Participant

To problem tych co chcą być w muzeum. Po za tym miejscowa społeczność ma chęć wesprzeć rekonstruktorów szyjąc sobie stroje. Fotki postaram się zamieścić jutro.

15 maja 2011 z 23:12 #9816
    Prusak
    Participant

Fotki postaram się zamieścić jutro.

Z niecierpliwoscia czekam.

16 maja 2011 z 10:19 #9818
    Adam Zwoiński
    Participant

Poniżej kilka moich zdjęć z tegorocznej imprezy, wielki ukłon dla wszystkich organizatorów i uczestników, ja szczególnie dziekuje zmotoryzowano- konnej ekipie Arsenału za transport. Niedługo zmontuje filmik

Na koniec zapraszam na mój filmik

http://www.youtube.com/watch?v=z3JLBKufa2U

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.