poszukuję informacji o siódmym pułku piechoty z chełma

• 25 kwietnia 2006 z 19:08 #2684
    galileo
    Participant

O Światli! Poszukuję informacji o siódmym pułku piechoty z Chełma, miejscach stacjonowania, i rajdach po okolicach Chełma. Natknąłem sie kiedyś na informację o monetach pułkowych, jak to działało? Czy to był żołd? A jak tak to czy waluta taka była w powszechnym obiegu?
    Pozdro

26 kwietnia 2006 z 08:42 #2685
    Koroniarz
    Keymaster

Dla porządku proszę o doprecyzowanie okresu i źródła, oraz wskazanie czy chodzi o:
    – 7 Regiment Pieszy Potockiego, starosty szczyrzyckiego (I Rzeczpospolita),
    – Pułk 7-my Piechoty Księstwa Warszawskiego,
    – Pułk 7-my Piechoty Liniowej (królestwo kongresowe), czy też np.
    – Pułk 7-my strzelców pieszych?
    O mundurze P7P XW był już krótki wątek i jeśli to o tę jednostkę chodzi, w części dotyczącej barwy i broni do owej dyskusji zapraszam.

26 kwietnia 2006 z 22:46 #2687
    galileo
    Participant

postaram się sprecyzować to jak najszybciej, na razie wiem że z Chełma

27 kwietnia 2006 z 09:21 #2690
    szwoleżer
    Participant

Czołem!

Natknąłem sie kiedyś na informację o monetach pułkowych, jak to działało? Czy to był żołd? A jak tak to czy waluta taka była w powszechnym obiegu?

Być może chodzi o kasę pułkową w której były pieniądze na żołd i wydatki na żywność.
    Jedyne z czym mi się kojarzy słowo „moneta pułkowa” to czas oblężenia Zamościa w 1813, kiedy to podczas oblężenia bito własne monety. Jest nawet zdjęcie w książce A.Nieuważnego pt. „Napoleon z nami” kubka dekorowanego tymi monetami, ale czy to dobra droga rozumowania?pozostawiam to pod osąd kolegów.
    pozdrawiam

27 kwietnia 2006 z 19:16 #2701
    galileo
    Participant

Dzięki serdeczne koledze za podpowiedź, ale chodzi chyba o trochę późniejszy okres (ok r. 1920} Postaram się przesłać skan takiej monety, bo jestem ciekaw co tak naprawdę mam.

28 kwietnia 2006 z 15:47 #2703
    Koroniarz
    Keymaster

Dzięki serdeczne koledze za podpowiedź, ale chodzi chyba o trochę późniejszy okres (ok r. 1920} Postaram się przesłać skan takiej monety, bo jestem ciekaw co tak naprawdę mam.

Biorąc pod uwagę ramy czasowe 1717-1831 forum Arsenału, sądzę, że właściwszym będzie zasięgnięcie opinii u kolegów zajmujących się późniejszym okresem, np. w portalu MILITARNI lub na forum Polonia Militaris.
    Pozdrawiam!

28 kwietnia 2006 z 16:25 #2704
    Adam Zwoiński
    Participant

Prawdopodobnie koledze Galileo nie chodzi o 7ppXW gdyż ten wg. moich informacji, nie stacjonował w Chełmie lecz w Kaliszu ( Legia Kaliska ). W gre wchodzi więc inny 7 pułk piechoty, z innego okresu.

1 maja 2006 z 03:50 #2706
    galileo
    Participant

zrobiłem skan monety tego pułku, przesyłam zatem, ale jak zobaczycie nie ma tam żadnej daty, po kroju czcionki wnoszę ,że to są lata dwudzieste

[ Dodano: 2006-05-01, 16:18 ]
    już działa

2 maja 2006 z 00:29 #2708
    Koroniarz
    Keymaster

7 Pułk Piechoty Legionów, to zupełnie inne czasy (choć w istocie w okresie międzywojennym stacjonował w Chełmie). Wchodził w skład 3 DPLeg. Rodowód tej jednostki znajdziesz w Księdze Chwały Piechoty w rozdziale Metryki Chwały Pulków Piechoty, str 465-567. Moneta, która przedstawiasz to najprawdopodobniej żeton (odpowiednik dzisiejszego bonu towarowego), używany w spółdzielni wskazanej na awersie.

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.