Piechota koronna Za Augusta II i III

• 8 lutego 2010 z 23:08 #8052
    Prusak
    Participant

i chyba raczej chodzi o specyficzne getry nakładane w celu ochrony obuwia i łydek.

-nowłąsnie do tego słuzyly kamasze,Stiefeleten,getry 🙂 Wyoknane z sukna bądz lnu w kolorach czarnym bądżbiałym zapinane z boku na guziki bądz pętelki.

9 lutego 2010 z 15:27 #8053
    YanTraken
    Participant

Ok,dziękuję za pomoc. Nie sądziłem ,że tek to się właśnie określało. Teraz już wszystko jasne.
    Salve!

14 lutego 2010 z 16:21 #8077
    Adam Zwoiński
    Participant

Sporządziłem rysunek gemejna regimentu fizylierów z 1760, ma on charakter tylko poglądowy

Załączniki:
    25 lutego 2010 z 13:57 #8141
    Pedro
    Participant

Panowie jakiego regimentu jest ta blacha

Załączniki:
    12 kwietnia 2010 z 15:48 #8285

Cześć!
    A czy ta blacha na fotce to nie jest odlew? Pozostałe wygladają na oryginały. Skąd one są?
    Krzychu

12 kwietnia 2010 z 16:23 #8286
    Pedro
    Participant

blacha nie jest odlewem to kopia wytłoczki , pozostałe to tez repliki 🙂 na 100% fotę zrobiłem na stole gościa (czecha ) który tym handluje

14 kwietnia 2010 z 08:53 #8289

A wygląda jak odlew. W każym bąź razie warto zapytać czacha skąd czerpał wzory. Jak nauczę sie wstawiać fotki to pokażę moją wytłoczkę blachy gren. gwardii oraz troche plansz zupełnie nie znanych mundurów.
    krzychu

17 kwietnia 2010 z 18:50 #8299
    Adam Zwoiński
    Participant

Mam pewnie zasadnicze pytanie : Otóż zastanawiam się w jaki sposób noszono kamasze w pierwszej poł. XVIII w. w wielu wypadkach nie dostrzegłem guzików na rycinach a widać, że ówczesne kamasze piechoty były idealnie dopoasowane do nogi. Jeżeli te kamasze nie posiadały guzików to nie mogły być zrobione z wełny, ona bowiem nie da się tak rozciągnać aby możliwe było idealnie dopasowanie do nogi, przypuszczam zatem,że były wykonane z bawełny.

18 kwietnia 2010 z 09:36 #8300
    Krzysztof63
    Participant

Kamasze pruskie do połowy XVIII w. były wykonywane z szarego płótna. Od 1744 r. zaczęto je zastępować czarnym suknem i w 1756 r. tylko regiment gwardi i regiment von Kreytzen używały kamaszy płóciennych.

Podobnie było w Saksonii, podejrzewam więc, że kamasze regimentów polskich były płócienne. Bawełna była zbyt droga, aby stosować ją na kamasze. Ponadto, żeby była elasyczna, musi być dziana, a nie tkana. Brakiem guzików na rysunkach nie sugerowałbym się, bo jest to mniej istotne. Wszystkie armie stosowały kamasze, zapinane na guziki. Na niektórych rysunkach mogą być przedstawieni żołnierze bez kamaszy, jedynie w pończochach.

18 kwietnia 2010 z 11:29 #8301
    Adam Zwoiński
    Participant

Wszystko wskazuje na to że na początku XVIII wieku to nie były kamasze lecz pończochy wykonane jednak z wełny

Na rosyjskim forum reenaktingowym widać wełniane pończochy jak sadzę, podobnie wyglądała piechota koronna tylko, że kombinacja barw była inna, zauważyłem jednak, że niektóre rosyjskie regimenty piechoty z wojny północnej mialy barwy takie jak piechota polska, pąsowe rajtroki i dodatki w niebieskiej tonacji, podobnie zresztą jak piechota duńska z tego okresu

24 kwietnia 2010 z 10:11 #8339

Waszmościowie pozdrawiam, poraz pierwszy w tej części i na dzień dobry dwa obrazki.

Załączniki:
    27 kwietnia 2010 z 11:59 #8345
    Krzysztof63
    Participant

Na drugim rysunku widać wyraźnie, że żołnierze nie mają kamaszy, tylko wełniane pończochy pod spodnie. Kamasze zawsze przykrywają buty.

22 kwietnia 2011 z 18:52 #9748
    Adam Zwoiński
    Participant

Jedna z moich najnowszych podobizn

20 maja 2012 z 18:20 #10450
    KarolinKarolin
    Participant

Gdzie mogę znaleźć kroje do tego munduru piechura gwardii pieszej koronnej z 1732 roku. W „Żołnierzu polskim” jest to plansza nr 106.
    Pozdrawiam

23 maja 2012 z 18:41 #10454
    Adam Zwoiński
    Participant

Może to coś pomoże, mundury koronne nieco wczesniejsze, z Wojny Pólnocnej, być może w takich mundurach Gwardia Piesza Denhoffa wzięła udział w bitwie pod Kliszowem, ja mam mundur – w założeniu – muszkietera Regimentu Buławy Wielkiej Koronnej :

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.