Piechota koronna Za Augusta II i III

• 3 listopada 2009 z 21:31 #7196
    3 listopada 2009 z 22:00 #7197
    Koroniarz
    Keymaster

Polecam również ilustracje Harasimowicza dostępne w naszym albumie. Ciekawostka: jakieś półtora roku temu kontaktował się ze mną pracujący w Wilnie Amerykanin z zapytaniem, czy są grupy odtwarzające wojnę północną. Był bardzo rozczarowany, że żadnej aktywnej. Zrobił sobie mundur i chciał dołączyć.

Pozdrawiam!

3 listopada 2009 z 23:11 #7198
    Adam Zwoiński
    Participant

serdecznie dziękuje na to właśnie czekałem :haha:

4 listopada 2009 z 20:09 #7204
    jozfig
    Participant

Dla osób które nie posiadają II tomu Gembarzewskiego w formie papierowej, w sieci można znależć coś takiego:

http://militarist.milua.org/zolnierz_polski/index.html

6 listopada 2009 z 13:15 #7208
    Jan Czop
    Participant

Dla Pana Darka

6 listopada 2009 z 13:19 #7209
    6 listopada 2009 z 13:30 #7210
    Jan Czop
    Participant

Do Pana Adama Zwoińskiego.
    Pięknie odkurzył Pan XVIII w. Po roku nieróbstwa siadłem do biurka, żółta buzia była miła. Wstydu nie ma, w niewielu bibliotekach znalazłby Pan te pozycje. Wimmera opisałem , juzfig podrzucił Lindera i Gembarzewskiego oraz armie saską, za którą dziękuję. Dorzucam swoje trzy grosze. Pozdrawia. Jan Czop.

Załączniki:
    6 listopada 2009 z 14:19 #7211
    lmeglnyi@net24.
    Participant

Witam
    Mam pytanie do Pana Czopa , czy posiada Pan Przepis ubioru dla brygad K.N.i P.P.S.z roku 1785 ?
    Pozdrawiam
    Władek P.

7 listopada 2009 z 12:19 #7213
    Prusak
    Participant

Cieszy mnie ,że temat tak się rozwija-to dotychczas puste pole w kwestii zainteresowania rekonstruktorow.A to zle-mundury piekne(często nie znane)polskie.Jeżeli kiedykolwiek miałbym znów rekonstruować coś polskiego to właśnie XVIII wiek.Armia narodowa,nie na posyłkach francuskich jak w epoce napoleońskiej.Gratulje kolegom zapału i śledze z ciekawościa dalej wątek.
    Pytanie-a wzory ładownic,ronistrów,chlebaków w okresie Wojny Północnej i lat 60-tych?Jakie modele broni?Tasaków?

7 listopada 2009 z 17:39 #7215
    Bagrit
    Participant

Witam!

Właśnie powstaje projekt Garnizonu Częstochowskiego z okresu Konfederacji Barskiej oczywiście w Częstochowie 🙂 Przeglądałem Kitowicza który opisuje żołnierza częstochowskiego i jego barwy za Sasa. Tylko, że to mundur pewny do 1763, a 1768-1772? Czy były prawdopodobne jakieś zmiany? Mało tego. W którym roku zmieniono krój kurtki i kamizelki. Bo w latach 60 były kamizelki do uda w którym roku moda przyszła na krótsze? Kurtka jeszcze była zapinana na guziki czy już na haftki i czy miały kołnierzyk czy nie? Czy guziki przy mankietach były dwa czy trzy? Żołnierz konfederacki w Wielkopolsce miał krój munduru wzoru niemieckiego i biały rajtrok, czy w całej konfederacji tak było?

Masa pytań których nie znalazłem odpowiedzi przeglądając dostępne źródła.

Z góry dziękuję za pomoc.

7 listopada 2009 z 23:38 #7218
    DarekDarek
    Participant

U Ojców na Jasnej Górze jest cała masa dokumentów z tego okresu, w tym i raporty garnizonu. Znajdziesz tam wszystko czego potrzebujesz.
    Jedyny ‚problem’ to uzyskanie pozwolenia na przeglądanie zasobów. Ale nie słyszałem by komuś odmówiono.

8 listopada 2009 z 00:00 #7219
    Bagrit
    Participant

Jesteśmy na etapie załatwiania dostępu. Jednak nie był bym pewny co do opisu mundurów. Są dokumenty opisujące problemy między zakonnikami i garnizonem. Niesnaski z miejscowymi, wiek żołnierzy i inne ciekawe rzeczy. Mam nadzieje, ze znajdziemy coś o mundurach.

Ja lubię poszukać wszędzie i dlatego zadałem pytanie na tym forum, może ktoś coś przypadkiem wie 🙂 .

Może ktoś zna rok od którego pojawiły się krótkie kamizelki?

9 listopada 2009 z 00:11 #7221
    DarekDarek
    Participant

Może ktoś zna rok od którego pojawiły się krótkie kamizelki?

Tego niestety nie wiem, ale przy wolnej chwili poszperam.

Załączniki:
    9 listopada 2009 z 00:14 #7222
    DarekDarek
    Participant

A to z kolekcji Piotra Sawiaka.

Załączniki:
    9 listopada 2009 z 23:20 #7225
    lmeglnyi@net24.
    Participant

Witam
    kamizelka z lat 60-tych XVIIIw. była już krótka ,zapinana na guziki kończące się pod pendentem z ukosa scięta. Bez rękawów co wynikało z kroju „sukni zwierzchniej” czyli habit, którego rękawy były już wąskie i dopasowane, więc kamizelka z rękawami wypychałaby ramiona.
    Poniżej ilustracjaz Gembarzewskiego przedstawiająca oficera i gemejna z oddziału Wielkopolskiego.
    Pozdrawiam
    Władek

Załączniki:

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.