Olszynka Grochowska

• 9 marca 2014 z 22:25 #10996
    7 kwietnia 2014 z 23:25 #11011
    senator
    Participant

Witam dziś nastąpiło wreszcie rozliczenie Olszynki Grochowskiej i konia z rzędem temu kto zgadnie ile dostaliśmy. Oszczędzę wam zgadywanki dostaliśmy za 4 konie całe 500 złoty. Kolega który rozliczał konie pobrał sobie 1500 zł za Lipsk bo miało być tyle za wypożyczenie zapomniał że całą kwotę pochłonął transport badania i dodatkowe szczepienia a na koniec jeszcze zabrakło i trzeba było jeszcze trochę dopłacić nawet do koni kolegów z zielonej kawalerii jacy pojechali z nami na Lipsk. Co uczyniliśmy my z własnej kieszeni. Rozmowy i tłumaczenie niemiały żadnego sensu stwierdził że poniósł koszty dojazdu. Ciekawe czy był jedyny myślę że nie bo ja tak samo jak inni koledzy też takowe poniosłem. Ciekawostką jest to że trzeba było zrobić tym ich koniom te wszystkie dodatkowe badania szczepienia a oni uważają że nie muszą ponosić za nie kosztów i należy im się jeszcze kasa. Ciekawe kiedy zostanie rozliczona nasza armata i obsługa jaka przy niej była. Pozdrawiam.

16 kwietnia 2014 z 13:05 #11012
    Koroniarz
    Keymaster

To pozwala wyciągnąć jasne wnioski na przyszłość. Mnie zniesmaczyła zupełna dowolność mundurowa kawalerii powstańczej. Znakomita większość najwyraźniej nie ma pojęcia, że armia Królestwa Polskiego (kongresowego), była jedną z najstaranniej umundurowanych w naszej historii.

16 kwietnia 2014 z 14:10 #11014
    Rozumny
    Participant

Niestety ta dowolność w moim odczuciu nie zachęca również do zainteresowania się głębiej tematem obecnej na pokazach gawiedzi. Stąd też większym w Polsce zainteresowaniem cieszą się Prusacy czy Amerykańska Wojna Secesyjna niż armia KP gdyż w przeciwieństwie do tych pierwszych nigdzie w internecie/telewizji/na pokazach nie widzą zorganizowanej jednolicie umundurowanej armii, a wyłącznie „armię powstańczą w której każdy walczył tym co miał na sobie i pod ręką w chałupie”. 🙁

16 kwietnia 2014 z 14:55 #11016
    Koroniarz
    Keymaster

Smutne to, ale Olszynka Grochowska jest „od zawsze” przykładem jak nie należy organizować rekonstrukcji historycznej. Właśnie sobie zdałem sprawę, że publicznie wytknąłem to na tym forum ponad 7 lat temu, pytając w wątku „Żywa historia czy przebierańcy?”:

jak to się dzieje, że nasze przedsięwzięcia, organizowane coraz to większym nakładem środków, są coraz mniej ciekawe? Przynajmniej w tym ujęciu, w którym „ciekawe” oznacza: ‚”bliskie prawdy historycznej”? Swoisty rekord pobity został podczas ostatniej batalii, w której brakło prochu, wystrzały były odtwarzane z plaback’u, część wojska nawet nie była umundurowana na modłę XIX wieczną, chodząc we współczesnych mundurach i strzelając ze współczesnej broni. Rozumiejąc wszelkie ograniczenia, o których po wielekroć i w tym wątku rozmawialiśmy, smętnym był widok dwudziestu paru osób w mundurach zgodnych z okresem, na tle ponad dziesięciokrotnie liczniejszej grupy w mundurach, które już z tą epoką zgodne nie były. Czy myśmy się przypadkiem nie pogubili?

Od tego czasu pod Olszynkę nie chadzam, choć chciałbym, bo to kawałek naszej tradycji.

16 kwietnia 2014 z 19:17 #11017
    Rozumny
    Participant

Tak tylko sobie myślę że ironia losu doprowadzi do tego że kiedy już w odległej przyszłości pojawi się wymarzona grupa osób w mundurach z epoki to przyzwyczajeni do pstrokacizny z SKS-ami widzowie zaczną krzyczeć „CO to za niehistorycznie ubrani ludzie?!”. 😆

12 marca 2015 z 14:59 #11084
    Koroniarz
    Keymaster

W kawalerii, to się już dzieje. Na tegorocznej Olszynce, na 68 koni (a ponoć było ich i więcej), prawidłowo byli umundurowani jedynie ułani grochowscy. W sile bodajże pięciu osób, Opisywałem to już gdzie indziej, ale pokażę i tu.

W formacjach pieszych było zdecydowanie lepiej, ale i tam mundury z okresu kongresówki nosili tylko artylerzyści z SAD, 10 PPL. Szczęśliwie część grup odtwarzających XW starannie ucharakteryzowała swoje mundury (szare płaszcze i czapki z epoki) tak by wizualnie zbliżyć się do listopadowej piechoty.

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.