Olszynka Grochowska

• 26 lutego 2012 z 10:34 #10305
    senator
    Participant

Pragne serdecznie podziękować wszystki kolegom z Arsenału za wspaniały udział w rekonstrukcji bitwy pod Olszynką Grochowską. Reprezentacja nasza w składzie jednego szwolerzera czterech kawalerzystów narodowych i jedenastu lansjerów wraz z jedenastoma końmi stanowiła całą kawalerie strony Polskiej. Mimo ciężkiego terenu oraz silnego przeciwnika nacza jazda spisała się na medal.
    http://www.mmwarszawa.pl/404258/2012/2/ … ry=magazyn

26 lutego 2012 z 13:34 #10306
    26 lutego 2012 z 14:46 #10307
    26 lutego 2014 z 14:33 #10967
    senator
    Participant

Już 8 marca odbędzie się inscenizacja bitwy pod olszynką grochowską nasze stowarzyszenie będzie reprezentowane przez lansjerów. Szkoda że nie będzie innych oddziałów od nas no cóż trudno postaramy się godnie prezentować nasze stowarzyszenie

26 lutego 2014 z 18:59 #10968
    Rozumny
    Participant

Szkoda tylko że nadal wszelka rekonstrukcja wojny 1831 roku żołnierzami Napoleona stoi. Oprócz 2-4 osób w mundurach 2. pułku ułanów i nielicznymi artylerzystami niema chyba nikogo w strojach z tego okres. Już zresztą widziałem jedno forum w internecie gdzie ktoś chciał zrobić żołnierzyki do dioramy Olszynki Grochowskiej, i zgadnijcie co umieścił na głowach polskiej piechoty, oczywiście że rogatywki (i nie miał na myśli Gwardii Narodowej) bo takie widział na rekonstrukcji :blink: .

P.S. Jakieś dokładne informacje na temat rekonstrukcji? Jaka ulica, godzina? Nie jestem z Warszawy.

26 lutego 2014 z 20:50 #10970
    Aleksander K
    Participant

Ja bym sie wybrał aż za blisko mam, żebym sie nie zjawił.

26 lutego 2014 z 23:10 #10971
    Koroniarz
    Keymaster

Jestem w tej chwili poza Warszawą i do spraw organizacyjnych wracam w przyszłym tygodniu. Ustaliłem jednak z Darkiem Senatorem, że wszyscy chętni od nas mogą zgłaszać się nie niego.
    Pozdrawiam!

27 lutego 2014 z 20:54 #10972
    senator
    Participant

Koledzy z tego co jest mi wiadome to kawalerią po stronie polskiej dowodzi Adam Sujecki z 1 Pułku Ułanów Krechowieckich chciałem mu zgłosić 6 do 8 konnych z naszego stowarzyszenia lecz dowiedziałem się że wezmą tylko 4 i to lansjerów do tego jeszcze 4 lansjerów będzie z armatą. Nie wiem czy to prawda ale doszły do mnie słuchy że ma być na polu ok. 50 kawalerzystów. Biorą pod uwagę wielkość pola na którym prowadzona jest inscenizacja i że ma być pirotechnika to naprawdę spora liczba koni. Wiem też że pojawią się oprócz naszych lansjerów koledzy kaskaderzy ze Słupna ok.10 koni po stronie rosyjskiej , 1 Pułk Ułanów Krechowieckich ok.6-10koni po stronie polskiej. Reszta jest mi niewiadoma słyszałem tylko że ma być kilka osób z zielonej kawalerii i że ma pojawić się też oddział konny z Nysy do tego ponoć będą koledzy z 2 pułku ułanów księstwa . Ale tak jak mówiłem nie wiem tego od organizatora tylko od osób trzecich. Aleksander jak chcesz to mogę podzielić się swoim koniem z tobą.

27 lutego 2014 z 21:13 #10975
    senator
    Participant

Z racji tego że nasze mundury barwy granatowo żółtej są podobne do mundurów 3 pułku ułanów królestwa kongresowego to właśnie w nich wcielą się lansjerzy.

28 lutego 2014 z 01:30 #10977
    Aleksander K
    Participant

Darku czy konno czy pieszo wszystko mi jedno byle bym był i wiedział kto będzie mną dowodził. Jak zajdzie potrzeba to mam podwórko gdzie można pomieścić na ścisk ze 150 koni a tak luźno to 10. W razie potrzeby służę włościami , Od pola bitwy to jest ze 4 min pieszo. a do parku gdzie ma się odbyć zebranie konno przypuszczam że 10-15 min max

Mi jedynie pozostaje 1 Pułk Ułanów – oddział jazdy Wojska Polskiego Królestwa Kongresowego

7 marca 2014 z 13:28 #10985
    senator
    Participant

Wczoraj rozmawiałem z Adamem Sujeckim który w tym roku zajmuje się kawalerią jaka będzie pod Olszynką Grochowską. Z rozmowy wynika że możemy się spodziewać ponad 50 koni. Co do grup większość to będzie zielona kawaleria. Z epokowych ma ponoć być 2 pułk ułanów? Będzie na pewno 4 lansjerów nadwiślańskich którzy mogą udostępniać swoje konie kolegom szwoleżerom. Pozostali to kaskaderzy konni ze Słupna (11 pułk ułanów) zawsze wcielający się w kozaków i przez wszystkich szanowani za to że jako jedyni wcielają się i odgrywają tych złych, 1 pułk ułanów Krechowieckich, 9 pułk ułanów a reszta nie jest mi znana. Otrzymałem też od dowodzącego kawalerią informacje że zostało wysłane zaproszenie do szwoleżerów ale w rozmowie z Marcinem okazało się że nie dotarło do nich stąd brak koni dla naszych szwoleżerów. Wypowiedzi dowodzącego kawaleria była bardzo niekonkretna jeśli idzie o to kogo zobaczymy na polu. Ja chciałem spróbować załatwić jakieś konie dla choćby dwóch jeszcze szwoleżerów niestety nie udało się. Dodam że dwa tygodnie temu też rozmawiałem w tej sprawie z tą samą osobą i dostałem informacje że nie weźmie on więcej niż czterech lansjerów mino że chciałem zgłosić sześciu a o szwoleżerach też była rozmowa ale nie zostali oni wzięci pod uwagę. Pewnie komuś podpadnę tą wypowiedzią ale mam to gdzieś. Od jutra szyje sobie mundur pułkownika kawalerii z okresu II RP i wbijam się na każdą imprezę jaka będzie w okolicy z tego okresu dorzucę sobie pełen garnitur medali i odznaczeń i każe się też tytułować panie pułkowniku. To tak dla równowagi.

9 marca 2014 z 21:26 #10987
    senator
    Participant

Olszynka Grochowska już za nami Arsenał był reprezentowany ostatecznie przez czterech szwoleżerów i ośmiu lansjerów. Wystawiliśmy jedną armatę z obsługą i siedmiu konnych. Bitwa ogólnie mało historycznie odtworzona to z racji niewielkiej ilości oddziałów w mundurach z epoki większość posiadała mundury napoleońskie i spora ilość osób która posiadała różnego typu mundury z wypożyczalni filmowych. Doszła nieumiejętność prawidłowego ich noszenia i spora ilość osób w stylizowanych strojach co dawało kiepski obraz na zewnątrz. Scenariusz wydawał się całkowitą improwizacją. Ale powiedzmy też że można było zobaczyć naprawdę z górnej pułki rekonstruktorów tej epoki. Numerem jeden był dla mnie Andrzej Skolik w swoim mundurze strzelca wielki szacunek za tak dobre pokazanie takiej sylwetki. Numerem drugim byli koledzy z drugiego pułku ułanów nie są to osoby nieznane w światku rekonstruktorskim ale możemy na nich pokazywać jak powinna wyglądać rekonstrukcja kawalerii Królestw Kongresowego. Spora ilość koni (60) robiła wrażenie ale pstrokacizna jaka była na koniach dla mnie psuła cały efekt dlatego wszyscy lansjerzy jeździli jako eskorta generała a na swe rogatywki nałożono pokrowce aby upodobnić się do 3 pułku ułanów. Uważam że ładnie próbowano przekazać społeczeństwu lekcje patriotyzmu w trochę amatorski sposób co ważne mimo wszystko trafiło to do publiczności która nagrodziła uczestników owacjami.

9 marca 2014 z 21:33 #10989
    9 marca 2014 z 21:34 #10991
    9 marca 2014 z 21:36 #10993

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.