Nakrycia głowy w Reg. Gwardii Pieszej Koronnej

• 16 października 2015 z 22:17 #11103
    Rozumny
    Participant

Zastanawia mnie czy są jakieś źródło określające nakrycia głowy w reg, Gwardii Pieszej Koronnej w okresie 1789-1794? Z przedstawieniem szeregowych w kaszkietach identycznych jak dla reszty regimentów pieszych spotykam się w większości opracować z XX wieku i XXI wieku: B. Gembarzewski i J.Czop, takoż zrekonstruowana sylwetka przez p. Adama Zwoińskiego.
    Żołnierzy zaś regimentu Gwardii Konnej Koronnej, oraz obu regimentów Gwardii Litewskiej przedstawia się w kapeluszach typu jakie używano w RONie przed wprowadzeniem kaszkietów i kiwerów. Tymczasem w książce Krzysztofa Bauera w rozdziale o umundurowaniu poszczególnych jednostek wspomniano że Gwardii Pieszej Koronnej brakowało 837 kapeluszy (powołując się na źródło w AGAD) gdy tymczasem odnośnie reszty regimentów zaznacza noszenie przez nich kaszkietów, więc nie wydaje mi się by stosował te terminy zamiennie.
    Do tego zastanawia mnie czy oficerowie niżsi gwardii pieszej w Koronie nosili wtedy również czapki konfederatki czy jednak kapelusze? W przedstawieniach wcześniej wspomnianych brak jest zawsze oficerów niższych , a wyższych przedstawia się w kasku-hełmie (?) owiniętego egzotycznym z wyglądu futrem, tak jak na obrazach z epoki przedstawiających Kazimierza i Józefa Poniatowskich.
    Tak więc czy istnieje jakieś źródło stwierdzające wyraźnie że w gwardyjskim pułku noszono kaszkiety i konfederatki, czy jest to po prostu najprawdopodobniejsze przypuszczenie na tle przepisów dla reszty piechoty?

2 listopada 2015 z 22:28 #11104
    Adam Zwoiński
    Participant

Kaszkiety były regulaminowe dla gemeinów, rogatywki sukienne= konfederatki dla oficerów a w 1794 to już wiadomo pstrokacizna cywilne kapelusze przerabiano na kaszkiety tzn dodając do nich blachę z orłem. Piszę o okresie po reformach KWON, tu więcej mógłby napisać np. Darek Szpakowski, zresztą temat GW był już poruszany na forum w innym wątku i wypowiadał się tam in. Pan Jan Czop

3 listopada 2015 z 01:26 #11105
    lmeglnyi@net24.
    Participant

Witam
    znalazłem ciekawy tekst źródłowy zamieszczony w Gazecie narodowej i obcej z d. 5. maja 1792. r.:dotyczący obchodów pierwszej rocznicy uchwalenia Konstytucji :O godzinie 7. rano, korpusa wojskowe miejsca swoje zajęły: najprzód od zamku kawalerya narodowa, dalej krakowskiem przedmieściem stał regiment gwardyi pieszej koronnej, w nowych mundurach, oficerowie w szyszakach i z szarfami przepasanemi przez ramie; po nim dwa bataliony szefostwa Działyńskiego, po tych gwardya piesza litewska, za nią trzy szwadrony pułku J. K. Mości Kozienieckiego, na drugiem zaś skrzydle cztery szwadrony pułku księcia Jmci wiirtembergskiego.
    Pozdrawiam Władek P.

3 listopada 2015 z 13:20 #11106
    Rozumny
    Participant

Czy te „szyszaki” nie były w praktyce wspomnianymi przez mnie w pierwszej wiadomości hełmami/kaskami?

28 listopada 2015 z 20:07 #11107
    Adam Zwoiński
    Participant

O ile pamiętam jest rysunek Gembarzewskiego ze stylizowanymi na greckie wzorce kaskami oficerskimi ale jak się wydaje były to nakrycia głowy jedynie paradne zakładane na uroczystości, a przy okazji pamiętajmy, że grzebienie i kity na regulaminowych kaszkietach były nawiązaniem do antyku zatem nie dziwi to u oficerów paradne kaski z piórami i grzebieniami. Tyle co ja wiem

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.