Mundur 7ppXW

• 23 grudnia 2005 z 17:26 #2542
    Adam Zwoiński
    Participant

Poszukuję rysunki przedstawiające umundurowanie 7pp XW, z góry dziekuję za pomoc

[ Dodano: 2005-12-23, 15:31 ]
    Przepraszam, powinienem umieścić ten temat w Barwie i Broni, Szanownego Moderatora prosze o przeniesienie go tam, jesli to możliwe

23 grudnia 2005 z 21:21 #2544
    Koroniarz
    Keymaster

Temat przeniesiony. 🙂
    Jedyne ilustarcje jakie przychodzą mi na myśl bez wertowania źródeł, to rysunek grenadiera tego pułku autorstwa Knoetla, oraz rysunek dobosza zamieszczony u Gembarzewskiego (niżej).

Gembarzewski („Wojsko Polskie 1807-1814”, str. 108-109) pisze:
    „Pułk 7-my. Krój mundurów jak w pułku 4-tym, z wyjątkiem kolorów, które były: kołnierz granatowy z wypustką karmazynową, wyłogi karamzynowe, wyłogi i patka rękawów oraz naramiennik granatowe z wypustkami karmazynowemi, guziki białe.”

„Pułk 4-ty. Do chwili reorganizacyi pułku w roku 1813, gdy wcielone zostały do niego półki 7 i 9, zachował barwy pierwotne legii 1-szej: kołnierz ponsowy z wypustką granatową, rabaty S wyłogi rękawów ponsowe, patka granatowa z żółtymi wypustkami, takie? wypustki na kieszeni i na naramiennej granatowej. — Wskutek dekretów cesarskich z dnia 19 stycznia i 7 lutego 1812 roku 4, 7 i 9 otrzymały nowy krój mundurów, zwany «habit court», a zaprowadzony naówczas w całej piechocie francuskiej. Na kurtkę żołnierską pułku 4 go wychodziło: sukna granatowego 1 metr 465 mil., ponsowego 880 mil., żółtego 175, baji (cadis) granatowej na podszewkę 100 mil.; guzików mosiężnych wielkich, mających 10 linij paryskich średnicy, sztuk 8, guzików małych, 7 linij średnicy, 22.
    Lejbik był granatowy z kołnierzem, wyłogami rękawów i patkami na ramionach ponsowymi. Pułk cały nosił czaka francuskie z kokardę francuską. Grenadyerzy mieli czaka obszyte u góry i u dołu oraz po bokach ponsowemi taśmami. Saperzy pułkowi nosili futrzane czapki z żółtą podpinkę metalową i kutasem u góry na przodzie, zresztą te bermyce nie miały żadnych ozdób. Oficerowie wyżsi mieli naszyte na górnym brzegu czaka dwa złote galony. Pułkownik miał jeden galon 35 mil. szerokości, drugi u dołu 15 mil. z odstępem na 10 mil.; pióro białe 30 cent. wysokości. Major miał takie galony z różnicą, iż dolny, węższy był srebrny, pióro ponsowe w górnej połowie, a białe w dolnej,: pułkownik miał jeden galon, 35 mil. szerokości i pióro całe ponsowe. Kapitan — galon 30 mil.szerokości, porucznik 25, a podporucznik 20. Kompanie fizylierów nosiły pompony następujących kolorów: kompania 1-sza zielone, 2-ga niebieskie, 3-cia żółte, 4-ta fioletowe. Grenadyerzy nosili: ponsowe 20 cnt. wysokie, a woltyżerowie tejże wysokości żółte. Artylerzyści pułkowi nosili pióra: u góry czarne, a u dołu ponsowe.
    Podoficerowie różnili się galonami, naszytymi nad wyżogami rękawów, tak jak to było przepisane dla wojska polskiego, lecz z tą różnicą, iż galony naszywane były pod kątem ostrym ku górze.
    Dobosze i trębacze przybrani byli w kurtki jasno-zielone, koloru liberyi cesarskiej, jak to było przepisane dla pułków francuskich. Kurtki te różniły się od żołnierskich tem, iż zapinały się na jeden rząd 9 guzików. Od każdego guzika w obie strony naszyte były podwójne tażmy na 13 cnt. z wyobrażeniem orła cesarskiego i lit. N żółtą z zielonem. Takie taśmy naszyte były na kołnierzu, na wyłogach rękawów pół, około kieszeni i przy guzikach w stanie, oraz półokrągłe na rękawach. Ubiór tambor-majora różnił się od ubioru doboszów i trębaczów tem, iż miał wymienione galony na wszystkich szwach kurtki i tasiem na każdym rękawie. Galon na kołnierzu jak u sierżantów starszych (feldfeblów); na ramionach złote naramienniki «treflami» zwane. Na wykładach pół N złote; na głowie bermyca (kołpak) jak u strzelców konnych, wierzch z zielonego sukna, połrodku guz mosiężny, z pod którego wystawała złota frendzla, pióro białe; uzbrojenie składało się z pałasza na bandolierze; w rku trzcina tambormajorska,
    Frak mundurowy oficerski taki jak żołnierzy, lecz z dłuższemi połami; u dołu na zagięciach pół lit. N z koroną złotą dla sztabu i fizylierów, granat dla grenadyerów, trąbka dla woltyżerów.”

Pozdrawiam!

Załączniki:
    28 maja 2006 z 14:51 #2760
    Anonimowy

Kolejnym ciekawym zagadnieniem jest czy 7ppXW już wyposazony w czaka typu francuskiego nosił na nich w komp. fyzylierskich pompon koloru czarnego jak na rogatywkach czy tez w konsekwencji wprowadzenia czaka fyzilierzy tego pułku posiadali pompony białe lub niebieskie tak jak franc. piech. liniowa ?

6 czerwca 2006 z 11:46 #2789
    Koroniarz
    Keymaster

Barwa, często stanowi przedmiot rozważań. Przykładowo: w sobotę 3-ego czerwca dziennik Rzeczpospolita we współpracy z Mówią Wieki w ramach serii „Zwycięstwa oręża polskiego” opubllikował numer Bitwa pod Raszynem 19 kwietnia 1809, a w nim prócz szeregu artykułów również ilustrację którą przedstawiam w formie łącza.

Widnieje na niej fizylier z okresu Księstwa Warszawskiego. Z cyfry na blasze wynika, że z P2P XW, jednak kolory kojarzą się raczej z P7P XW (jak niżej; rekonstrukcja munduru m.in. na podstawie ilustracji Knoetla).

Barwy ilustracji zostały zresztą zaczerpnięte z Kossaka

Z historii wiemy, że książe Józef poprowadził do ataku przez groblę batalion P1P XW, który o ile pamiętam barwy miał zblizone do P2P XW (niżej na zdjęciu z Wilna)

Tak barwy jak i krój mundurów podlegały jednak ciągłym zmianom, a z pamiętników wiemy, że bywały wręcz nieregulaminowe.
    Drugą sprawą, która rodzi moją wątpliwość jest zamieszczona w dodatku ilustracja przedstawiająca grenadiera austriackiego z pułku węgierskiego (ponownie jak na obrazie Kossaka, nie inaczej też koledzy z Czech podczas rekonstrukcji bitwy pod Raszynem).

O ile pamiętam grenadierów na tym froncie nie było. Ponieważ tymczasowo nie mam wglądu do biblioteki, może ktoś na gorąco rzecz skomentuje i przypomni jak to z się z tymi barwami w czasie działo.

11 czerwca 2006 z 17:22 #2826
    Adam Zwoiński
    Participant

Nawiązując do kolorowej planszy w ” Rzeczpospolitej ” nie jest dla mnie jasne dlaczego ukazany tam piechur liniowy p2pXW posiada czerwone wyłogi, przeciez nawet przed 1810 pułki Legi Warszawskiej z tego co wiem nie nosiły czerwonych wyłogów, równiez korarda nie mogła być biało czerwona, o tym chyba wszyscy wiedzą
    Co do grenadierów wegierskich- W książce Bellony ” Raszyn 1809 „z serii Historyczne Bitwy jest mowa o austriackich pułkach węgierskich pod Raszynem
    Jestem ponadto ciekaw czy p7pXW przed wymarszem do Hiszpani nosił rabaty czy wyłogi takie jak pokazane na planszy ?, wiadomo, że po dotarciu na miejsce pułk dostał francuskie kurtki i czaka gdyż polskie umundurowanie zostało w duzym stopniu zniszczone. Tak więc swój szlak bojowy w kraju Iberów przeszedł we francuskim oporzadzeniu

11 czerwca 2006 z 21:02 #2827
    Krzysztof Polak
    Participant

Co do grenadierów wegierskich- W książce Bellony ” Raszyn 1809 „z serii Historyczne Bitwy jest mowa o austriackich pułkach węgierskich pod Raszynem

Owszem, pułki piechoty Davidivicia, Weidenfelda czy Vukassovica byly tzw. regimentami węgierskimi, ale także i im odebrano grenadierów i przekazano armii głownej. Różnice w umundurowaniu polegąły głownie na tym, ze Węgrzy nosili niebieskie/granatowe spodnie ze złotymi lampasami i czymś a`la nasze góralskie pazenice.
    Poza tym, ale tego nie jestem pewien, do czak piechoty liniowej doczepiali gałązki ajkiejś roślinki. Na bank jednak nie było grenadierów.

15 czerwca 2006 z 20:32 #2849
    Adam Zwoiński
    Participant

Stanowi to dla mnie nie lada niespodziankę, wszak ja zawsze( i mysle, ze wielu Polaków nieświadomych rzeczy również ) sugerując sie Kossakiem myslałem, że pod Raszynem walczyli grenadierzy cesarscy. Kolejny mit obalony, ale najważniejszą rzeczą jest zgodność z faktami

19 czerwca 2006 z 08:18 #2858
    szwoleżer
    Participant

Czołem!

do czak piechoty liniowej doczepiali gałązki ajkiejś roślinki.

Liście dębu Panie von Kozic, liście dębu 😉
    Może to symbol dzielności, bo przecież byl Krzyż Żelazny z Liśćmi Dębu?
    Gałązki z liśćmi dębu widać na czapkach wojsk C i K Armii i pruskiej na zdjęciach z I wojny.
    Pozdrawiam

13 lipca 2006 z 23:20 #2988
    Kapelan
    Participant

Może to symbol dzielności, bo przecież byl Krzyż Żelazny z Liśćmi Dębu?
    Gałązki z liśćmi dębu widać na czapkach wojsk C i K Armii i pruskiej na zdjęciach z I wojny.

Dąb w symbolice germańskiej był drzewem świętym, symbolizującym dzielność, odwagę, męstwo. Dendronomiczne wyobrażenie męskości.

13 lipca 2006 z 23:56 #2991
    Darek
    Participant

Inne czasy inne wyobrażenia.
    Współcześnie dąb kojarzy się wprawdzie z męskością, ale raczej z dosyć negatywnej strony …Cóż, tak to już bywa. 😕

4 listopada 2007 z 23:21 #4908
    Adam Zwoiński
    Participant

Zagadnieniem które ostatnio zwróciło moja uwagę jest pytanie czy we wczesnych kurtkach piechoty legii kaliskiej w tym i 7pp znajdowały się kutki z pąsowymi wylogami czy od razu piechota legii kaliskiej posiadała kurtki z rabatami. Jezeli posiadała wyłogi to prawdobodobnie były one bez lamówek tak jak w piechocie koronnej. W jakim stopniu i czy w ogóle wykorzystano kurtki z okresu przed zaborami w pułkach legii kaliskiej ? kto coś wie ?

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.