Markietanka

• 7 lipca 2011 z 01:23 #9966
    Horhe
    Participant

Chodaki sobie kup, koszt max 15 euro

7 lipca 2011 z 11:18 #9967
    Anula
    Participant

Dziękuję Horhe, na razie jednak skupię się na tym co mam, ale chodaki to dobra propozycja.

19 sierpnia 2011 z 13:49 #10023
    Anula
    Participant

Wracam po wakacyjnej przerwie aby napisać co poczyniłam jeżeli chodzi o odtwarzanie postaci markietanki. Udało mi się kupić drewniane chodaki po dość przystępnej cenie a teraz rozglądam się za sznurowanymi trzewikami aby być przygotowaną na sezon zimowy (o ile coś się zorganizuje w tym czasie). Czepce, fartuchy, halki itp. w końcu ,,dały się” ukończyć. Oprócz tego odkupiłam od koleżanki porządny strój chłopki z XVIII wieku, w skład wchodzi gorset sznurowany, spódnica i halka. Całość wykonana z materiałów płócienno-lnianych. Nadal mam w planach załatwienie sobie przepisowej kurtki mundurowej dla markietanek pruskich. Zamierzam również uszyć skromną suknię w stylu empire tak aby mogła przydać się na kolejnych imprezach. To na razie tyle z mojego meldunku. Być może mój aparat zostanie naprawiony i będę mogła wreszcie pokazać efekty moich prac.

20 sierpnia 2011 z 13:33 #10024
    Anula
    Participant

Figurka przedstawiająca markietankę pruską prawdopodobnie z okresu wojny siedmioletniej:

Zdjęcie ukazujące pruską żonę żołnierską a zarazem markietankę. Również ma na sobie założoną kurtkę mundurową oraz dreispitz. Wklejam oryginalny oraz przetłumaczony z niemieckiego opis fotografii. Jeżeli w tekście znajdą się pomyłki, proszę o poprawienie ich. Tekst i zdjęcie pochodzi ze strony internetowej grupy rekonstrukcji historycznej ,,Von Bredow”.

Eine Marketenderin des Regiments von Bredow. Die Soldatenfrauen waren Militärangehörige und unterstanden deshalb auch der Militärgerichtsbarkeit.

Markietanka pruskiego regimentu von Bredow. Żony żołnierskie wchodziły w skład wojska oraz podlegały wojskowej jurysdykcji

2 września 2011 z 19:32 #10063
    Anula
    Participant

I kolejny przykład stroju markietanki na modłę chłopską:

22 listopada 2011 z 16:50 #10160
    Anula
    Participant

Nadszedł wreszcie czas aby zaprezentować moje skromne zbiory:
    Wszelkie opinie/krytyka/pytania mile widziane ;D

6 lutego 2012 z 22:59 #10286
    Anula
    Participant

W poście z 08-06-2011 na drugim zdjęciu od dołu, koleżanka z regimentu AK ma na sobie suknię typu caraco Podrzucam parę informacji dotyczących owego odzienia:

„KARAKO (caraco) – gładki żakiecik, poprzednik górnej części obecnego kostiumu. Wyglądał
    jak stanik/gorset z rękawami i fałdzistym ogonkiem, marszczonym, noszony był do sztywnej spódniczki. Na przodzie najczęściej posiadał ozdobne sznurowanie ze wstążki lub rzemyka (choć nie zawsze). Z początkiem XVIII stulecia karako był ubiorem mieszczanek, a przejęty został do stroju wykwintnego najpierw w ubiorze do konnej jazdy i do polowania. Potem, w latach osiemdziesiątych stawał się coraz modniejszy i w zakresie kobiecego ubioru konkurował z angielskim fraczkiem. Za Marii Antoniny otrzymał wycięte i przedłużone poły, wyłogi, podobne jak u fraka klapy kołnierza, a nawet takie same guziki. W Polsce modny był od czasów stanisławowskich do Księstwa Warszawskiego.

Wykrój:

Dodatkowo wklejam zdjęcia pełnej rekonstrukcji niebieskiej sukni osiemnastowiecznej, również zaprezentowanej na kołobrzeskim pokazie mody z okresu wojny siedmioletniej:

Na początek zakładana jest lniana koszula (może być krótka lub długa).

Wokół bioder zawiązywano podkładkę powiększającą biodra zgodnie z ówczesnymi kanonami piękna kobiecego ciała 🙂

Nie można się było obejść bez prostej halki z płótna lnianego lub bawełny.

Przedostatni krok too zawiązanie wokół talii spódnicy typu ,,fartuszek”.

Na koniec zakładano sznurowany gorsecik/kaftanik.

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.