Literatura przedmiotu

• 25 grudnia 2008 z 18:23 #5994
    lmeglnyi@net24.
    Participant

witam
    Pod koniec 1792 roku w Londynie przebywała grupa polskich oficerów-podkomendnych księcia Józefa.M.Lubomirski kalkulował,że warunki materialne zmuszą ich do szukania zajęcia np.zaciągnięcia się w szeregi organizowanego regimentu ułanów.Większość Polaków
    nie była jednak zainteresowana walką z rewolucyjną Francją.W 1793 część z nich wstąpiła na służbę francuską.Natomiast król Stanisław August ,przeciwnie,obawiał się aby tej służby
    nie przyjęli.J.Elting podaje ,że ksieciu udało sie zwerbować jedynie garstke ochotników.Whetnall twierdzi,że obok Polaków w jednostce mieli służyź ..Niemcy.
    Mundury regimentu opracował Lubomirski.

11 stycznia 2009 z 16:17 #6066
    lmeglnyi@net24.
    Participant

Ułan

Załączniki:
    20 stycznia 2009 z 08:57 #6107
    lmeglnyi@net24.
    Participant

ułan wg.Knoetla

20 stycznia 2009 z 10:16 #6108
    KT
    Participant

Witam,
    Masz coś więcej na ten temat, ja znalazłem informacje że Anglicy formowali ułanów dopiero od 1812r.
    Co się stało z tym pułkiem, w notatce pod obrazkiem jest napisane, że rabowali i byli ciężcy dla kraju
    do tego stopnia Holendrzy zwrócili się przeciw Brytyjczykom.
    Pozdrawiam
    KT

Załączniki:
    20 stycznia 2009 z 10:27 #6109
    KT
    Participant

Może w końcu ktoś napisze dlaczego doszło do rzezi Pragi 😉

Czołem, Rosjanie mścili się za porażkę poniesioną w pierwszych dniach insurekcji warszawskiej. Powstańcy m.innymi ludność Warszawy walczyła czym kto miał , rzeźnicy podobno dali się im bardzo we znaki, w walkach ulicznych zginęło około 2000 Rosjan, reszta wycofała się na Pragę, gdzie podczas walk dzielnie walczył i został wybity prawie do nogi oddział sformowany z obywateli wyznania mojżeszowego. Piękna karta naszej historii, zupełnie ignorowana przez historyków. Temat wygląda na niepoprawny politycznie, mam na myśli samą insurekcję i obronę Pragi.
    Pozdrawiam
    KT

30 lipca 2009 z 23:28 #6850
    DarekDarek
    Participant

Józef Załuski „Wspomnienia”, strona 30.

W Warszawie poznałem brata mego przyrodniego Stanisława Lubomirskiego, zostającego u Kadetów. Tenże był r. 1794 w huzarach przybocznych Kościuszki, potem kapitanem w angielskiej służbie, w hułanach polskich przez ojca jego księcia Marcina w Hanowerze formowanych (patent złożyłem w Bibliotece Ossolińskich), a na koniec podchorążym w gwardii imperatora Pawła.

Też ciekawa relacja.

gdzie podczas walk dzielnie walczył i został wybity prawie do nogi oddział sformowany z obywateli wyznania mojżeszowego.

Karolu, taki oddział nie zaistniał. To są jedynie pobożne życzenia. Mieli za mało czasu na uformowanie.

31 lipca 2009 z 10:05 #6852
    Krzysztof Polak
    Participant

Na temat owych obywatelów wyznania mojżeszowego rozmawiałem ze dwa miesiące temu z dr hab. Czubatym, który uczestniczył w konferencji poświęconej płk Joselewiczowi.
    No i wychodzi na to, że nie można powiedzieć że to bujda, bo… nic tak naprawdę na pewno nie wiadomo. Tzn. pełnego „legijonu” czy regimentu z pewnością nie wystwiono – nie zdążono a zapewne i ochotników zabrakło. Ale są niewielkie poszlaki, że grupka Zydów faktycznie biła się na Pradze w ramach jakiegoś „oddziałku” (plutonu?), raczej bez mundurów, za to i owszem, zbrojnie.

31 lipca 2009 z 20:09 #6856
    1 sierpnia 2009 z 17:45 #6858
    Maria J. Turos
    Participant

Dzięki zacny Koroniarzu – cóż za „…apetyczne kąski…” na żmudne i często nudne sierpniowe dyżurowania.
    Pozdrowienia

26 sierpnia 2009 z 12:02 #6988
    Prusak
    Participant

Myślę że dla Was to będzie coś ciekawego;
    http://books.google.com/books?vid=0TKTp … 94&f=false

7 września 2009 z 16:13 #7011
    Pitrek
    Participant

Witam!

Czy ktoś już może posiada tą książkę?

http://www.wanax.pl/index.php?p976,barw … viii-wieku

Pozdrawiam
    Piotrek

8 września 2009 z 10:28 #7015
    16 listopada 2009 z 21:58 #7291
    nornik
    Participant

A ja kupiłem niedawno „Armia Koronna W Czasach Augusta III” – świetna książka.

16 listopada 2009 z 23:00 #7295
    jozfig
    Participant

Nornik napisz coś więcej o tej książce bo zastanawiam się nad jej zakupem.

16 listopada 2009 z 23:10 #7297
    nornik
    Participant

Warto, kwerenda przeprowadzona została w kilku krajach m.in. w Niemczech, Rosji, Białorusi, Ukrainie i Litwie. Wszystko oparte na źródłach, praca w całości poświęcona organizacji armii koronnej. Jest rozdział o finansowaniu, dowodzeniu, itp. Mnie interesował wypełnienie żołnierzem, a więc strukturę i stan bojowy armii. Ta część jest b.dobra. Książka nie zawiera żadnych ilustracji, tylko trochę tabel, ale cóż 631 stron za 60 zł to i tak dosyć tanio. Jest też trochę o mundurach i uzbrojeniu – ale niezbyt szeroko. Pokaźna literatura. Jeśli liczysz na opis prowadzonych przez tą armię działań to się zawiedziesz. Pozdrawiam

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.