Legion Wysockiego na Węgrzech

• 11 lutego 2014 z 09:36 #10919
    Rozumny
    Participant

To znowu ja, osobnik zalewający ostatnio to forum kartaczami pytajników, tym razem jednak chciałem zaznaczyć istnienie grupy odtwarzającej polski legion na Węgrzech z wojny 1848/1849. Tworzą go Polacy mieszkający na Węgrzech, jak i sami Węgrzy (nie znają jęz. polskiego), ludzie ci choć ubierają także polskie mundury z XX wieku koncentrują się głównie na węgierskim powstaniu.
    Czy ktoś z użytkowników forum miał z nimi kontakt? Z tego co można znaleźć w internecie pojawiali się gościnnie na terenie Polski, oraz jeśli mnie pamięć nie myli któryś przedstawiciel stowarzyszenia Arsenał był u nich w gościach. Można prosić o podzielenie się swoimi spostrzeżeniami i opiniami ze spotkania.
    Miło by było gdyby kiedyś w przyszłości grupa żołnierzy z Polski zasiliłaby Legion na Węgrzech podczas bitew 🙂 .

Choć okres Legionu na Węgrzech wykracza poza oficjalny okres zainteresowani forum, to że pozostaje on jeszcze w okresie czarnoprochowym oraz związany jest z czasami Królestwa Polskie i Księstwa Warszawskiego osobami biorącymi udział w węgierskim powstaniu tako uznałem że pasuje poruszyć ten temat, zwłaszcza że nigdy nie za wiele reklamowania chwalebnych działań.

P.S. To strona owej grupy http://www.wysocki.hu/wysocki/index.php/pl/o-nas

11 lutego 2014 z 13:30 #10923
    tryfid
    Participant

Z tego co czytałem to Arsenał na Węgrzech nawet parę razy. Jedno ze sprawozdań tutaj: Polak, Węgier dwa bratanki….

12 lutego 2014 z 00:18 #10926
    DarekDarek
    Participant

Starzy znajomi… Kiedyś mieli nawet mój mundur z księstwa, bo mieli się obszyć na 2 PPXW, ale jak odszedłem z grupy, to koledzy odpuścili…
    Spotykamy się jednak nadal. Tak w Polsce jak i w Czechach czy nawet u Nich na Węgrzech (XVII w.)…

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.