KONFERENCJA MUNDUROWA RASZYN

• 2 września 2010 z 18:26 #8680
    bezimienny
    Participant

Czołem,
    We wrześniu bieżącego roku przypada dwusetna rocznica reformy mundurowej wojsk Księstwa Warszawskiego. Nawiązując do tej rocznicy Stowarzyszenie PROJEKT RASZYN, wraz z partnerami, zorganizowało konferencję tematyczną, dotyczącą umundurowania wojsk polskich tego okresu. W imieniu Organizatorów chcielibyśmy serdecznie zaprosić Państwa do udziału w tym wydarzeniu. Poniżej przedstawiamy szczegóły imprezy, a w razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt.

KONFERENCJA „MUNDUR WOJSK KSIĘSTWA WARSZAWSKIEGO”
    W DWUSETNĄ ROCZNICĘ REFORMY MUNDUROWEJ 1810-2010
    RASZYN, 17-19 WRZEŚNIA 2010.
    Miejsce: Sala konferencyjna, Urząd Gminy Raszyn, ulica Szkolna 2a, 05-090 Raszyn;
    Koordynator: Waldemar Zubek (Tel. 600 44 14 91);
    Prowadzący: Marcin Ochman;
    HARMONOGRAM:
    PIĄTEK, 17 września 2010.
    · 19.00 Dariusz Szpakowski „Umundurowanie żołnierza piechoty Księstwa Warszawskiego”. Prelekcja w formie pokazu z udziałem rekonstruktorów (Uwaga! Prelekcja odbędzie się w Gminnej Bibliotece Publicznej w budynku GOK, ulica Poniatowskiego 20)
    SOBOTA, 18 września 2010.
    · 10.00 Powitanie gości (Organizatorzy i M.Ochman);
    · 10.15 Andrzej Dusiewicz „Mundur Legionów Polskich we Włoszech”;
    · 11.00 Piotr Sawiak „Przedstawienie Projektu BIBLIOTEKA BARWY I BRONI”;
    · 12.00 Andrzej Ziółkowski „Elementy polskie w umundurowaniu wojsk polskich na służbie francuskiej”;
    · 13.00 Przerwa;
    · 14.30 Adam Paczuski „Kompanie wyborcze pułków ułanów Księstwa Warszawskiego”;
    · 15.30 Bartłomiej Drejewicz „Wojsko Księstwa Warszawskiego według akwarel Sylwestra Zielińskiego”. W ramach wystąpienia odbędzie się prezentacja publikacji okolicznościowej pod tym samym tytułem, zawierającej reprodukcje plansz mundurowych;
    NIEDZIELA, 19 września 2010.
    · 10.00 Marcin Ochman „Reforma mundurowa – marnotrawstwo czy konieczność?”
    · 11.00 Waldemar Zubek „Mundur żołnierza 2pp na podstawie akwarel Sylwestra Zielińskiego” (pokaz zrekonstruowanych mundurów 2pp Księstwa Warszawskiego);
    · 12.00 Zakończenie konferencji;
    · 12.30 Wycieczka piesza szlakiem ścieżki historycznej, przebiegającej po polu bitwy raszyńskiej z 1809 roku (dla zainteresowanych);
    UWAGA: Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmian w programie konferencji i zmian w tematach prelekcji. Informacja o wszelkich zmianach będzie aktualizowana na bieżąco. Wstęp na wszystkie prelekcje wolny.
    Pozdrawiam,

3 września 2010 z 00:31 #8681
    Horhe
    Participant

Wielce mnie interesuje, czy ta konferencja zrewolucjonizuje krój tylnej części mundurów piechoty Księstwa. Bardzo ciekawe tematy się szykują, i prelegenci, ktorzy mają cos mądrego do przekazania. Niestety odległość oraz nieproporcjonalny stosunek ceny przejazdu do czasu przebycia tej odleglości, powoduje że niestety muszę sobie odpuścić. Z niecierpliwością czekam na światlo, które rzuci Sylwester Zieliński na moje badania nad ubiorem artylerii pieszej XW.

3 września 2010 z 09:11 #8683
    Koroniarz
    Keymaster

Niepij kiedyś trafnie wskazał, że obecnie przyjęty krój kurtki mundurowej nijak się ma zachowanych eksponatów muzealnych: Mundury piechoty Księstwa Warszawskiego w latach 1806-11. Zakładam, że jego wystąpienie tego m.in. może dotyczyć. Kolejny temat, który warto rozwinąć to: Mundury piechoty Księstwa Warszawskiego w latach 1810-1815.

Ponieważ zakres konferencji pokrywa się z naszymi dotychczasowymi rozważaniami na ten temat, polecam zainteresowanym również:
    PRZEPISY UBIORÓW DLA WOYSK I ADMINISTRACYÓW WOJENNYCH XSIĘSTWA WARSZAWSKIEGO
    wraz z artykułem:
    W sprawie mundurów wojska Księstwa Warszawskiego
    jak też ilustracje Jana Chełmińskiego, Bronisława Gembarzewskiego oraz Zygmunta Rozwadowskiego, które znajdują się w Albumie na naszym forum.

Pozdrawiam!

3 września 2010 z 12:19 #8687
    Prusak
    Participant

Niepij kiedyś trafnie wskazał, że obecnie przyjęty krój kurtki mundurowej nijak się ma zachowanych eksponatów

-Dokładnie,,mialem wrazenie ze ten temat zostal puszczony mimo uszu-mam nadzieje że prelekcja Niepija zmieni ten stan iw reszcie pojawia sie prawidłowe kroju kurtki Xięstwa.

6 września 2010 z 19:31 #8692
    bezimienny
    Participant

Czołem,
    Uprzejmie informuję, w imieniu pana Wojciecha Chojnackiego, że w sobotę (18 września), w godzinach trwania konferencji, prezentowane będą publikacje Wydawnictwa KARABELA, wraz z możliwością ich zakupu.
    Pozdrawiam.

7 września 2010 z 12:14 #8693
    Krzysztof Polak
    Participant

Cosik mi mówi, że się stawię.
    W piątek raczej nie dam rady, ale sobotnio-niedzielne referaty chętnie bym obstawił.

pzdr.
    O.v.K.

7 września 2010 z 14:11 #8694
    M.A.R.O.
    Participant

Bede sie staral zawitac w sobote.

7 września 2010 z 17:11 #8695
    Maria J. Turos
    Participant

…a ja niestety muszę reprezentować moją Uczelnię na Święcie Nauki w Jabłonnie – juz dwa razy się przypominali.
    Piękna konferencja i naprawdę jest mi żal.

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.