Ikonografia XVIII wieku

• 5 marca 2012 z 01:23 #10318
    lmeglnyi@net24.
    Participant

witam
    Pierwsze zdjęcie to kołpak grenadierów milicji biskupa Teodora Czartoryskiego.
    Wysokość blachy 25 cm
    wysokość dzwonu 20 cm.

5 marca 2012 z 16:20 #10319

Czy znane są mundury do tych czap?
    Mam tutaj jeszcze coś interesującego z Londynu. Po czartoryskim

Załączniki:
    5 marca 2012 z 16:54 #10320
    Artur
    Participant

witam
    Pierwsze zdjęcie to kołpak grenadierów milicji biskupa Teodora Czartoryskiego.
    Wysokość blachy 25 cm
    wysokość dzwonu 20 cm

Dziękuję bardzo Pan. Muzeum zostało właśnie blacha. Tu całą fuzilerka. Jest to drugie wystąpienie znane? O który termin kapelusz? W roku 1733, Oblężenie Gdańsk?

5 marca 2012 z 16:59 #10321
    Artur
    Participant

Czy znane są mundury do tych czap?
    Mam tutaj jeszcze coś interesującego z Londynu. Po czartoryskim

Witam pan Krzysztof. Czy masz wszystkie zdjęcia grenaderki z Muzeum? Zawiesza się po lewej stronie w oknie sklep z herbem Ślepowron. Byłbym wdzięczny, bardzo.

5 marca 2012 z 23:55 #10326
    lmeglnyi@net24.
    Participant

Witam
    Wiem tylko, że milicja Augusta Aleksandra Czartoryskiego, wojewody ruskiego nosiła mundury popielate z wyłogami zielonymi.
    Trzeba chyba poszukać w pamiętnikach z epoki.
    Kołpak; który zamieściłem może pochodzić z okresu 1738-1768, a więc z okresu kiedy Teodor ks.Czartoryski był biskupem poznańskim.
    Pozdrawiam
    Władek.

6 marca 2012 z 08:21 #10327
    Artur
    Participant

Kołpak; który zamieściłem może pochodzić z okresu 1738-1768, a więc z okresu kiedy Teodor ks.Czartoryski był biskupem poznańskim.

Dziękuję bardzo!
    oznaczają wszystkich znanych 2 kołpaka:
    1. który zamieściłem Pan.
    2. kołpak Muzeum Czartoryskich.
    Tak?

15 kwietnia 2012 z 15:59 #10394
    lmeglnyi@net24.
    Participant

Witam
    wracając jeszcze do czapek grenadierów milicji biskupa Teodora Czartoryskiego w Muzeum Narodowym w Krakowie
    dorzucam blachę z herbem, emaliowanym na porcelanie.
    Pozdrawiam
    Władek P.

Załączniki:
    16 kwietnia 2012 z 09:25 #10397
    Artur
    Participant

Witam
    wracając jeszcze do czapek grenadierów milicji biskupa Teodora Czartoryskiego w Muzeum Narodowym w Krakowie
    dorzucam blachę z herbem, emaliowanym na porcelanie.
    Pozdrawiam
    Władek P.

Witam
    Ten czapka z Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie

17 września 2014 z 20:00 #11063
    Rozumny
    Participant

Apeluje do Jegomościa Administratora, aby wreszcie zrobić porządek z tym tematem i usunąć „martwe” wiadomości, aby móc swobodnie ożywić ten zacny wątek. Tym bardziej że niektóre z portretów udało mi się znaleźć w dużo lepszej jakości. Moją jedyną sugestią byłoby aby umieszczać opisy do ilustracji, dzięki temu zawsze może rozwinąć się dyskusja, nie w celu wypominania komuś błędów, ale wyjaśnienia elementów po których zidentyfikowano mundur, ewentualnie pomóc komuś określić jaki mundur postać nosi.
    Ostatnio nie ma co ukrywać nasze forum przez różne wypadki w przeszłości wpadło w letarg, a nic tak nie rozbudza jak piękne kolorowe obrazki! 🙂

19 września 2014 z 08:54 #11064
    lmeglnyi@net24.
    Participant

Witam
    Popieram i przyłączam się do apelu.
    Władek P.

12 marca 2015 z 13:59 #11081
    Artur
    Participant

Witam!

W mało znanym muzeum w regionie moskiewskim znalazł inną czapkę jedną grenadierów:

[/URL]][/url]

12 marca 2015 z 14:02 #11082
    Artur
    Participant

A portret artylerii litewskiej (w mundurze oficera) pod koniec 18 wieku
    Ярославский Государственный Музей-заповедник.

17 maja 2015 z 16:10 #11093
    lmeglnyi@net24.
    Participant

Witam
    Portret Kazimierza Rzewuskiego h. Krzywda 1750-1820..
    Pisarz polny koronny, szef regimentu 5 pieszego koronnego – 1792
    kawaler Orderu Orła Białego-1790; orderu Św.Stanisława – 1775
    Konstanty Górski w swojej „Historii piechoty polskiej”określa Rzewuskiego, jako rzetelnego i kompetentnego
    lustratora z ramienia Komisji Wojskowej.
    autor: NN
    data powstania : ok.1790
    zbiory Zamku Królewskiego w Warszawie.
    Portretowany przedstawiony jest we fraku (habit) granatowym z kołnierzem wykładanym i mankietami zapinanymi na dwa guziki – karmazynowymi, naramniki i guziki srebrne. Kamizelka i chustka na szyję – białe, W ręku kapelusz czarny ze srebrnym kordonem , kokarda i kita białe.Pod frakiem z lewego ramienia do prawego boku wstęga O.O.B.

18 maja 2015 z 13:01 #11094
    Rozumny
    Participant

Witam,
    na stronie do której link podaję niżej można zobaczyć dość dobrze znany portret (wcześniej tu prezentowany w niższej jakości) Stanisława Poniatowskiego (bratanka króla), wysokiej jakości fotografia pozwala zobaczyć detale.
    Mundur który ma na sobie książę należy do Gwardii Pieszej Koronnej (?), zastanawia mnie tylko oznaczeni stopnia w postaci trzech guzików, w albumie autorstwa Jana Czopa który postanowił narysować nam wygląd naramienników armii Rzeczypospolitej tego typu oznaczenia nie występują (i chyba niema nawet o nich wzmianki).
    Aby zobaczy dokładniej portret należy na niego kliknąć.
    http://www.canesso.com/Angelica-Kauffmann-Chur-Switzerland-1741-Rome-1807-Portrait-Prince-Stanislaus-Poniatowski-Warsaw-1754-Florence-1833-DesktopDefault.aspx?tabid=6&tabindex=5&objectid=590642&categoryid=15076

20 maja 2015 z 12:39 #11095
    Artur
    Participant

malarz Orłowski, z prywatnej kolekcji. Litewskie żołnierzy w 1794 roku.

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.