Identyfikacja munduru,jednostki

• 16 lutego 2011 z 16:48 #9306
    Steiner
    Participant

Mam prośbę o pomoc w identyfikacji wojaków z ilustracji.
    Znalazłem ją w sieci. Kogo ona przedstawia?
    Czy to nie są rosyjscy Jegrzy z końca XVIII w? Można to domniemać po krótkich karabinach, barwie munduru, dużej ładownicy noszonej jako pas główny. Ciekawostką jest granat na kaszkiecie oraz broń drzewcowa.

Na jednym z forów próbowano zgadnąć „co oni są”, typy były od Jegrów, poprzez Grenadierów aż do marynarzy:)

16 lutego 2011 z 16:57 #9307
    Horhe
    Participant

NO FAKTYCZNIE ZAGADKA
    Kurtka jak grenadierska z 1786 roku , kaszkiet podobny jak u karabinierów z 1786 roku i do tego ta broń drzewcowa

16 lutego 2011 z 19:33 #9308
    Steiner
    Participant

To chyba faktycznie rosyjscy marynarze, a właściwie piechota morska z roku 1790 ;D

17 lutego 2011 z 13:38 #9314
    irek
    Participant

Pierwsza ilustracja przedstawia grenadierów ze zbiorczych batalionów kniazia Patiomkina podczas drugiej wojny rosyjsko-tureckiej 1788 r. Otóż w zbiorczym batalionie złożonym z 2 kompanii grenadierskich pułku Jaroslawskogo i 2 z pułku Muromskogo wprowadzono eksperymentalnie nowe uzbrojenie . Składało się ono z karabinów kawaleryjskich i ,,noży” na drewnianych drzewcach oraz ładownic jegierskich . Miało to zwiększyć szybkostrzelność oraz ułatwić walkę z turecką kawalerią .Oprócz tego batalionu tak uzbrojono jeszcze jeden zbiorczy grenadierski batalion dywizji Suworowa oraz korpus pieszych małorosyjskich strzelców . Warto wspomnieć że podobne eksperymenty wprowadzano również w armii USA na początku XIX wieku oraz w batalionie strzelców Saxe-Weimar ,który tak uzbrojony walczył przeciw Francuzom w 1806 r.
    Druga ilustracja rzeczywiście przedstawia grenadierów piechoty morskiej flotylli czarnomorskiej . Obie ilustracje pochodzą z rosyjskiego czasopisma ,,Cejhgauz”.

17 lutego 2011 z 15:47 #9317
    Steiner
    Participant

Bardzpo dziękuję za wyjaśnienie.
    Czy możliwe jest, aby ci strzelcy „zaplątali się” gdzieś w okolice Powstania Kościuszkowskiego?

17 lutego 2011 z 15:55 #9319
    senator
    Participant

Wydaje mi się że to są ilustracje z ospreya i są przynich opisy

17 lutego 2011 z 16:05 #9321
    senator
    Participant

Z tego co wiem tych oddziałów nie było w insurekcji kościuszkowskiej.. A te ryciny zostały zamieszczone na jednym z zachodnich forów jako przykład oddziałów carskich biorących udział w walkach z insurekcją kościuszkowską.

17 lutego 2011 z 20:12 #9325
    irek
    Participant

To na pewno nie są ilustracje z Ospreya !!! :doubt: Wykonał je Igor Dzyś do artykułu Olega Leonowa pt. ,,Uzbrojenie patiomkinowskich grenadierów , 1786-1796 ”. Cejhgauz nr 21 . Są tam jeszcze dwie ilustracje tegoż autora.
    Muromski pułk muszkieterów brał udział w tłumieniu insurekcji , w ramach korpusu Derfeldena , w bitwie pod Chełmem z wojskami Zajączka !!! (Stanisław Herbst ,, Z dziejów wojskowych powstania kościuszkowskiego 1794 r.” str.185 ,186) Czy w jego składzie były wspomniane kompanie grenadierskie tego nie wiem . Ponadto Oleg Leonow pisze o drugim zbiorczym batalionie grenadierów z korpusu Suworowa , nie podaje jednak kompanie jakich pułków wchodziły w jego skład . Wiadomo , że Suworow zabrał na wyprawę do Polski przynajmniej część swojego Korpusu .
    Podsumowując -teoretycznie rzecz biorąc w walce z Polakami mogli brać udział grenadierzy wyposażeni w eksperymentalny zestaw uzbrojenia !

17 lutego 2011 z 21:07 #9326
    Steiner
    Participant

Ok, wielkie dzięki za wyczerpującą informację! :haha:

17 lutego 2011 z 21:16 #9327
    senator
    Participant

Sorki przepraszam pomyliłem się przepraszam.

17 lutego 2011 z 23:46 #9333
    irek
    Participant

Nie ma za co ! :beated: Przy takim trudnym dostępie do materiałów wszystko jest możliwe . Polecam się na przyszłość jeśli tylko będzie można .

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.