Identyfikacja munduru i osoby

• 15 sierpnia 2010 z 11:46 #8643
    7Tomislaw7
    Participant

Witam
    Bardzo proszę o pomoc w identyfikacji munduru i osoby na portrecie. Portret ten znajduje się w posiadaniu rodziny mojego wujka od kilku pokoleń, niestety nie wiadomo kogo przedstawia. Oficer brał prawdopodobnie udział w kampanii Napoleona w Hiszpanii. Dziękuję.

Załączniki:
    16 sierpnia 2010 z 22:23 #8649
    Zenobi
    Participant

Może podrzuciłbys jakieś nazwiska, z którymi można wiązać osobę.

16 sierpnia 2010 z 23:13 #8650
    7Tomislaw7
    Participant

Postaram się dowiedzieć.

16 sierpnia 2010 z 23:19 #8651
    Zenobi
    Participant

Warto przy okazji dowiedzieć się, czy nie istnieją jakieś rodzinne przekazy ustne na temat sportretowanego żołnierza, anegdoty, epizoty, etc.

17 sierpnia 2010 z 08:38 #8653
    apacz
    Participant

Witam,
    moim zdaniem portret ukazuje oficera młodszego 3 puł Królestwa Polskiego (jeśli się przyjrzeć guzikom, to nawet można dostrzec „3”)
    Zastanawiające jest niewłaściwe umieszczenie kokardy na czapce (nie po tej stronie) oraz brak blachy z orłem.
    Przy minimalnych danych na temat nazwiska, można delikwenta namierzyć…
    pzdr – apacz

PS. A sam portret – niczego sobie… 🙂

17 sierpnia 2010 z 21:34 #8654
    7Tomislaw7
    Participant

Witam, jest to najprawdopodobniej żołnierz Legii Nadwiślańskiej, być może służył u płk.Konopki. Jest przypuszczenie, że mógł się nazywać Wielohorski, ale jet to mało prawdopodobne.

19 sierpnia 2010 z 22:41 #8658
    Horhe
    Participant

A nie lepiej poszukać po odznaczonych Virtuti Militari.
    Poza tym normalną rzeczą było, że weterani wojen napoleońskich zasilili szeregi Armii Królestwa Polskiego, nawet ci francuskiego pochodzenia.
    Makrozdjęcia detali by się przydały.

19 sierpnia 2010 z 23:01 #8660
    M.A.R.O.
    Participant

Mysle, ze Apacz ma obsolutna racje. O ile barwa munduru zgadza sie z barwa Legii Nadwislanskiej (w tym przypadku Lansjerow Nadwislanskich) to juz szczegoly zdecydowanie nie.
    Czapka z zolta kwatera..Takie czapki podobno zdarzaly sie czasem u Lansjerow (rzadko) ale byly standardowa barwa Pulku 3-go Ulanow Krolestwa Polskiego. Brak blachy…dziwne. Kokarda po odwrotnej stronie to akurat z pewnoscia blad malarza. Epolety bez fredzli wskazuja wlasnie takze na Krolestwo Polskie. No i ten guzik z nr3.
    Moim zdaniem to zdecydowanie oficer P3UKP.
    A Virtuti Militari? Nic dziwnego. W calej Armii Krolestwa Polskiego (zwlaszcza w poczatkowym okresie) ponad polowa stanu miala za soba przeszlosc w pulkach Xiestwa Warszawskiego lub armii francuskiej.
    Wszak w Pulku 4-tym Ulanow blisko 3/4 stanu to dawniejsi Szwolezerowie Gwardii, Lansjerzy Nadwislanscy oraz ulani Xiestwa…

20 sierpnia 2010 z 13:27 #8661
    Koroniarz
    Keymaster

Zgadzam się ze zdaniem Apacza i MARO. Dodam, że układ epoletów i akselbantów jest zupełnie nienapoleoński: epolet z akselbantem na jednym ramieniu to był wyjątek przysługujący wyższym oficerom. Spotykano go natomiast częściej u Moskali, skąd przywędrował do armii Królestwa Kongresowego. Przykład takiego układu znajdziesz w wątku Szwoleżerowie – ikonografia.

Tym co mnie uderzyło jest szczególny kształt czapki. Mam wrażenie, ze albo jest to czapka fantazyjna (tj. nie namalowana z oryginału), albo wzorowana na czapce ułanów z pułków konnopolskich, co tłumaczyłoby również brak blachy naczelnej lub orła. Czapki nadwiślańczyków miały inny kształt kwater, blachę naczelną ze słońcem i jak słusznie zauważył MARO, w tych barwach były charakterystyczne raczej dla lansjerów, niż oficerów. Dodam, że w tych barwach czapki mieli również trębacze nadwiślańczyków.

Pozdrawiam!

16 lutego 2011 z 11:37 #9303
    senator
    Participant

A może on był Polakiem który służył w pułku ułanów rosyjskich? Rogatywka epolety a nawet mundur kierują mnie w tamtym kierunku nawet virtuti tego nie wyklucza. Rosjanie posiadali pułki w tych barwach i nie nosili orłów.

Załączniki:
    17 lutego 2011 z 01:15 #9309
    KT
    Participant

Czołem
    Wg mnie to 3 pułk ułanów z okresu przed lub w czasie powstanie listopadowego.
    Biała kokarda to kolor powstańców, biało czerwony stały się naszymi kolorami narodowymi
    nieco później. Czapka ma bardzo wysoką kwaterę i nie jest podobna do czapek trębaczy
    pułku lansjerów, wygląda mało realnie. Wile lat po powstaniu była moda na obrazy
    uczestników w mundurach jednostek w których walczyli.
    Malował takie także Juliusz Kossak.
    KT

17 lutego 2011 z 01:57 #9310
    M.A.R.O.
    Participant

Uscislijmy. Biala kokarda nie jest kolorem powstancow. Wiemy o co chodzi ale KT niefortunnie sformulowal zdanie, ktore laikow moze wprowadzic w blad. Biala kokarda to oficjalny kolor armii Krolestwa Polskiego tak jak wczesniej armii Xiestwa Warszawskiego.
    Bialo-czerwona kokarde wprowadzono pod sam koniec Powstania Listopadowego jako nowa oficjalna barwe wojsk polskich.
    Prawde powiedziawszy nie bardzo wiem co bylo powodem takiej decyzji.

17 lutego 2011 z 09:28 #9311
    apacz
    Participant

Najbardziej zastanawia mnie brak blachy na czapce. Na razie widzę cztery możliwe wytłumaczenia, które podaję od najbardziej moim zdanie prawdopodobnych:
    1. Mamy do czynienia z ułanem rosyjskim (zdaje się, że włodzimierskiego puł, ale głowy nie daję…), któremu za udział w zdławieniu powstania nadano rosyjską wersję VM (Odznakę Zaszczytną za Zasługi Wojenne)
    2. Malarz nie namalował blachy (lub została ona zamalowana) aby nie drażnić widzów widokiem albo orła polskiego „byłych wojsk polskich” (wówczas byłby to oficer 3 puł KP) lub dwugłowego orła „moskiewskich zaborców” (wówczas byłby to oficer rosyjski)
    3. Być może portretowany przeszedł do powstańców z któregoś z rosyjskich pułków ułańskich, który posiadał takie barwy, i z czapki zdjęto blachę z dwugłowym orłem
    4. Biała kokarda i VM zostały domalowane później aby dodać patriotyzmu przodkowi…
    pzdr – apacz

PS. Załączam ilustrację ukazującą rosyjskich ułanów w latach 40-tych XIX w.

Załączniki:
    17 lutego 2011 z 19:15 #9324
    KT
    Participant

Czołem
    Obraz jest słaby jakby poskładany z elementów
    ma kiepską perspektywę, szyja jak u żyrafy,
    twarz trochę za mała w porównaniu do reszty ciała.
    epolety są za dobrze widoczne w pozycji nie odpowiadającej perspektywie.
    Kwatera czapki jest mało realna , dół za to aż za wyraźny
    może malarz celowo nie namalował blachy gdyż cenzura
    na to nie pozwalała?
    Zwracam uwagę na braki obrazu gdyż słaby warsztat malarza
    może tłumaczyć brak blachy na czapce. Chociaż sama
    czapka ma rzeczywiście rosyjski wygląd, tyle że daszek jest
    jak na rosyjską dość mały.
    Załączam dla porównania dobry obraz Juliusza Kossaka

KT

17 lutego 2011 z 23:00 #9330
    M.A.R.O.
    Participant

Alez wlasnie czapki ulanskie typu rosyjskiego mialy bardzo maly daszek mocno nachylony w dol. W Krolestwie Polskim zarowno ulani uzywali czapek rogatych rosyjskiego wzoru jak i piechota rosyjskich czak. Oba te nakrycia glowy wyposazone byly w daszek, ktory smialo mozna nazwac typowo rosyjskim, charakterystycznym elementem ubioru glowy.

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.