Gwardia Koronna

• 17 maja 2012 z 22:17 #10448
    Adam Zwoiński
    Participant

Ciekawe wiadomości dot organizacji Gw. Pieszej Koronnej znalazłem w Wilkipedii, wiem, że źródło nie do końca wiarygodne ale tu, jak sądze można po cześci sprawdzić zawarte tam informacje. A zatem w czerwcu 1792 etat gwardii pieszej zmniejszono do 1087 ludzi, a to z uwagi na oddanie części żołnierzy do 15 Regimentu Cichockiego. Wg Wikipedii : Po tej zmianie Gwardię Pieszą Koronną tworzyły 3 czterokompanijne bataliony: batalion grenadierów i dwa bataliony fizylierów. Ciekawe, do tej pory sądziłem, że w 1792 no i 94 jedyną jednostką koronną , której żołnierze nosili nazwę fizylierów był 5 Regiment.

Gwardia piesza koronna była jednostką doborową, a jednocześnie szkołą najlepszych oficerów armii polskiej u schyłku XVIII w – wg mojej wiedzy tak było tylko w założeniu, bitwy powst. kosciuszkowskiego wykazały iż jednostka posiadała braki w wyszkoleniu i morale żołnierzy w szczególności ustepowała innym, najlepszym jednostkom piechoty koronnej, reg 10, 2 czy 5 choć ten ostatni o wiele lepiej spisał sie w roku 1792 niż 94

Będę również wdzięczny o krytyczne spojrzenie na podstronkę dot 15 Regimentu, oto link :

http://pl.wikipedia.org/wiki/15_Regiment_Pieszy_Koronny

W szczególności chodzi mi o opisane tamże umundurowanie, moje wątpliwości budzą np. czarne wyłogi, czy nie powinny być jednak kraprotowe ? Kolejnym, intertesującym faktem jest wystawienie zbiorczego batalionu Gw. Pieszej i 15 Reg w Dyw. Sierakowskiego, a więc np. pod Słonimem, Krupczycami, Terespolem, Maciejowicami, Pragą

18 maja 2012 z 00:51 #10449
    DarekDarek
    Participant

Adamie!
    Etat 100-tysięczny zakładał istnienie regimentów złożonych z trzech batalionów po cztery kompanie w każdym.
    Bataliony te to I-y grenadierów oraz II-i i III-muszkieterskie.
    W żadnym ówczesnym dokumencie nie pisano o batalionach „fizylierskich”.
    To jest czeski błąd na wikipedii.
    Poza tym w 92 roku nie zmniejszono (!) etatu gwardii do 1087 ludzi.
    Liczbę żołnierzy oddelegowanych jako kadra do nowo powstającego 15 Regimentu zastąpiono kantonistami, tak by osiągnąć ogólną liczbę etatową 2169.
    Osiągnięto bodajże 2089…
    Liczba 1087 występuje w raporcie z obozu pod Pragą właśnie przy GwPK.
    I jest to liczba żołnierzy wysłanych na front !!!!
    A przy 15 regimencie w 92 roku wcale nie zamierzano formować strzelców.
    Wszyscy strzelcy z poszczególnych jednostek mieli i weszli (!) w skład Korpusu Strzelców i mieli działać samodzielnie.
    Pozdrowienia.

15 września 2012 z 12:47 #10604
    Adam Zwoiński
    Participant

Kurtka szeregowego Gw. Pieszej Koronnej 1794, ostatnio uszyłem, wybaczcie za jakość zdjęcia, za jakiś czas będą zdjęcia w polu w oporządzeniu

18 lutego 2013 z 14:00 #10667

Panowie pomóżcie! Gdzie można kupić kapelusz 18 wiek i jaki jest koszt. Albo kto może zrobić kołpaki filcowe na grenadierskie mitry?

18 lutego 2013 z 17:54 #10668
    Adam Zwoiński
    Participant

Są na allegro tzw. trikorny pirackie, można je przerobić nieco, zerwać wstążeczki itp ale to nie jest 100 proc filc

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.