Gwardia Koronna

• 21 kwietnia 2010 z 12:49 #8310

Zapomniałem zapytać: gdzie można wykonać kapelusze muszkieterskie XVIII wieczne?

21 kwietnia 2010 z 17:42 #8311
    Adam Zwoiński
    Participant

chyba Ahmed je wykonuje, proponuje skontaktować się z nim na privie ( na forum jako Prusak )

21 kwietnia 2010 z 21:32 #8313

Dzięki za info o kapeluszach. Ahmeda kojarzę z imprez napoleońskich. Zdaje mi się że odtwarza prusaków. Co do gwardii, to od dwóch lat próbuję namówić ludzi do stworzenia tej jednostki, z tym że mniej do rekonstrukcji a bardziej w kierunku wynajmowania się do zmiany wart na zamku np w Warszawie albo w Wilanowie czy też w Łazienkach. Miałaby, być to gwardia z okresu 1732. Uważam się że mundur z tego okresu jest najciekawszy. Fakt, w okresie wojen północnych i po 1717 była większa różnorodność w umundurowaniu polskich formnacji niż później. Oto Przykład:

Załączniki:
    21 kwietnia 2010 z 21:55 #8315
    Prusak
    Participant

Krzysztof-napisalem Tobie wiadomośc na PW.Tak zajmuje sie prusaczeniem 😉

21 kwietnia 2010 z 23:08 #8316
    ziółek
    Participant

Krzysiu, zdradź skąd bierzesz te rysunki??? a kołpaki bez problemu zrobi Toudi z Warszawy, nawet używając „papieru morwowego” jak będzie trzeba:) tricorny też robi świetne!!!

21 kwietnia 2010 z 23:15 #8317
    ziółek
    Participant

trochę fotek komórką bez wyciągania z gabloty

21 kwietnia 2010 z 23:26 #8318
    22 kwietnia 2010 z 10:43 #8319
    Prusak
    Participant

Świetne fotki-tylko wlasnie przydalyby sie jeszcze dokładne wymiary-rabatow,mankietow itd.I ciekawia mnie te obszycia-jaka to tasma?Jaki splot itp.Taśma wygląda na metalowa?

22 kwietnia 2010 z 10:50 #8320

Jedno zdjęcie mi nie weszło, ale wstawie je później. Teraz fotka jednej z plansz którą przygotowuję. Wszystkie na podstawie zgromadzonych przeze mnie materiałów. Ale komputer nie chce współpracować, nie chce mi wprowadzić fotki. A tak nawiasem, to gdzie takie srebrne taśmy można zdobyć, no i jasno niebieskie sukno. No i dzieki za fotki rajtroka, fajne.

22 kwietnia 2010 z 10:52 #8321
    Prusak
    Participant

U Jagódki jest seledynowy;
    http://jagodka.eu
    Zarejestruj sie na stronie i sprawdż 😉

22 kwietnia 2010 z 10:54 #8322
    Prusak
    Participant
    22 kwietnia 2010 z 11:47 #8324

Teraz powinna fotka wejść. To jest jedna z plansz „Gwardii” które od jakiegoś czasu robię. Nie jest jeszcze skończona – jak widać- ale w tygodniu będzie gotowa, ta i jeszcze jedna. Ahmed, oczywiście przeczytałem twój post, chyba zamówię kapelusz pod koniec maja. Co do kołpaka, to musi być niebieski.
    Na planszy, którą dodałem, jest gwardzista z okresu po 1717.

Załączniki:
    22 kwietnia 2010 z 17:37 #8328
    Adam Zwoiński
    Participant

Ciekawy rysunek ale tak jak już rozmawiałem z Ziólkiem, nasi grenadierzy wóczas chyba używali szpady a nie tasaku czyli nie był to rodzaj szabli co widać na rysunku. Oczywiscie każdy ma prawo do własnej interpretacji. Ale raz jeszcze gratuluje zaangażowania, dobrze, że mamy szanse pchnąć te tematy do przodu. Jednak przyznaję, że mnie bardziej interesuje gwardia i w ogóle piechota koronna z lat 1700-1720. Szkoda, że w planach macie tylko służbę w stolicy, na imprezach wyjazdowych mielibyście okazję pokazać się szerszemu gronu i bardziej się rozleklamować

23 kwietnia 2010 z 08:24 #8334

Kolego, różnie to było. plansza przedstawia gwardzistów, dokładnie z 1740 r, a tasak pochodzi z muzeum w Dreźnie. Przepisy mówiły że broń wojacy dostawali na 12 lat ale w praktyce też było to różnie.
    Panowie sygnalizuję wam temat Instytutu sikorskiego. Tam również jest kilka ciekawych eksponatów. Na przykład widziałem bermycę nadwornych grenadierów (chyba Czartoryskich). Albo ten kask

Załączniki:
    24 kwietnia 2010 z 10:13 #8340

Krzysztof Komanieckin

Kolego, różnie to było. plansza przedstawia gwardzistów, dokładnie z 1740 r, a tasak pochodzi z muzeum w Dreźnie. Przepisy mówiły że broń wojacy dostawali na 12 lat ale w praktyce też było to różnie.
    Panowie sygnalizuję wam temat Instytutu sikorskiego. Tam również jest kilka ciekawych eksponatów. Na przykład widziałem bermycę nadwornych grenadierów (chyba Czartoryskich). Albo ten kask gwardii.

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.