Guziki napoleońskie.

• 6 lutego 2007 z 00:13 #3852
    kredahel
    Participant

Czy ktoś orientuje się, czy guziki napoleońskie z numerami pułków piechoty ale sygnowane na rewersie po francusku np. „Paris” itp. mogły znajdować się na polskich mundurach ? Wiem, że tworząc przepisy ubiorcze w Księstwie Warszawskim wzorowano się często na guzikach francuskich lecz bite były w polsce (np.”Warsz.”)

Załączniki:
    7 lutego 2007 z 21:07 #3860
    voyageur
    Participant

Guzik, którego zdjęcia wkleiłeś nie pochodzi z okresu księstwa warszawskiego, jest on póżniejszy. Ten wzór był używany w armii III Cesarstwa a więc także w czasie wojny francusko – pruskiej 1870 – 1871. W jej wyniku wielu jeńców francuskich znalazło się na terenach Niemiec a więc także na naszych obecnych zachodnich i północnych ziemiach. Dlatego też między innymi farncuskie guziki znajduje u nas się dosyć często. Guziki z okresu I Cesarstwa raczej sygnowane przez wytwórców nie były. Ich kształt był również inny. Wklejam dla zorientowania się zdjęcia takiego guzika.

Załączniki:
    7 lutego 2007 z 21:35 #3861
    kredahel
    Participant

Dzięki wielkie za te informację. A może ppowiesz mi jeszcze czy istnieje 100 % by odróżnić guzik noszony przez Polaków a przez Francuzów ? Czy taki jak z Twojego zdjęcia guzik mógł być noszony właśnie przez żołnierzy obu narodów ?

11 lutego 2007 z 18:47 #3889
    voyageur
    Participant

Guziki regimentowe używane w wojsku polskim księstwa warszawskiego zazwyczaj (nie jest to reguła) w odróżnieniu od guzików Wielkiej Armii były produkowane i sygnowane przez warszawska wytwórnię Munhalimera. Wytwórnia ta produkowała guziki również dla armii Królestwa Polskiego i tak zwane guberniane. Jak znajdę to wkleje fotkę guzika z okresu ks. warszawskiego z sygnaturą.

[ Dodano: 2007-02-15, 18:01 ]
    Na fotografii sygnatura wytwórni guzików wojskowych z okresu księstwa – guzik 10 PP

Załączniki:
    5 listopada 2009 z 02:04 #7205
    rwb
    Participant

Przykład ponad 200 guzików napoleońskich z numerami pułków można znaleźć tutaj:

Robert – rwb

10 sierpnia 2012 z 21:10 #10524
    Dalej
    Participant

Nie chcę zakładać nowego tematu, gdzie można kupić takie guziki? Tzn kopie.

Szukam, googluję, pytam, i nic.

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.