Gen.Piotr Bontemps

 • 11 lipca 2011 z 10:09 #9971
  adiutant
  Participant

  Pragnę przedstawić wszystkim człowieka, którego zasługi dla Ojczyzny są niepoślednie a osoba jego jakby zapomniana. Choć był Francuzem i służył krótko w Wielkiej Armii to jego dzieło koncentrowało się w Xięstwie Warszawskim a później w Królestwie Polskim, żywota dokonał w Petersburgu w Roku Pańskim 1840. Nazywał się Pierre Charles Francois Bontemps.

  Z tej racji, że mogiła (jeśli można ją tak nazwać?) leży blisko miejsca mego zamieszkania to jako Jego „adiutant” podjąłem się sprawy aby: „Przywrócić społeczeństwu pamięć o Generale Pierre Charles Francois Bontemps, wraz z uporządkowaniem i należytym upamiętnieniem miejsca Jego wiecznego spoczynku”

  Jako rekonstruktor z Pułku 4 Piechoty Xięstwa Warszawskiego publikuję na swoim macierzystym forum i żeby się nie powtarzać zapraszam do jego odwiedzenia aby z postacią generała Piotra Bontemps zaznajomić się obszerniej.

  http://www.pulk4.pl/forum/viewtopic.php?t=180

  Pozdrawiam Robert

  15 stycznia 2014 z 18:26 #10812
  adiutant
  Participant

  Czołem Waszmościom,

  Pragnę podzielić się dobrą nowiną o gen. Piotrze Bontemps.

  Otóż po ubiegłorocznej majowej ekshumacji generała wraz z małżonką ustalony został termin powtórnego uroczystego pogrzebu. Będzie to 23.VIII.2014r. Na miejsce pochówku wyznaczony został kościół w Imielnicy jako macierzysta parafia rzeczonego małżeństwa, są to obecnie przedmieścia Płocka. Organizatorem uroczystości jest Muzeum Mazowieckie – placówka o 192 latach tradycji. A w uroczystości weźmie udział przedstawiciel Ambasady Francji w randze co najmniej Attache ds. wojskowych oraz władze miasta Płocka z Prezydentem Andrzejem Nowakowskim na czele, rodzina Bontemps i inni szacowni goście.

  Na uroczystość zapraszam serdecznie jako rekonstruktor piechoty XW i jako Wasz kolega. Raczcie zauważyć, że ostatnia taka uroczystość miała miejsce kiedy sprowadzono do kraju prochy gen.Bema, swego czasu adiutant generała, bohater trzech narodów. Niech rekonstruktorzy ze sztandarami wezmą udział w niej jak najliczniej asystując przy trumnach w centralnym miejscu kościoła a w momencie opuszczania trumien grzmieć będą armaty. Szable, które podnosicie na wroga z dużym prawdopodobieństwem zostały wyprodukowane w staropolskim okręgu przemysłowym w manufakturach podległych gen.Bontemps. Koordynatorem ds. rekonstrukcji jest Pitrek.

  Pozdrawiam
  Robert

  15 stycznia 2014 z 19:00 #10813
  adiutant
  Participant

  W niedługim czasie utworzone zostanie wydarzenie na Facebook mające rozpropagować tę szacowną uroczystość.

  20 stycznia 2014 z 00:13 #10820
  Koroniarz
  Keymaster

  Popieram ze wszech miar. Proszę informuj na bieżąco. Podamy wiadomość dalej.

  Pozdrawiam!

  23 lutego 2014 z 22:41 #10966
  adiutant
  Participant

  Witam,
  Na stronie rzepy ukazał się taki tekst anonsujący pogrzeb na 23.VIII

  9 lipca 2014 z 08:45 #11032
  adiutant
  Participant

  Witam,

  informuję, że na facebooku powstał fanpage poświęcony szerszemu rozpropagowaniu wiedzy o tym znamienitym wydarzeniu o czym niektórzy zapewne wiedzą

  Natomiast w realu prowadzone są prace budowlane mające na celu wymurowanie nowego miejsca wiecznego spoczynku małżonków Bontemps.

  https://www.facebook.com/events/682631048469979/?fref=ts

  Załączniki:
  9 lipca 2014 z 17:03 #11033
  adiutant
  Participant
  22 lipca 2014 z 01:02 #11034
  28 lipca 2014 z 19:49 #11036
  adiutant
  Participant

  Program uroczystości pogrzebowych:

  Uroczystość, nad którą honorowy patronat zechcieli objąć Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, Prezydent Miasta Płocka Andrzej Nowakowski i Biskup Płocki Piotr Libera, odbędzie się w kościele pod wezwaniem św. Jakuba w Płocku-Imielnicy (Płock, ul. Wyszogrodzka 166) w sobotę 23 sierpnia 2014 r., początek o godzinie 11.00. Program uroczystości przewiduje:

  – mszę świętą koncelebrowaną, pod przewodnictwem ks. prałata prof. dr hab. Wojciecha Góralskiego, z udziałem ks. Stefana Cegłowskiego i ks. Ryszarda Paradowskiego;

  – uroczystemu pochówkowi towarzyszyć będzie asysta honorowa złożona z rekonstruktorów Woysk Xięstwa Warszawskiego, którzy pełnić będą wartę przy trumnach, odprowadzą i opuszczą szczątki do krypty, w tym czasie zagrzmią armaty oddając ostatni salut swemu dowódcy;

  – przemówienia okolicznościowe;

  – złożenie doczesnych szczątków małżonków Bontemps do krypty przygotowanej w kaplicy kościoła;

  – odsłonięcie tablicy nagrobkowej wmurowanej w ścianę kaplicy;

  – honorową salwę armatnią oddaną przez grupę rekonstrukcyjną, na placu obok kościoła;

  28 lipca 2014 z 20:00 #11037
  adiutant
  Participant

  Nieśmiało zapytam:

  – Czy może ktoś z kolegów kawalerzystów jest chętny na tę uroczystość? Miło by było widzieć także Was! Wiem, że tego dnia w Waszym gronie odbędzie się inna uroczystość, z gruntu odmienna bo wesoła – ślub, niemniej mając na uwadze dość wczesną godzinę pogrzebu może ktoś się skusi?

  Pozdrawiam
  Robert

  21 listopada 2014 z 14:57 #11068
  adiutant
  Participant

  Tak więc pogrzeb już za nami ale to nie koniec projektu. Rok 2015 zaowocuje tematyczną wystawą na której prezentowane będą artefakty z krypty. Cały czas gromadzony jest materiał filmowy na potrzeby spodziewanej produkcji filmowej poświęconej generałowi. Gromadzona jest również literatura występująca w dość licznych ale rozproszonych publikacjach. Na archeologię mówi się, że jest wszystkim co było wczoraj a w tym przypadku sacrum spotka się z techniką XXI wieku, bądźmy dobrej myśli.

  17 grudnia 2014 z 15:37 #11070
  Marek Drabik
  Participant

  Przeglądając lokalne wydawnictwo historyczne (dot. okolic Kutna) natknąłem się na rodzinę Bontemps(ów), właścicieli majątku w Szewcach, posiadali majątek do 1939 r. Czy może jest to jakaś bliska rodzina?

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.