Film

• 24 stycznia 2007 z 19:19 #3695
    gwain
    Participant

A ja mam uprzejmą prośbę do miłych Kolegów. Czy ktoś mógłby mi pożyczyć film „Szarża lekkiej brygady”-(może być wersja ta z 1968 roku, albo przedwojenna, obojętne)W wypożyczalniach tego właśnie filmu nigdzie znaleźć nie mogę. Film oglądałam bardzo dawno temu i pamiętam, że zrobił na mnie niesamowite wrażenie. Proszę o pomoc. Będę wdzięczna.

24 stycznia 2007 z 23:18 #3702
    Krzysztof Polak
    Participant

Podłączam się do prośby, może mała dystrybucyjka niekomercyjna? :cfaniak:

Fragmenty Lekkiej sprzed II w.św. mozna zobaczyc w teledysku Iron Maiden do utworu „The Trooper” ]:) a film z `68 puszczała kilka (nascie?? Ale ja pamiętam, więc… :ops: ) lat temu TVP… i to w sobote, przed południem…

25 stycznia 2007 z 18:02 #3718
    Maria J. Turos
    Participant

A może ktoś ma „…dojścia…” w Archiwum Filmoteki Narodowej – miałam niestety skończyły się dobre czasy – przecież przedwojenne „Huragan”, „Ułan Księcia Józefa” [emitowany w TVP w lkońcu lat 60 – tych, pamiętam w Boże Ciało] czy „Rok 1809” również byśmy z przyjemnością obejrzeli. Ponoć – w okolicach 3 – go Maja, czytałam zaledwie urywek programu i to nie pamiętam w jakiej gazecie – był emitowany w ubiegłym roku przez jakąś stację komercyjną zachowany jak na film przedwojenny idealnie „Dobosz woltyżerów” [w latach 30 – tych sfilmowano praktycznie całego Gąsiorowskiego łacznie z „Księżną Łowicką” i trochę Przyborowskiego]. A może by tak znaleźć „Panią Walewską” nakręconą w Hollywood. Ja mam „Wojnę i Pokój” wersję amerykańską. Też piękna – służę

25 stycznia 2007 z 20:38 #3720
    Krzysztof Polak
    Participant

No to skoro o „ramotach” to do ogródka dorzucę jeszcze rosyjską „Wojnę i Pokój” oraz niemiecki „Colberg”… Dysponuję obu filmami :lookdown: przy czym do wytworu wojennej niemieckiej Sztuki Filmowej (choć to propagandowa produkcja, Sztuki nie waham sie pisac przez duże SF) potrzeba jakiś dziwnych kodeków, które ledwiem wynalazł w sieci… No i landwehra strzela z Mauserów 98k ;P ale to chyba przeżyc można…

26 stycznia 2007 z 13:53 #3735
    gwain
    Participant

Ponieważ do odważnych świat należy, dlatego mam zamiar wykonać telefon do naszej telewizji i zaproponować, żeby byli tak mili i poszukali w nieprzebranych zbiorach filmoteki polskiej tytułów filmów, które nas interesują. I w swej bezgranicznej wspaniałomyślności, biorąc pod uwagę dobro telewidzów, może nam coś wyemitują. Hm….? :doubt:

26 stycznia 2007 z 14:18 #3736
    Woznkt
    Participant

Czy nie łatwiej poszukać samemu tutaj?

http://www.fn.org.pl/page/[/url]

Pozdrawiam

26 stycznia 2007 z 14:27 #3737
    Koroniarz
    Keymaster

Zawsze też możemy się zwrócić do filmoteki jako stowarzyszenie i zapytać o możliwość projekcji. Jestem pewien, że szereg osób by przyszło. Co się tyczy tytułów, to część z nich wyszła na DVD, jak np.

które można kupić za 12 zł

które można kupić za niecałe 20 zł, czy „Szatan z siódmej klasy”[/url] , którego można kupić za niecałe 30 zł.
    Z zagranicy (np. z amazon.co.uk) można również sprowadzić

26 stycznia 2007 z 19:03 #3747
    Maria J. Turos
    Participant

No to skoro o „ramotach” to do ogródka dorzucę jeszcze rosyjską „Wojnę i Pokój”

Mam nadzieję, że jakoś będę mogła obejrzeć Bondarczuka – ramota bo ramota, ale „…na bezrybiu i rak ryba…”
    Podobny ukłon w strone Pana Koroniarza o „Waterloo”
    A swoją droga jakiś kameralny seans z komentarzami i dyskusją po byłby czyms przyjemnym.
    Pozdrowienia

26 stycznia 2007 z 21:26 #3749
    gwain
    Participant

Drugą wersję, najnowszą „Szatana z siódmej klasy” możemy oglądać co niedziela w „dwójce”, o 10.30. Zapraszam w najbliższą niedzielę , ponieważ prawdopodobnie będzie pokazany powrót wielkiej armii spod Moskwy. Z tego co wiem fragment krótki ale zgrabnie zrobiony.
    Rozmawiałam z TVP na temat filmów i tak jest jak zasugerował kol. Koroniarz, wszystko można zrobić jako Stowarzyszenie.

Jeszcze pytanie do kol. Koroniarza. Gdzie można kupić w/w filmy? W którym sklepie?

26 stycznia 2007 z 22:27 #3752
    Koroniarz
    Keymaster

Parę sklepów znajdziesz klikając okładki i odnośnik. Na amazon.co.uk do dostania jest kultowa już seria o sierżancie (stopniowo awansowanym) Sharpe oraz mój najulubieńszy The Duellists na podstawie Conrada

Sharpe’a kol. Mateo cytuje z pamięci z efektami dźwiękowymi, więc gdyby nie było, zawsze można się zgłosić po wielką improwizację :victory:
    Wojna i pokój w wersji hollywoodzkiej jest dostępna i u nas.

Rosyjska chyba nie. Słyszałem natomiast, że mają kręcic nowa wersje i uczestniczyć w niej mają oddziały rekonstrukcyjne. Może warto będzie nadstawić uszy pod Iławą. W ogóle polecam amazon.co.uk. Po wpisaniu hasła Napoleon wyświetla się całe mnóstwo pozycji, w tym jednak niestety część na region 1.

Z innej beczki: warto przeczytać Adama Zamoyskiego „1812. WOJNA Z ROSJĄ” (1812. NAPOLEON’S FATAL MARCH ON MOSCOW). Znakomita książka, którą porwałem ze skrzynki przed położeniem na półki w Empiku. Czytałem ją w wydaniu oryginalnym dostępnym od jakichś dwu lat w American Bookstore, ale nie mogę się doczekać wolnej chwili by przeczytać ją ponownie, również i w rodzimym wydaniu (nie sugerujcie się okładką, estetyczną lecz miłośników epoki rażącą).

27 stycznia 2007 z 00:21 #3754
    Krzysztof Polak
    Participant

Rosyjska jest u nas niedostępna, a juz za granica wschodnią jest. Ponoc na straganach Grodna i Mińska koszci równowartość 15 złotych, a mnie koszciła uścisk dłoni kolegi z uczelni 😀
    Co do wersji holywoodzkiej… To tylko dla Audrey Hepburn :shy:

Na Sharp`ie :confident: sie baaaaardzo wyedukowałem w epoce, wiem np. ze strzelcy brytyjscy znali tylko dwa tempa marszu… ślimacze i truchcik ;D , seria znakomita w swej naiwności ;P Miód…

21 lutego 2007 z 19:43 #3948
    gwain
    Participant

Jestem pod wrażeniem filmu „Waterloo”, który został nakręcony przez Anglików w 1970 roku.
    Można mieć dużo pretensji do mieszkańców Albionu o to, że od wieków inaczej poruszają się po drogach i co rok łożą na swoją królową 40 mln. funtów. :dribble: Ale jedno trzeba im przyznać, jak coś robią, to dobrze. Film jest tego przykładem.Oczy cieszą sprawnie sfilmowane sceny batalistyczne, szczególnie te z „lotu ptaka”, liczne szarże, szczególnie w wykonaniu naszych szwoleżerów.Jest tu jednak scena, nie mająca potwierdzenia w historii bitew, mianowicie scena, w której kilku szwoleżerów ściga angielskiego oficera oraz jego adiutanta i w sposób niezbyt „polityczny”, powiedzmy sobie zabija ich. Scena pościgu jest śliczna , bo i lance były w użyciu….Ale mord? Czy my to Kozacy? Uważam, że mord na oficerze nie mógł sie dokonać, bo jak świat światem arystokratów i dowódców w niewolę brano. To był wcale dobry interes, bo można było za człowieka wziąć niezły okup, albo wymienić na swoich.
    Film gorąco polecam.

21 lutego 2007 z 20:16 #3949
    Koroniarz
    Keymaster

Uważam, że mord na oficerze nie mógł sie dokonać, bo jak świat światem arystokratów i dowódców w niewolę brano.

O naszych lansjerach przeciwnicy (zależnie od języka) pisali „los infernos picadores”, „perfect savages” lub podobnie. W starciach więcej niż raz „nie żywiono nikogo”. Także szwoleżerowie też nie słynęli ze zbytniego miłosierdzia. Lekka kawaleria była zazwyczaj używana do pościgu za wrogiem, którego z konia cięła, czy znosiła lancą. Tak więc sceny jak ta opisana w moim odczuciu były raczej regułą niż wyjątkiem. Warto przypomnieć, że po zdobyciu Somosierry gnali jeszcze Hiszpanów przed sobą aż do Buitrago. W jednym z pamiętników brytyjskich jest opis oficera oddziału zniesionego szarżą polskich lansjerów. Opisuje ni mniej ni więcej, że dopadali każdego. On sam raniony, gdy próbował wstać był atakowany przez kolejnego lansjera, którzy pojawiali się dosłownie wszędzie. Niewiele w tym było z sielanki.

Polecam także uwadze przegląd filmów historycznych organizowany przez Muzeum Historii Polski: http://www.muzhp.pl/index.php?akcja=filmy . Przy tej okazji pojawił się spis tytułów polskich filmów historycznych, a wśród nich niemało z „naszego” okresu:

KOŚCIUSZKO POD RACŁAWICAMI (1913 oraz druga wersja z 1934)
    XVIIIw._1794r._Insurekcja Kościuszkowska, Bitwa pod Racławicami

CARAT I JEGO SŁUGI (1917)*
    XIX-XXw._analiza antypolskiej polityki Caratu

KSIĄŻĘ JÓZEF PONIATOWSKI (1918)*
    XIXw._portret księcia Józefa Poniatowskiego

ODRODZONA POLSKA (1924)
    XVIII-XXw._Rozbiory, Rzeź Galicyjska, Drzymała, Września, Traktat Wersalski

PIERWSZA MIŁOŚĆ KOŚCIUSZKI (1929)
    XVIIIw._1774 r._epizod z życia Tadeusza Kościuszki

KSIĘŻNA ŁOWICKA (1932)
    XIXw._opowieść osadzona w reliach Powstania Listopadowego

UŁAN KSIĘCIA JÓZEFA (1937)
    XIXw._wojny napoleońskie_Książę Józef Poniatowski

MŁODOŚĆ CHOPINA (1951)
    XIXw._1825-1830r._pięć lat z życia młodego Fryderyka Chopina

POPIOŁY (1965)
    XVIII-XIXw._1797-1812 r._wojny napoleońskie

RASZYN. 1809 (1977)
    XIXw._1809 r._Filmowa rekonstrukcja bitwy pod Raszynem (dokument fabularyzowany)

SAMOSIERRA. 1808 (1978)
    XIXw_1808 r._Filmowa rekonstrukcja szarży ułańskiej pod Samosierrą (dokument fabularyzowany)

RACŁAWICE. 1794 (1979)
    XVIIIw._1794 r._Filmowa rekonstrukcja Bitwy pod Racławicami (dokument fabularyzowany)

POWSTANIE LISTOPADOWE 1830-31 (1980)
    XIXw._1830-1831 r._Filmowa rekonstrukcja Powstania Listopadowego (dokument fabularyzowany)

DANTON (1982)
    XVIIIw._Rewolucja Francuska

JENIEC EUROPY (1989)
    XIXw._1815-1821 r._Napoleon Bonaparte na Wyspie Św. Heleny

JAN KILIŃSKI (SERIAL TV) (1990)
    XVIIIw._film biograficzny o Janie Kilińskim

PAN TADEUSZ (1999)
    XIXw._obraz szlacheckiej obyczajowości i stosunków panujących na Litwie początków XIXw.

CHOPIN. PRAGNIENIE MIŁOSCI (2002)
    XIXw._film biograficzny o Fredryku Chopinie przez pryzmat jego związku z George Sand.

22 lutego 2007 z 22:38 #3967
    M.A.R.O.
    Participant

Z calym szacunkiem dla Anglikow, ale im nie udaloby sie nakrecic filmu takiego jak Waterloo z 1970 roku 😉
    W rzeczywistosci byla to miedzynarodowa superprodukcja przeprowadzona za pieniadze producenta Dino de Laurentisa (jednego z najwiekszych fachowcow od wielkich widowisk filmowych) w rezyserii Sergiusza Bondarczuka, ktory kilka lat wczesniej zrobil Wojne i Pokoj. Stad widac wiele podobienstw w prowadzeniu kamery w scenach batalistycznych. Zdjecia pola walki robione z helikoptera to jego pomysl.
    W filmie zagralo wielu aktorow brytyjskich, amerykanskich, niemieckich, wloskich i radzieckich.
    Zas caly film a szczegolnie batalistyka zostala nakrecona w ZSRR. Natomiast te wielkie ilosci wszelakich wojsk to przebrane jednostki Armii Czerwonej.

Z tego co slyszalem, to filmy przedwojenne „Huragan” i „Rok 1809” bezpowrotnie zaginely.
    W latach bodajze 70-tych przymierzano sie do nakrecenia nowej wersji a nawet uszyto czesc mundurow (ktore do niedawna lezaly w magazynie na ul. Niedzwiedziej) ale projekt ostatecznie nie doszedl do skutku

Owco. Posiadasz rosyjska Wojne i Pokoj na DVD ?? Jesli tak to czy moglbys mnie poczestowac kopia??

23 lutego 2007 z 00:01 #3968
    Darek
    Participant

Posiadasz rosyjska Wojne i Pokoj na DVD ?? Jesli tak to czy moglbys mnie poczestowac kopia??

Prawo uchwalone dnia 17 VI 1791 roku o Komisji Policji.
    Rozdział IV, punkt 5:

Jako zaś wszelkie dzieło drukowane iest własnością Autora, tak przez całe życie iego do niego tylko należeć będzie; przeto żadnego przedrukowania tegoż samego dzieła z uszkodzeniem tey własności, Kommissya nie dozwoli aż do śmierci Autora, po którey dzieło iego staie się własnością publiczną. Pod wyraz tegoż samego dzieła nie będą mogły bydź podciągane inne dzieła podobne, lub podobny tytuł maiące.

Bez komentarza, od tego jest PW. :matrix: ;P
    Pozdrawiam – D.

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.