Czym było Księstwo Warszwskie

 • 22 sierpnia 2012 z 19:34 #10553
  Fizylier123
  Participant

  Nie chciałbym nikogo obrazić tym tematem ale od pewnego czasu zaczynam się zastanawiać czym było Księstwo Warszawskie.

  Bo przecież mimo tego ,że było to jednak „państwo polskie” to nie ukrywajmy ,że Polacy byli nim zawiedzeni, świadczy o tym choćby wiersz Ksawerego Dmochowskiego:

  – Cóż to za kraj? – Księstwo Warszawskie.
  – Któż tu panuje? – Król saski.
  – Jakież tu wojsko? – Polskie.
  – Jakież prawa? – Francuskie.
  – A jakież pieniądze? – Pruskie.

  A co wy o tym sądzicie, piszcie :bye:

  25 sierpnia 2012 z 01:27 #10557
  Rozumny
  Participant

  Dla mnie: schyłek I RP, Księstwo Warszawskie, Królestwo Polskie, Rzeczpospolita Krakowska oraz PRL to jeden rodzaj państw. Państw które nie mogą prowadzić własnej polityki zagranicznej oraz mają narzucone przez protektora kształty wewnętrzne (ustrój). Posiadają za to Wojsko Polskie, oraz polski język urzędowy oraz szkolnictwo. Do tego te marionetkowe państwa istnieją na mapach politycznych wszystkich krajów jako „Polska” co uniemożliwia stwierdzenie że „Polski niema na mapie”. A od tego już tylko jeden krok do niezależności.
  W porównaniu z okresem 1795-1806 czy 1846-1918 to są prawdziwe Polski. I szczerzę wolałbym żyć w którymś z tych tworów, niż we wspomnianych zdanie wcześniej okresach, zwłaszcza drugim, bo pierwszy to bardziej przejściowy był, choć wtedy nikt tego do końca nie był pewny.

  25 sierpnia 2012 z 10:59 #10559
  Fizylier123
  Participant

  Może i tak ale stwierdzenie ,od pojawienia się na mapach a niezależności jest krótka droga jest przesadzone.

  12 września 2012 z 00:28 #10600
  Korsykanin
  Participant

  Może i tak ale stwierdzenie ,od pojawienia się na mapach a niezależności jest krótka droga jest przesadzone.

  Zgadzam się z wypowiedzią kolegi Sapiensa. Ponadto uważam, że Księstwo Warszawskie było niezależne. Napoleon tworząc to państwo był zszokowany, że na tym terenie w urzędach wiekszość reprezentowana jest przez mniejszość, tj. Żydów. Zastanawiał się jak to możliwe? Odwrócił te proporcje i powołał do urzędów Polaków. Widzimy, że tworzył zręby niezależności nowego państwa. Zresztą w przyszłości jak zobaczymy po porażce Napoleona, ponownie władzę sprawować będą Żydzi. Za cara coraz więcej będzie ich przybywało na tereny polskie. Później znamy, że przed wybuchem II wojny światowej najwięcej ludzi tego wyznania zamieszkiwało tereny Polski i Rosji. Napisałem o tym wątku bo uważam, że jest bardzo ważny. Należy pamiętać, że wśród Żydów również było dużo prawych ludzi i oddanych służbie Polsce.
  Wracając do czasów początku XIX wieku jak trudne dla Napoleona było przywrócenie na mapie Europy Księstwa Warszawskiego, zrębu niepodległej Polski niech świadczy fakt, że po II wojnie światowej nasi sojusznicy nie potrafili lub nie chcieli dokonać tego nawet w takim napoleońskim wymiarze, w bardziej sprzyjających warunkach.
  Nasi zaborcy przy każdej okazji z ironią wytykali Napoleonowi powstanie Księstwa, drażniło ich zapewne przywrócenie przez Cesarza na tej nadwiślańskiej ziemi-polskiej administracji, polskiej szkoły i polskiego wojska. Dowodem na to jak duże znaczenie miało powstanie Księstwa Warszawskiego, niech świadczy fakt, że po przegranej Bitwie Narodów pod Lipskiem w 1813 r., kiedy Napoleon był już na straconej pozycji nasi zaborcy Austriacy kilkakrotnie wysyłali swoich parlamentariuszy by Napoleon zrzekł się Księstwa Warszawskiego. Wtedy rozpoczną dopiero negocjacje. Napoleon za każdym razem odpowiadał zdecydowanie -,,nie’’ a na koniec dodał -,,dzisiaj wrogowie zechcą Polski a jutro czegoś więcej’’. Te słowa Napoleona sprawdziły się już w historii Europy i Polski i dają powód do tego by wreszcie o Napoleonie mówić dobrze a nie tylko z przyzwyczajenia, że był bardzo dobrym strategiem.
  Zresztą kaźdy z nas może zadać sobie pytanie: ,,czy chcemy mieć wolność niesioną ze Wschodu czy z Zachodu?”. Ja osobiście z Zachodu.
  Można się cieszyć z tego, że Księstwo Warszawskie było zrębem Polski przez kilka lat w tak trudnych czasach rozbiorowych.Z historii czytamy tylko o powstaniach (kościuszkowskie, listopadowe, styczniowe) jako bohaterskich zrywach niepodległościowych Polaków. Jest to ważne. Jednak nie zapominajmy, że zrywy te były przegrane. Mało mówi się o okresie Księstwa Warszawskiego a przecież to było wielkie zwycięstwo Polaków. Przez kilka lat mogliśmy cieszyć się wolnością. O tym nie można zapominać i trzeba głośno mówić młodzieży. Może temat ten był zapomniany celowo w latach 1945-1989r., Napoleon był tym przed którym drżała Rosja i wielokrotnie z nim przegrywała.
  Podsumowując, z uwagi na wielkość Napoleona i powstania dzięki niemu niezależnego państwa jakim było Księstwo Warszawskie powinniśmy zastanowić się nad godnym obchodzeniem rocznic związanych z tym okresem. Za rok przypada 200-setna rocznica śmierci Księcia Józefa Poniatowskiego-wielkiego Polaka. Jest on jedną z głównych postaci dzięki której zawdzięczamy powstanie zrębu Polski. Może warto podjąć działania w kierunku przeniesienia pomnika zprzed Pałacu Namiestnikowskiego w pobliże Grobu Nieznanego Żołnierza. W ten sposób podnieślibyśmy rangę tego miejsca. Tu przed II wojną światową stał Pałac Saski a przed nim pomnik Księcia Poniatowskiego odsłonięty w Święto Niepodległości w 1923r. przez przyjaciela Polski-Marszałka Focha.
  Pozdrawiam

  26 grudnia 2013 z 23:01 #10672
  Koroniarz
  Keymaster

  Temat tyle obszerny, co trudny. Mnie uderzyło twierdzenie, że większość urzędów sprawowali Żydzi, których w Księstwie Warszawskim zastąpili Polacy. Wedle mojej wiedzy większość urzędów sprawowali Prusacy, których zresztą trudno było zastąpić urzędnikami polskimi, gdyż po 1795 r. profesjonalnego korpusu urzędników nie było (i nie mogło być), a przedtem urzędy były sprawowane honorowo przez szlachtę. Skutek bezpośredni był taki, że po 1807 wielu urzędników pruskich pełniło dalej swoje funkcje, lecz teraz w ramach administracji Księstwa Warszawskiego, a nie króla pruskiego. Po wtóre, aby stworzyć własny korpus urzędniczy powołano Szkołę Prawa i Nauk Administracyjnych, na czele której stanął prof. Jan Wincenty Bandtkie (1808–1816 – dyrektor Szkoły Prawa ; 1816–1831 – dziekan Wydziału Prawa i Nauk Administracyjnych). Bliżej na ten temat na stronie Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego[/url]

  Co się tyczy rzekomego zawodu Polaków Księstwem Warszawskim, to sprawa jest dość złożona. Naszym naturalnym dążeniem było pełne odzyskanie państwowości w granicach przedrozbiorowych. Z drugiej strony zdawano sobie sprawę, że po utracie samoistnego bytu, nie da się tego zrobić z dnia na dzień. Trzeba to będzie robić etapami. Moim zdaniem Księstwo Warszawskie postrzegano właśnie jako pierwszy etap na tej drodze.

  Pozdrawiam!

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.