Czy jest w Polsce grupa odtwarzająca Moskali?

• 5 marca 2011 z 10:27 #9505
    Pedro
    Participant

A co tu daleko szukać ;D , Bruhl jak reformowowal polska artylerie wprowadził stopnie wojskowe takie same jak w „Niemczech” i komendy na poczatku były po niemiecku oraz nazwa osprzetu

30 marca 2011 z 20:18 #9652
    Adam Zwoiński
    Participant

W związku ze zbliżającą się inscenizacją Racławic przydałoby się trochę Rosjan w epokowych mundurach, może koledzy z grup pruskich wystawiliby zbiorczą ” zieloną „delegację ? ))

30 marca 2011 z 23:11 #9654
    Krzysztof63
    Participant

Kupisz nam mundury?

30 marca 2011 z 23:35 #9655
    Adam Zwoiński
    Participant

nam nikt nie kupuje, w każdym razie dziękuje za opinie

31 marca 2011 z 08:55 #9657
    Krzysztof63
    Participant

No to może wyjaśnij nam, dlaczego ktokolwiek z nas miałby wydać tysiąc złotych na umundurowanie, potrzebne w jednej, niezbyt poważnej jak na razie imprezie? Jeśli organizatorowi na tym zależy, to zamiast płacić żołdy dla grup nieepokowych, niech zorganizuje i umunduruje grupy chętnych u siebie. Chyba lepiej uszyć rocznie 10 właściwych mundurów, niż zapłacić kiludziesięciu Prusakom i Francuzom? Po kilku latach samo by się kręciło, a przed wszystkim można zaangażować i uaktywnić miejscowych. Nie widzę żadnego powodu, dla którego ja, czy ktokolwiek z mojej grupy, miałbym sponsorować organizatora Racławic.

1 kwietnia 2011 z 01:32 #9659
    Adam Zwoiński
    Participant

Dobrze. Zatem czekamy na rozwój imprezy

5 kwietnia 2011 z 19:49 #9673
    Krzysztof63
    Participant

Widzę, że cenzura tu wkroczyła.

6 września 2011 z 11:04 #10069
    Maciek M
    Participant

Problemem imprez polskich z lat 1792-1794 jest przedewszystkim to, że temat rekonstruktorsko jest bardzo ciekawy aczkolwiek mało atrakcyjny jesli chodzi o „turystykę” w historycznych mundurach. Organizatorzy imprez to jedno a ilość rekonstruktorów to drugi problem. w tych mundurach cięzko zalogowac sie na imprezach zagranicznych. Kluby rosyjskie natomiast nie interesuja sie czyms takim jak rok 1794 bo to właściwie zadna wieksza data w ich historii a ponadto ilość imprez w Polsce nie sprzyja opłacalności w taka inwestycję. Jęsli chcemy robić I RP to w sojuszu z Litwinami i powolutku, powolutku się może rozkręci. Sam badam temat od jakiegos czasu i z tego wynikaja moje powyższe wynurzenia. A Krzysztof ma rację. Inwestowanie munduru na jedną imprezę to absurd. Ja swoje mundury strzelca i oficera artylerii zrobiłem z fanatyzmu i liczę cichutko na to, ze będą przydatne na inscenizacjach a nie tylko podczas indywidualnych pokazów, które czasem robię gdzieś po szkołach. Choć i dla tych pokazów warto było bo dzieciaki „łykają” temat.

6 września 2011 z 12:17 #10071
    Hahn
    Participant

Z drugiej strony, można próbować sie podłączyć kosztowo, będąc w polskim mundurze, do czegoś patriotycznego. Dziwię się, że żadne urzędy i organizacje nie wspierają czynem organizowania grup z czasów I RP. Nawet nie idzie o same bitwy z wojny 1792 i powstania 1794, a szczególnie te z 1792 toczone na wschodzie i trudne logistycznie przez to do odtworzenia, ale chodzi o urok munduru.

6 września 2011 z 12:28 #10072
    Koroniarz
    Keymaster

Mnie też to dziwi, ale mam niejaki wrażenie, że okres 1792-1794 poza Racławicami utożsamiany jest z klęską rozbiorów, a więc czymś czego nie chce się upamiętniać. Do tego dochodzą kwestie lokalne, np. w Maciejowicach słyszeliśmy sarkastyczny żart, że to chyba jedyna gmina w Polsce bez unijnego dofinansowania. W Kobyłce poziom organizacji jest taki, że ręce opadają. Z tego względu, mimo bliskości, odpuściłem sobie tę miejscowość już dawno temu.

…ale to już „dryf” w stosunku do tematu rozmowy.

Pozdrawiam!

6 września 2011 z 23:14 #10073
    Adam Zwoiński
    Participant

W nawiązaniu do postu Maćka my nie powinnismy się w mundurach I RP nastawiać na imprezy zagraniczne. Robimy ten okres bo to nasza pasja i tradycja. Za granica maja swoje imprezy. Brytyjczycy bawią się w swoją wojnę domową, Amerykanie w swoją i o niepodległość, Niemcy w siedmiolatkę ( wiem, że my też ), każdy ma coś swojego. Okres schyłku I RP to nasza, „wenętrzna ” zabawa. Fakt Rosjan ( 1792-94 ) brak ale naszych też nie ma

9 września 2011 z 15:03 #10080
    Maciek M
    Participant

Drogi Adamie masz oczywiście rację, ale znaczna WIĘKSZOŚĆ tzw. „rekonstruktorów” okresu napoleońskiego odtwarza go TYLKO i WYŁĄCZNIE dlatego że można sobie pojeździć na zagraniczne imprezy. Ta własnie ekipa napędza epokę napoleońską „mięsem armatnim” dzieki czemu grupa faktycznie zajmujaca się rekonstrukcją może trochę więcej zrobić w tej dziedzinie. Gdyby np. lata 1792-1794 dawały mozliwości „turystyki napolońskiej” to ilość ludzi by wzrosła. Na dowód mozna przeprowadzic eksperyment i sprawdzić np stan wiedzy merytorycznej w oddziałach. To by dało odpowiedź kogo to wszystko faktycznie interesuje. Ciekawy jestes wyniku? Bo ja chyba się domyslam. No, może bredzę, ale tak to odbieram.
    Jest jeszcze problem taki, że niema NIKOGO kto w chwili obecnej mógłby się stać „liderem” w tym temacie i cieżką pracą i konsekwencją doprowadzić do zaistnienia 3-4 imprez rocznie z prawdziwego zdarzenia i 1-2 drobniejszych na zasadzie manewrów lub przemarszów w terenie. Litwini sobie jakoś z tym radzą.

9 września 2011 z 20:30 #10082
    DarekDarek
    Participant

No, może bredzę, ale tak to odbieram

Nie Maćku, nie mylisz się.
    Ogólny poziom wiadomości jest bardzo niski. To fakt.
    Np. moja skromna osoba. Napoleończykiem jestem z wyboru a nie z przekonań. Napoleonki powoli uczę się :brick:
    Osobiście pasjonuję się innymi czasami choć pokrewnymi, ale tam tylko trawa rośnie… ;(
    Pozdrawiam – Darek.

21 stycznia 2012 z 11:33 #10257
    Korveta
    Participant

Witam wszystkich użytkowników. Część z was pewnie mnie zna: Mariusz, bardziej znany pod pseudonimem Korveta, Wileński Pułk Muszkieterski.
    Co do grup odtwarzających Armię rosyjską jest jeszcze 4 pułk jegierski

25 stycznia 2012 z 15:05 #10263
    Koroniarz
    Keymaster

Witamy kolegę 🙂

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.