Bitwa pod Możajskiem (Borodino / la Moscova) 1812-2012

• 27 sierpnia 2012 z 11:18 #10567
    Sebastian
    Participant

Wypad do Moskwy to jedynie przed bitwą . Mamy taki plan, wszystko oczywiście zależy od planowego przyjazdu. Przeczytałem informacje na stronie i jestem pod wrażeniem. Takiego sztabu dawno nie widziałem 😉 Szkoda, że dywzja nie jedzie razem, podział miejsc w autobusach też trochę mnie zdziwił.
    Pozdrawiam

27 sierpnia 2012 z 13:17 #10568
    adiutant
    Participant

Wyjazd podajecie na godzinę 19.30 a ja chciałbym rozdzielić dwa pojęcia:
    – zbiórka mająca na celu swobodne, bez pośpiechu ładowanie bagaży i zajmowanie miejsc w autobusie,
    – odjazd.
    Wiadomo, że to drugie nie odbędzie się bez tego pierwszego więc o której zbiórka a o której odjazd?
    Różnie to można zinterpretować i już na starcie być spóźnionym.

27 sierpnia 2012 z 13:28 #10569
    adiutant
    Participant

Co sądzicie aby chętni zrobili sobie wypad do Moskwy ( wizy większość ma do 7 września) ?

Panowie,
    Wizy może i mamy do 7go choć ich jeszcze nie widziałem ale nie jesteśmy dziećmi, nie jedziemy w czasie szkolnych wakacji, korzystamy z urlopów i żadnych zmian wprowadzać nie można. Jeśli Moskwa to przed bitwą i żadnej zwłoki w odjeździe, ma być planowo. Inaczej sobie tego nie wyobrażam bo w moim przypadku będę musiał zrezygnować. W pracy by mnie potraktowali jak nieobecny/nieusprawiedliwiony.

27 sierpnia 2012 z 15:09 #10570
    Koroniarz
    Keymaster

Odpowiadając po kolei:

@ Abramow: nie widzę możliwości wyjazdu do Moskwy, program jest napięty, budżet też; ci którzy chcieliby się wybrać do Moskwy muszą uzyskać zgodę po swoich liniach dowodzenia, wyjechać i powrócić we własnym zakresie.

@ Sebastian: problemem jest brak rosyjskiego O-de-B:
    – nie wiemy czy kawaleria będzie operować jako całość, czy z podziałem na kawalerie liniową i kawalerię gwardii;
    – nie mamy też potwierdzenia, czy całość korpusu polskiego będzie w jednym obozie, czy w dwu (osobno jednostki piesze, osobno kawaleria). To drugie może wynikać z harmonogramu działań.

Skład sztabu musi uwzględniać możliwość podziału na dwa obozy. Ostateczne postanowienia tak czy owak przyjmiemy na miejscu zależnie od O-de-B. Konstrukcja sztabu jest prosta: całość reprezentuje jedna osoba. Piechotę dowódca największej jednostki. Kawalerię ja i Piotr (zależnie od podziału lub braku podziału na kawalerię liniową i kawalerię gwardii). Dowództwo artylerii obejmuje najstarszy stopniem artylerzysta. Jak nie będą mieć od Rosjan zabezpieczonej armaty, to artyleria i tak wejdzie w skład piechoty pod komendę j.w.

Ponieważ doszły mnie słuchy, że problemem jest komenda placu, powtórzę to co powiedziałem Waldkowi, a co ustaliłem z nim jeszcze w kwietniu: komenda placu idzie zwyczajowo do oficera z największej jednostki uczestniczącej w danej rekonstrukcji. W tym przypadku Dywizji XW. Waldek miał wyznaczyć podoficera, lub podoficerów do wsparcia komendanta placu. Jeśli są jakieś różnice w tej mierze, proszę by Dywizja uzgodniła je we własnym gronie i przekazała mi swoją ostateczną decyzję.

Od wydzielenia osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo nie odstąpię. Wypadki chodzą po ludziach, a latające wyciory pamięta każdy, kto uczestniczyły w większych rekonstrukcjach z udziałem Rosjan. We szwoleżerach spodziewam się dwu lekarzy: Francuza i Rosjanina. U nas przygotowanie ratownicze ma Janek Nałęcz, do którego mam pełne zaufanie.

@adiutant To ustalaliśmy na odprawie: zbiórka na godzinę przed wyjazdem. By uciąć wszelkie wątpliwości dodajmy do tego 30 minut zapasu.
    Krótko: zbiórka o godzinie 18:00.
    Nie ma wolnej amerykanki przy wsiadaniu. Wsiadaniem do autobusu, którym jedzie dywizja zarządza Waldek, wsiadaniem do drugiego ja. Oba sprawdzamy wcześniej z Jankiem Nałęczem pod względem technicznym.

Dywizja zabiera jedną gaśnicę (chyba, że dowódca dywizji zarządzi większą liczbę).
    Kawaleria zabiera kolejną.

Podaję (i uzupełniam na stronie głównej) harmonogram działań w brzmieniu otrzymanym wczoraj od Rosjan:

Harmonogram działań od 30-ego sierpnia, do 2-ego września, 2012

27-30 sierpnia 2012 – Przyjazd i rejestracja GRH z Rosji i krajach WNP.
    29 sierpnia 2012 – Dostawa koni i ich miejsca postoju według celów przeznaczenia.

30 sierpnia 2012 – Dzień otwarcia
    Przyjazd i rejestracja inscenizacja grup z krajów UE i Europy Wschodniej, oficjalne otwarcie obchodów.
    18:00 Odprawa przedstawicieli grup
    Ustalenie łańcucha dowodzenia (oznaczenie dowódców i osób odpowiedzialnych).
    24:00 – Cisza nocna.

31 sierpnia 2012 – Dzień przygotowań
    Grupy prowadzą rekonstrukcję wg. własnego harmonogramu na terenie obozów, zgodnie z uwzględnieniem punktów następujących:
    09:00-15:00 – Przegląd kawalerii w rejonie obozu kawalerii
    Ćwiczenia batalionu i szwadronów;
    Dostawa prochu;
    Ćwiczenia.
    17:00 – odprawa dowódców na terenie rekonstrukcji, oraz ustalenie czynności wynikających ze scenariusza.

01 września 2012 – dzień ćwiczeń
    6:30 – pobudka kawalerii.
    7:00 – pobudka pozostałych formacji.
    10:00-12:00 – Genralna inspekcja wszystkich grup (artyleria jest poddawany inspekcji w obozie w pobliżu baterii artylerii Fouchet). Po kontroli jest parada piechoty i grupy kawalerii pobliżu baterii Fouchet
    12:00-13:00 Obiad, czas wolny.
    13:30 – zgrupowanie piechoty francuskiej i rosyjskiej w batalionach
    13:30-16:00 – Manewry na polu bitwy.
    16:30-18:00 – inscenizacja bitwy pod Borodino.
    18:00-19:00 – Obiad / kolacja
    19:10 Inspekcja generalna. Żołnierze wracają do swoich obozów.
    19:20-19:45 – Spotkanie dowódców wojskowych w pobliżu pola rekonstrukcji.
    24:00 – Cisza noca

02 września 2012 – Dzień rekonstrukcji bitwy pod Borodino
    7:00 – pobudka kawalerii.
    7:30 – pobudka pozostałych formacji.
    10:00 – Francuskie grupy w formacjach szwadronowych i batalionowych wychodzą na pole bitwy.
    10:30 – Przemarsz wojsk napoleońskich pod redutę Szewardino na uroczystość rocznicową.
    10:30-13:00 – Ćwiczenia armii rosyjskiej.
    11:00-12:30 – Uroczystość rocznicowa armii napoleońskiej pod redutą szewardyńską.
    13:00-15:00 – obiad, czas wolny
    15:00-15:30 – Uroczystości w pobliżu baterii Rajewskiego.
    16:00 – Przemarsz oddziałów na pole bitwy.
    17:00 – 18:30 – rekonstrukcja bitwy, parada, powrót do obozów.

Pozdrawiam!
    :]

27 sierpnia 2012 z 18:39 #10571
    Sebastian
    Participant

Dziękuję, teraz wszystko jest jasne 🙂

27 sierpnia 2012 z 21:54 #10572
    Koroniarz
    Keymaster

Powolutku sytuacja klaruje się dalej. Obecny O-de-B dla piechoty jest jak niżej. Również liczby i podział są sprzed redukcji. Zła wiadomość jest taka, że inne „polskie” grupy, w tym Fiodora i ukrainna LN zostały rozparcelowane między 1 i 3 korpus z jednej, a lewe skrzydło z drugiej strony. Może uda się to zmienić na odprawie na miejscu. Ponieważ na forum sypie się formatowanie, w formie tabeli zamieszczam to w podsumowaniu na stronie głównej:

Pozdrawiam!

:ulan:

L’aile droite – Poniatowski – Marcin Piontek (powinno być: Waldemar Zubek)

Infantry Division of the Grand Duchy of Warsaw
    4th Infantry Regiment of the Grand Duchy of Warsaw
    7th Infantry Regiment of the Grand Duchy of Warsaw
    Legion de la Vistule
    95

Centre Dorsenne
    La vielle Garde Sokolov
    Grenadiers à pied de la Garde (Ru); 6
    Chasseurs à pied de la Garde (Ru); 5
    1er Régiment de grenadiers à pied de la Garde Imperiale Andreas Fischer 8
    1er grenadier a pied de la garde Imperiale Morel gilles 9
    Régiment de Fusiliers-Grenadiers Pavel Řidký 0
    Grenadiers a pied de la Garde Petr Košťál 0
    Chasseurs a pied de la Garde PICCOLI Joseph 5
    1ER REGIMENT DE GRENADIER DE LA GARDE IMPERIALE LAURENT PICH 5
    Gendarmerie Yves Moerman 2
    Chasseurs à pied de la Garde (Ru); 7
    Les Fusiliers Grenadiers de la Garde (Riga) 6
    53
    1e et 3e corps
    18e de ligne polonais (fusiliers) (By); 15
    1e bat du genie (Ru); 1
    1e de la marine (Ru); 27
    46e de ligne (Ru, Msk) ; 11
    7e legere (Ru) ; 12
    8e chass a ch (Ru, a pied) ; 4
    32eme Ligne (French) Joachin Gerlach 5
    45e Infanterie Regiment de Ligne Duncan Miles 2
    14° REGIMENT D;INFANTERIE DE LIGNE SCHWEITZER FABRICE 4
    18. Ligne d`Infanterie (GE) Frank Biedenweg 16
    19eme Regt de Ligne David Grech 6
    18me de ligne (FR) Henri CAPORALI 9
    2e de la Vistule (grenadiers) (Ua) ; 42
    2e de la Vistile, 8, 13, 17 legere (Bat. Du Midi) (Ua); 65
    219

l’aile gauche Franky Simon
    15e legere ; 16
    18e de ligne ; 21
    18e de ligne (voltigeurs) ; 12
    18e de ligne polonais (voltigeurs) (By) ; 6
    Gendarmerie ; 10
    32e de ligne ; 19
    33e de ligne ; 16
    46e de ligne ; 21
    8e demibrigade Jan de Coster 44
    9e Legere Martin Lancaster 30

28 sierpnia 2012 z 10:59 #10573
    Joanna kamińska
    Participant

u nas Agnieszka jest lekarzem

28 sierpnia 2012 z 11:55 #10574
    Koroniarz
    Keymaster

Dziękuję za wiadomość. Dostałem też kolejną z Rosji, w odpowiedzi na moje pytania odnośnie O-de-B:

1) Kawaleria odbiera konie w obozie kawaleryjskim (obóz numer 3 na mapie). Tam też się zatrzymuje.

2) Piechota i artyleria obozują w obozie numer 1 na mapie.

3) O-de-B zostanie skorygowane na odprawie w czwartek.

4) Jednostki polskie z Białorusi i Ukrainy pozostają przy swoich przydziałach. Legia w swoim historycznym miejscu.

1. Obóz główny (1500 osób), parking, artyleria.
    2. Rosyjski obóz historyczny (100 osób).
    3. Obóz historyczny francuskiej kawalerii, oraz gwardii (300 osób).
    4. Obóz historyczny Dorono (200 osób).
    5. Obóz wojskowo-patriotyczny (cokolwiek to znaczy, nie ma tam rekonstruktorów – 700 osób).
    6. Dawny obóz dziecięcy.

Szczegółowy opis na stronie: 404

29 sierpnia 2012 z 13:46 #10575
    adiutant
    Participant

Nie wiem czy to ktoś jeszcze przeczyta ale osoby lubiące kaloryczne jedzenie powinny się w nie zaopatrzyć indywidualnie. W Smoleńsku dostawaliśmy różne kasze z kuchni polowej.

29 sierpnia 2012 z 13:54 #10576
    Koroniarz
    Keymaster

Drobna, ale sensowna sugestia Waldka: zabierzcie długopisy. Na granicy będziemy musieli wypełniać formularze. Jeden długopis na autobus to za mało.

To bodajże ostatni wpis przed powrotem. Do tego czasu nie będę miał możliwości przeglądania forum.

Pozdrawiam i do zobaczenia o 18:00 w Warszawie, ok. 22:30 w Ostrołęce i 24 w Augustowie.
    :lekkokonny:

4 września 2012 z 02:36 #10577
    Koroniarz
    Keymaster

Dziękuję wszystkim za wspólny wyjazd i za godną na nim postawę.

Pora późna, zamieszczam więc tylko to co wyszukałem w drodze do Warszawy:

oraz rosyjskie relacje prasowe:

http://www.ria.ru/1812_video/20120902/741576149.html
    http://www.1tv.ru/news/social/214607

a także relację polską:

Pozdrawiam!

:ulan:

4 września 2012 z 12:14 #10578
    Korsykanin
    Participant

Bardzo dziękuję za załatwienie moich formalności wizowych i umożliwienie wyjazdu na rekonstrukcję pod Borodino.
    Udział w tej rekonstrukcji był dla mnie i mojej żony niesamowitym przeżyciem.
    Jeszcze raz dziękuję i życzę powodzenia w dalszej pracy na rzecz Stowarzyszenia Arsenał.
    Przy okazji podziękowania dla kolegi Zalewskiego.
    Pozdrawiają
    Piotr i Agnieszka Pius

P.S.
    Proszę w wolnej chwili na spokojnie o zwrot mojego nieważnego paszportu (przedziurawionego). Jest w nim ważna wiza amerykańska.
    Można nadać kuriera. Opłacę go przy otrzymaniu dokumentów albo zwrócę należną kwotę (kolega Zalewski przerabiał ten temat ze mną przed wyjazdem). Proszę o informację.

4 września 2012 z 16:34 #10579
    Darek Grenadier
    Participant

Jako zwykły liniowy szaraczek chciałem stwierdzić, że w mojej prywatnej opinii wyjazd nieźle dał nam w tyłek w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Całe to zmęczenie borodińskie będę na pewno wspominał dlugo z dumą, że tam byłem, dwa razy na marsze poszedłem i w obu bitwach (ćwiczebnej i prawdziwej) brałem udział. Chciałem bardzo podziękować za zorganizowanie wyjazdu na imprezę. Mimo wrodzonego narodowego malkontenctwa nie mam się osobiście do czegokolwiek przyczepić a to uważam za duży sukces wszystkich organizatorów zarówno ze strony cywilnej jak i wojskowej.

Dzięki Panowie!

4 września 2012 z 22:13 #10581
    adiutant
    Participant

Kiedy około północy dnia 3/4.IX wróciłem do domu to myśli moje wspominały przebyte kilometry, które trzeba było pokonać aby stanąć tam gdzie 200 lat temu ważyły się losy Europy a wraz z nią Rzeczypospolitej i wszystkiego tego do czego tęsknili ojcowie naszych żołnierzy błogosławiąc ich przed tym długim, śmiertelnym bojem z kolosem północy jak to zwykł mówić nasz Cesarz. Najmniejszego znaczenia nie ma, czy tam na Borodińskim polu walczył taki czy inny pułk Xsięstwa Warszawskiego czy tylko jego sprzymierzeniec z wielkiej Francyji. Ważne, że staliśmy po tej samej stronie a przeciw tej największej monarchii absolutnej ówczesnej Europy.

Emocje jakie towarzyszyły naszej wyprawie – teraz kiedy już mamy ją za sobą – kieruję na organizatora, na stowarzyszenie Arsenał i wyrażam nimi swoje podziękowanie za umożliwienie mi wystąpienia w historycznym mundurze wspólnie z koleżankami i kolegami na tym naznaczonym krwią bratnią miejscu. Wiedza o trudnościach jakie były do pokonania aby się ta nasza wspólna wyprawa dokonała skłania do serdecznych podziękowań na ręce kolegów Marcina Piontka i Piotra Zalewskiego. Dzięki Wam koledzy mogłem przeżywać te szczytne chwile w miłej i serdecznej atmosferze wspólnie z ludźmi czującymi i myślącymi tak jak ja.

Jeszcze raz zatem przyjmijcie koledzy Marcinie i Piotrze serdeczne podziękowania :heart: Pozdrawiam z Pułku 4go Piechoty Xięstwa Warszawskiego

6 września 2012 z 13:50 #10583
    Koroniarz
    Keymaster

Drogie Koleżanki i Koledzy!

Uprzejmie dziękuję za dobre słowo (wszyscy, z którymi miałem przyejmnośc rozmawiać, oraz Koledzy na forum) i za opinie krytyczne (Michał). To pierwsze daje uśmiech na twarz (żona twierdzi, że nieco zmordowaną :] ) i siły na kolejne przedsięwzięcia. To drugie pozwoli by przedsięwzięcia te organizować jeszcze lepiej.

Kampania 1812 jeszcze nie dobiegła końca, choć niewątpliwie bitwa pod Możajskiem (Borodino, a la Moscova) była dla rekonstruktorów punktem kulminacyjnym. Wszyscy włożyliście w to dużo wysiłku i wszystkim Wam jestem za to wdzięczny. Podobnie jak za pełną współpracę, w niełatwym i nie obfitującym w wygody wyjeździe. Myślę jednak, że warto było raz jeszcze podążyć śladem przodków. Każdemu z nas dało to pewno podstawę do przemysleń. Dało też perspektywę do historycznych zdarzeń. To co my pokonywaliśmy autokarem. Oni przejść musieli na własnych nogach, lub wierzchem.

Zupełnie inaczej czyta się ich wspomnienia.

Dlatego dziękuję koleżankom i kolegom z P2P XW, P3P XW, P4P XW, P7P XW, P12P XW, Legii Nadwiślańskiej, Arme d’Italir Legie Polone, oraz wszystkim z którymi spędziłem niezapomniane dni w polu i w obozie kawalerii:
    – Lansjerom Nadwiślańskim (których szwadron podążał wraz ze szwoleżerami na Możajsk również w roku 1812-tym) ich dowódcy, kol. Piotrowi M. Zalewskiemu, na których wyrękę mogę nieodmiennie polegać,
    – ułanom z 2 Pułku Ułanów Księstwa Warszawskiego, którzy są najlepszymi kompanami „i do szabli, i do szklanki” (wyjazd z Wami to sama przyjemność), oraz
    – szwoleżerom z Polski, Francji, Anglii i Rosji (mieli swój obóz rozbity w tym samym miejscu, w którym przed bitwą w roku 1812-tym stał 2 pułk ułanów).

Osobne podziękowania należą się Adzie za wsparcie przy uzyskaniu wiz, oraz Joannie za podzielenie się doświadczeniem z wyjazdu pod Smoleńsk, obu za piękny kobiecy uśmiech.

Pierwsze zdjęcia znajdziecie na stronie: https://www.facebook.com/marcin.piontek/media_set?set=a.4187386976311.157647.1633663440&type=3&l=8e4838e002 … 8e4838e002

Tu prośba: tworzymy na Dropbox zbiór zdjęć w pełnej rozdzielczości do pobrania przez uczestników (w chwili kiedy piszę te słowa to już ponad 250 fotografii do wyboru). Będę zobowiązany za przesłanie Waszych zdjęć spod Borodino, lub udostępnienie ich do pobrania. Włączymy je do folderów imiennych i udostępnimy ogółowi zainteresowanych. Wybrane do cyfrowej galerii trafią już wkrótce.

Na stronie Arsenału znajdziecie też Rekonstrukcję bitwy pod Możajskiem w publikacjach prasowych i telewizyjnych, oraz wspomnienia uczestników historycznych zdarzeń:

Bitwa pod Możajskiem piórem Załuskiego

Bitwa pod Możajskiem piórem Chłapowskiego

Bitwa pod Możajskiem w dzienniku Konstantyna Janty

Na koniec: przed zarządem stowarzyszenia pozostała jeszcze praca organizacyjna związana z zamknięciem wyjazdu. W tym tygodniu będziemy rozsyłać do poszczególnych grup maile ze wskazaniem jakie informacje i dokumenty należy w tym celu uzupełnić. Tudzież jakie kwestie pozostały do wyjaśnienia. Będę zobowiązany za szybką informację zwrotną.

Pozdrawiam!

:lekkokonny:

Proszę w wolnej chwili na spokojnie o zwrot mojego nieważnego paszportu (przedziurawionego)

Paszport poszedł listem poleconym zaraz po moim powrocie do Warszawy.

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.