Bitwa pod Możajskiem (Borodino / la Moscova) 1812-2012

• 6 sierpnia 2012 z 12:09 #10509
    Koroniarz
    Keymaster

W związku z tym, że dzisiaj wraca kontyngent smoleński, przypominam (oraz informuję tych, do których wiadomość nie dotarła) o spotkaniu organizacyjnym dla dowódców oddziałów we wtorek 7-ego sierpnia o godzinie 17-tej. Pod Państwowym Muzeum Archeologicznym (Arsenał). Na Felińskiego mamy teraz niestety remont.

Sprawą pierwszą jest złożenie wniosków wizowych, co proszę robić grupami. Kopie zaproszenia przekażę na jutrzejszym spotkaniu, a grupom spoza Warszawy przesyłam mailem.

Bieżąca informacja wizowa dostępna jest na strona rosyjskiego konsulatu:

Wnioski należy wypełniać maszynowo (wypełniane ręcznie są odrzucane, mimo, że formalnie takich ograniczeń nie ma). Czas oczekiwania to średnio 14 dni. Mówiąc krótko: jest go bardzo niewiele i trzeba działać natychmiast, a najpóźniej w tym tygodniu.

Ścieżka do formularza na początek sierpnia 2012 to:

Terminy (przewidywane):

Wyjazd: popołudnie środa 29 sierpnia 2012 r.
    Powrót: poniedziałek 3 września 2012 r.

UWAGA: Wniosek wizowy może obejmować termin szerszy wynikający z zaproszenia, tj. od 28-ego sierpnia do 7 września 2012 r.

Zapraszający:

МИНИСТЕРСТВО КУЛЬТУРЫ РОССИЙСКОЙ ФЕДЕРАЦИИ
    ФЕДЕРАЛЬНОЕ ГОСУДАРСТВЕННОЕ БЮДЖЕТНОЕ УЧРЕЖДЕНИЕ КУЛЬТУРЫ «ГОСУДАРСТВЕННЫЙ БОРОДИНСКИЙ ВОЕННО-ИСТОРИЧЕСКИЙ МУЗЕЙ-ЗАПОВЕДНИК»

143240, РОССИЯ, Московская обл., Можайский р-он, п/о с. Бородино 143240, Russia, Moskovskaya oblast, Mozhaysky rayon, p/o selo Borodino Phone/Fax Тел/факс: (496 38) 63223, 63222 E-mail: borodino@borodino.ru; http://www.borodino.ru

Zaproszenie zostało wystosowane zbiorczo na:

Arsenał – Stowarzyszenie regimentów i pułków polskich 1717-1831
    Arsenal – The Association of Polish Regiments 1717-1831

Z załączoną listą imienną, wg. naszego wcześniejszego zgłoszenia. Jutro postaramy się ją wspólnie zweryfikować. Niestety wciąć nie dostaliśmy dokumentu upoważniającego do przewozu broni. Będę monitować mailem zbiorczym po spotkaniu organizacyjnym.

Co się tyczy pozostałych pytań, które dostaję różnymi drogami (przepraszam, że nie jestem w stanie na wszystkie odpowiadać na bieżąco 🙂 ), to

Postanowiłe z dwójką znajomych pojechać na bitwę ale tydzień wcześniej własnym samochodem by zwiedzić Moskwę. Jestem zgłoszony regulaminowo w kwietniu skany broni i paszportu także przekazałem. Osoby z którymi jade samochodem nie są zgłoszone. Z lektóry wpisów na forum wnioskuję, iż muszą one indywidualnie wystąpić o wizy rosyjskie. Moje pytania w związku z tym są nasępujące:
    – czy nie stanowi problemu to, iż będą one w strojach historycznych mieszkać w obozie ze mną w czasie bitwy jako osoby nie zgłoszone wcześniej. (namioty i wyżywienie nie stanowią problemu gdyż pierwsze mam na własność drugi mogę kupić na zapas)?

Zaproszenia od Rosjan, w formie papierowej dostaliśmy dopiero w ubiegłym tygodniu. Tak więc nie było wcześniejszej możliwości uzyskania wiz na wyjazd do Rosji. Wszystkie będą uzyskiwane teraz na bieżąco.

Ponieważ jedziemy poza UE nie potrafię powiedzieć czy taka opcja jest realna. Wg. mojej wiedzy Rosjanie działają na przemian bardzo formalistycznie (i wtedy jest nierealna), wymagając na granicy pelnej dokumentacji, a kiedy indziej całość odbywa się dość spokojnie. Konkluzja jest taka, że nie potrafię udzielić odpowiedzi na to pytanie.

– w jakim terminie będą składane wnioski o wizę dla osób zgłoszonych w kwietniu?

Teraz (patrz informacja j.w.).

– jeśli chciałbym wystąpić o wiżę indywidualnie czy mogę otrzymać zaproszenie strony rosyjskiej lub jego kopię?

Kopię zaproszenia przekażę na jutrzejszym spotkaniu organizacyjnym.

– jakie warunki dotyczące broni w trakcie kontroli granicznej określili rosjanie czyli prosto mówiąc jakie zasady wwozu sobie wyobrażają?

Wymagania opisałem wcześniej. Zdjęcia broni wysłałem do Rosji. Czekam na potwierdzenie.

Ponieważ ostatni wyjazd pod bronią do Rosji mieliśmy w dwusetną rocznicę Pruskiej Iławy (1807-2007), ciekaw jestem doświadczeń kontyngentu smoleńskiego, które mogą nam udzielić wielu praktycznych odpowiedzi.

UWAGA: tych, którzy nie przynieśli mi kompletu dokumentów w formie papierowej proszę o zrobienie tego najdalej na jutrzejsze spotkanie.

Pozdrawiam i do zobaczenia!
    :secretsmile:

6 sierpnia 2012 z 18:54 #10510
    Adam Zwoiński
    Participant

Mam kilka pytań jeśli można dot Wniosku wizowego :

1. Całość nazwy i adresu instytucji zapraszającej nie mieści mi sie wrubryce 13 – Do jakiej instytucji Pan/Pani się wybiera?(w przypadku wyjazdu turystycznego prosimy o podanie nazwy oraz numeru indeksowego przyjmującejfirmy turystycznej, w przypadku wyjazdu w celu biznesowym prosimy o podanie nazwy pzryjmującej organizacji lub firmy oraz miasta, w przypadku wyjazdu w celu prywatnym prosimy o podanie nazwiska, imienia oraz adresu zamieszkania osoby zapraszającej)

Wpisalem zatem : МИНИСТЕРСТВО КУЛЬТУРЫ РОССИЙСКОЙ ФЕДЕРАЦИИ bo na tyle starczyło miejsca

W rubryce 7 – Cel podróży wpisałem : REKONSTRUKCJA BITWY POD BORODINO

Termin wjazdu i wyjazdu wpisałem : 28.08-03.09, dałem dzień wcześniej wjazd czyli 28, czy mam wpisać 29.08 tak jak się proponuje ?

Co wpisać w rubryce 14 Trasa podróży, punkt docelowy to wiadomo ale przez jakie miejscowości bęziemy jechać i z jakiego przejścia granicznego będziemy wjeżdzać i wyjeżdzać ?

6 sierpnia 2012 z 22:28 #10511
    Korsykanin
    Participant

Bardzo dziękujemy. Obecny stan rzeczy jest następujący:
    1) W zeszłym tygodniu dostaliśmy zaproszenia w formie elektronicznej. Dziś (tj. pn. 30.07.) dotarły również w pisemnej.
    2) Podpisujemy właśnie umowę z UdsKiOR na dofinansowanie.
    Kolejne informacje będziemy zamieszczać na bieżąco (być może nawet co dnia, więc proszę o regularne sprawdzanie forum).
    Pozdrawiam!

[/quote]

7 sierpnia 2012 z 12:15 #10512
    gbrPMZ
    Participant

Koleżanki i Koledzy!
    Odpowiadając na pytania kierowane do Zarządu SAR w sprawie wypełnienia kwestionariusza wizowego podaję:
    należy wpisać w punkcie:
    7. Obchody 200 Rocznicy Bitwy pod Borodino,
    8. Służbowy,
    9. jednokrotna,
    10. 28.08.2012,
    11. 07.09.2012,
    13. Min. Kult. Feder. Rosyjskiej, Borodińskie Muz. Wojenno-Historyczne
    14. Rosja, Moskiewska Obłast, Możajski Rejon, Borodino
    15. Tak, Ubezpieczenie grupowe
    Piotr M. Zalewski
    Sekretarz Stow.

7 sierpnia 2012 z 14:42 #10513
    Joanna kamińska
    Participant

Koleżanki i koledzy
    Uwagi do wypełnienia wniosku wizowego
    1. Trzeba uważać na wydrukowanie wniosku nie może być za krótki w konsulacie panie mierzyła linijka- przeczytac dokładnie instrukcje wypełniania
    2. w punkcie 8 nie należy nic wpisywać- (sugerowany przez Piotra wpis służbowy ) to wypełnia konsulat
    3. Ubezpieczenie – kopię należy mieć przy składaniu wniosku wizowego
    4. Konsulat jest czynny poniedziałek, wtorek,czwartek.piątek od 8.00 do 12.00 przed konsulatem należy być o 7 rano aby się dostać.
    wnioski można składać grupowo
    Pamiętajcie o zdjęciach muszą być takie jak do obecnych paszportów inne nie przejdą.
    wnioski koniecznie wypełnić komputerowo
    5. koniecznie wpisywać adres zakładu pracy lub miejsce nauki nr telefonu,osoby nie uczące sie lub nie pracujące musza wpisać ze są bezrobotne.
    pozdrawiam Joanna

7 sierpnia 2012 z 14:49 #10514
    Joanna kamińska
    Participant

do rozważenia termin wyjazdu i powrotu
    jezeli wpiszemy 28-08-7-09 na ten okres czasu musimy mieć ubezpieczenie
    może warto uściślić termin wyjazdu i powrotu
    jeżeli wyjazd jest 29 to wpisać 29-08 do 4-09-2012
    rozważcie to dzisiaj na spotkaniu

7 sierpnia 2012 z 18:49 #10515
    Adam Zwoiński
    Participant

jak nie mam dokumentu o ubezpieczeniu to może lepiej wpszę, że nie posiadam ubezpieczenia

7 sierpnia 2012 z 21:54 #10516
    Joanna kamińska
    Participant

ubezpieczenie jest obowiązkowe Koszty leczenia suma 30.000 euro

8 sierpnia 2012 z 11:26 #10517
    adiutant
    Participant

Wypełniając wniosek wizowy bierzcie pod uwagę, że aplikacja do jego pobrania umożliwia także jego wypełnienie i dopiero taki gotowy formularz należy wydrukować zostawiając miejsce na podpis i naklejenie zdjęcia. Taki sposób pracy z wnioskiem zwiększa szanse na jego akceptację już w pierwszym czytaniu ;P

8 sierpnia 2012 z 22:19 #10518
    adiutant
    Participant

Tematem, którym warto by się zainteresować jest HIGIENA. Warto porozmawiać o tym z organizatorem. Wydaje mi się, że pracownicy muzeum Borodińskiego nie do końca mogą mieć pojęcie, że rekonstrukcja to nie tylko bitwa ale i biwak ze wszystkim jego potrzebami.

Otóż pod Łubino k.Smoleńska z którego dopiero co wróciliśmy temat wyglądał następująco. Słabym punktem były umywalnie. W dwóch miejscach stały drewniane konstrukcje na których pozawieszane były małe ok.2litry pojemniczki z podnoszonym u spodu „cyckiem” powodującym wypływ wody. Uprzednio trzeba było zdjąć taki pojemniczek i zatankować go z sikawki stojącego nieopodal Ziła/cysterny. Fatyga ale do przejścia. Kłopoty miały natomiast niewiasty, kiedy chciałyby skorzystać obszerniej z możliwości umycia się. Brakowało miejsca na higienę całego ciała, brakowało pryszniców oraz kabin do tego jakże potrzebnego celu. A wystarczyłoby tak jak pod Albuerą rozstawić konstrukcje, zawiesić na nich przesłony i gotowe. Osobiście odczuwałem wielki dyskomfort w czasie powrotnej podróży, kiedy to trudno było się przyznać nawet w myślach do swojego ciała. Piszę o tym ponieważ także Rosjanki pisały o tej niedogodności na forum: http://www.reenactor.ru/index.php?showtopic=72285

Jako ustępy służyły drewniane budki znanego wszystkim kształtu z szerokim otworem w posadzce pod którym wykopano dołki. Jak rozmawiałem zresztą z innymi uczestnikami dobrze to było rozwiązane bo w naszych plastikowych sławojko/toikach chyba i tak nikt nie siada a wygoda przez to wypiętrzenie jest ograniczona.

9 sierpnia 2012 z 13:42 #10519
    Koroniarz
    Keymaster

Przypominam, że do załatwiania czynności wizowych w imieniu poszczególnych osób, konieczne jest ich pełnomocnictwo pisemne, zawierające następujące dane:

Miejsce i data wystawienia (np. Warszawa, 09.08.2012)

Mocodawcę:

Imię i nazwisko
    Adres
    Numer paszportu

PEŁNOMOCNICTWO

Niniejszym upoważniam …

do reprezentowania mnie przy realizacji formalności wizowych w związku z wyjazdem do Rosji na obchody 200 rocznicy bitwy pod Borodino 28.08.2012-07.09.2012, w tym do złożenia w moim imieniu paszportu oraz wniosku wizowego, jak też do odbioru paszportu w wydziale konsularnym ambasady rosyjskiej w Warszawie [lub: Konsulacie Generalnym Rosji w …].

Imię, nazwisko i podpis.

9 sierpnia 2012 z 16:31 #10520
    Joanna kamińska
    Participant

do złożenia nie był wymagany dokument upoważniający tylko do odbioru paszportu

10 sierpnia 2012 z 10:10 #10521
    Koroniarz
    Keymaster

Właśnie dostałem wiadomość, że do przyjęcia wniosku wizowego należy podać numer NIP zapraszającego. Zwróciłem się o informację w tej mierze do organizatora. Otrzymaną informację podam niezwłocznie po otrzymaniu.

10 sierpnia 2012 z 10:38 #10522
    Koroniarz
    Keymaster

Numer NIP, który właśnie dostałem jest następujący: 770 5851331.
    Informację przesyłam również mailem, a do organizatora zwróciłem się o potwierdzenie tego osobnym dokumentem.

UWAGA!

Ubezpieczenia

Przypominam, że ubezpieczenie stanowi część wkładu własnego związanego z dofinansowaniem, związane jest też z treścią zaproszenia. Proszę aby polisy obejmujące poszczególne grupy były każdorazowo na:

Arsenał – Stowarzyszenie Regimentów i Pułków Polskich 1717-1831

ul. Felińskiego 23 m 3
    01-555 Warszawa

KRS: 0000241733
    REGON: 140290819
    NIP: 5252351405

Weryfikacja list uczestników

W ślad za informacją na spotkaniu organizacyjnym przypominam, że do dziś o północy (piątek 10.08.2012) oczekuję na weryfikację zgłoszonych list uczestników i wykreślenie martwych dusz. T.zn. z list można wykreślać wcześniej zgłoszone, nie można zaś dopisywać nowych osób. Od prawidłowej informacji zależy czy zmieścimy się wszyscy, czy też będziemy musieli ciąć do liczby miejsc dostępnych w autokarach, czego wolałbym uniknąć.

Aktualizacja 14:56:

Broń

Dostałem właśnie przypomnienie od Rosjan: żadnych pistoletów i ładunków.

Pozdrawiam!

11 sierpnia 2012 z 02:47 #10525
    Korsykanin
    Participant

Właśnie dostałem wiadomość, że do przyjęcia wniosku wizowego należy podać numer NIP zapraszającego. Zwróciłem się o informację w tej mierze do organizatora. Otrzymaną informację podam niezwłocznie po otrzymaniu.

Witam,
    Wnioski wizowe i inne dokumenty dotyczące mnie i mojej żony (Agnieszka i Piotr Pius) przekazałem do Twojej Kancelarii w piątek rano celem ich złożenia w Konsulacie. Otrzymałem informację, że są do Ciebie dostarczone. Nie wiedziałem nic o nr NIP organizatora. Co w tej sytuacji? Czy możecie go dopisać?
    Chciałem nadmienić, że będziemy lecieć na rekonstrukcję samolotem.
    Pozdrawiam
    Korsykanin z Płocka

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.