Bitwa o Mlawe 25/26 XII 1806 r.

• 30 listopada 2011 z 15:32 #10178
    Gandalf de Grey
    Participant

Salvete,

Odnosnie bitwy o Mlawe w 1806 r. mam tylko takie wiadomosci:
    „Mimo zdobycia i utrzymania Bieżunia łączność między siłami pruskim a rosyjskimi była utrudniona ale nadal trwała. Aby przeciwdziałać ponownemu połączniu się owych armii marszałek Michał Ney (będący dowódcą VI korpusu) wydał polecenie 1. dywizji gen. Jeana Gabriela Marcharda (w skład w niej wchodziły1 brydaga gen. bryg. Louis Ligera-Belaire: 6. p.p. lekkiej i 39. p.p. liniowej, 2 brygada gen. bryg. François-Pierre-Félixa von der Weidta: 69. p.p. liniowej i 76. p.p. liniowej ) aby zdobył Mławę i Działdowo. Gen. Marchard (1 brydaga gen. bryg. Louis Ligera-Belaire: 6. p.p. lekkiej i 39. p.p. liniowej) zaatakował Mławę 25 grudnia od frontu oraz z kierunku drogi na Ciechanów. Po zaciekłej walce oddziałów pruskiej piechoty (w skład, których wchodziły m.in. 2. p.p. i 52. p.p., 3 batalion strzelców i 16 bateria ) i kawalerii ( m.in. 4. pułk kirasjerów ), którymi dowodził gen. mjr Friedrich Georg von Kall), Prusacy broniąc się zaciekle (główna bitwa rozegrała się na podmiejskich błoniach zwanych Rozgardem) wycofali się wraz z dotkliwymi stratami około godz. 14 w kierunku Nidzicy gdzie stacjonowały oddziały rezerwowe gen. por. Christiana Friedricha Wilhelma von Plőtza.

Nic poza ta informacja nie znalazlem. O ile udalo mi sie mniej wiecej ustalic kto sie z kim bil w Mlawie (zwlaszcza po stronie pruskiej), to juz zuplnie brak informacji jakie straty poniesli Prusacy. Podobno okol 800 Prusakow zginelo w bitwie o Mlawe i Dzialdowo, a 220 Francuzow rowniez w tych dwoch bitwach. I teraz pytanie, to ile przypada na bitwe mlawska?
    Czy moze ma ktos jeszcze jakies inne dane, inne zrodla?
    Ja korzystalem z :
    Wilson R, Brief remarks on the character and composition of the Russian army and
    Sketch of the campaign in Poland in the years 1806 and 1807, London 1810,
    Kociszewski A., Mazowsze w epoce napoleońskiej, Ciechanów 1984,
    Gieraths G., Die Kampfhandlungen Der Branderburgisch-Preussischen Armee, Band 8, Berlin 1964,
    J. Kazimierski, Mława – jej dzieje XII wiek – 1863, Mława 2004,
    Lettow-Vorbeck v. O., Der Krieg von 1806 und 1807, t. 3: Der Feldzug in Polen, Berlin 1891,

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.