-
6 stycznia 2012 z 14:03 #10224
senator
ParticipantMam pytanie jaki mundur miał pułk ułanów nadwiślańskich w powstaniu listopadowym
9 stycznia 2012 z 18:20 #10229Koroniarz
KeymasterDarek, to jest źle postawione pytanie. Pułki okresu wojen napoleońskich zostały rozwiązane po abdykacji cesarza. Ci którzy pozostali na służbie w armii KP dostali przydziały do nowych jednostek.
Jeśli natomiast pytasz o barwy, to barwom nadwiślańczyków odpowiadały barwy 3 pułku ułanów KP. Niżej na grafice p. Czopa:oraz z okresu:
O tyle mogą Cię zainteresować, że niezależnie od barw zbieżnych z nadwiślańskimi, bili się pod Liwem:
Miejsce dyslokacji w 1830
sztab – Międzyrzec
1 szwadron – Międzyrzec
2 szwadron – Biała
3 szwadron – Łomazy
4 szwadron – Terespol
rezerwa – MordyDowódcy
płk Karol Madaliński
płk Michał Korytkowski (1818 do 1 lutego 1831),
ppłk Ludwik Chmielewski (od 1 lutego 1831 do 8 kwietnia),
ppłk Karol Pawłowski,
ppłk Marcin Żółkiewski.Bitwy i potyczki
Węgrów (8 lutego)
Liw (11 lutego)
Jadów (12 lutego)
Stoczek (14 lutego)
Dobre (17 lutego)
Nowa Wieś (19 lutego)
Grochów (24 lutego)
Wawer (31 marca)
Seroczyn (10 kwietnia)
Boreml (19 kwietnia)
Mińsk (26 kwietnia i 14 lipca)
Barania Ruda (10 maja)
Ostrołęka (18 i 26 maja)
Raciąż (23 lipca)
Szymanów (15 sierpnia)
Karczew (23 sierpnia)
Żelechów (26 sierpnia)
Krynka (28 sierpnia)
Międzyrzec (29 sierpnia)
Kazimierz Dolny (14 września)
Rachów (16 września)Za zasługi w walkach pułk został odznaczony 1 krzyżem kawalerskim, 16 złotymi i 15 srebrnymi.
Pozdrawiam!
:ulan:P.S.
Tytuł wątku zmieniam dopowiednio.10 stycznia 2012 z 13:20 #10230senator
ParticipantPytanie jest prawidłowe chodzi o ułanów nadwiślańskich z powstania listopadowego. Pojawiają się oni we wspomnieniach i pamiętnikach z tamtego okresu a piszą o tym pułku również żołnierze 3 pułku ułanów.
Występuje chociażby ten pułk we wspomnieniach o trzecim pułku ułanów pana Leopolda Szumskiego który to pan był oficerem 3 pułku i mówi o współpracy jego odziału z pułkiem ułanów nadwiślańskich.
10 stycznia 2012 z 13:40 #10232Koroniarz
KeymasterMam pewne rozdwojenie jaźni. Jeśli chodzi o kawalerię to w kongresówce były sformowane następujące jednostki:
Pułki ułanów
1 Pułk Ułanów Królestwa Polskiego
2 Pułk Ułanów Królestwa Polskiego
3 Pułk Ułanów Królestwa Polskiego
4 Pułk Ułanów Królestwa Polskiego
5 Pułk Ułanów Imienia Zamojskich
6 Pułk Ułanów Dzieci Warszawskich
7 Pułk Ułanów Królestwa Polskiego
8 Pułk Ułanów Królestwa Polskiego
9 Pułk Ułanów Królestwa Polskiego
10 Pułk Ułanów Królestwa Polskiego
11 Pułk Ułanów Królestwa Polskiego
12 Pułk Ułanów Królestwa Polskiego
13 Pułk Ułanów Królestwa Polskiego
14 Pułk Ułanów Królestwa PolskiegoPułki strzelców konnych
1 Pułk Strzelców Konnych Królestwa Polskiego
2 Pułk Strzelców Konnych Królestwa Polskiego
3 Pułk Strzelców Konnych Królestwa Polskiego
4 Pułk Strzelców Konnych Królestwa Polskiego
5 Pułk Strzelców Konnych Królestwa Polskiego
6 Pułk Strzelców Konnych Królestwa PolskiegoDo tego doszły formacje powstańcze takie jak:
1 Pułk Jazdy Augustowskiej
2 Pułk Jazdy Augustowskiej
1 Pułk Jazdy Kaliskiej
2 Pułk Jazdy Kaliskiej
1 Pułk Jazdy Krakowskiej
2 Pułk Jazdy Krakowskiej
10 Pułk Ułanów Królestwa Polskiego
1 Pułk Jazdy Płockiej
2 Pułk Jazdy Płockiej
Pułk Jazdy Podlaskiej
Pułk Jazdy Poznańskiej
1 Pułk Jazdy Sandomierskiej
2 Pułk Jazdy Sandomierskiej
Pułk Jazdy Wołyńskiej
1 Pułk Mazurów
2 Pułk MazurówCzy chodzi, Ci o którąś z nich, czy jeszcze o inną, bo z tego co pamiętam bez wertowania źródeł, to do nadwiślańczyków nawiązywali dopiero Beliniacy (I wojna), 4 PU (powstanie wielkopolskie), a w II RP, 21 PU?
Pozdrawiam!
P.S.
Ponieważ nasze posty się minęły, ściągnąłem WSPOMNIENIA O TRZECIM PUŁKU UŁANÓW Leopolda Szumskiego z Podlaskiej Biblioteki Cyfrowej i poczytam w drodze.10 stycznia 2012 z 14:04 #10233senator
ParticipantJedno źrudło już podałem były to wspomnienia o trzecim pułku ułanów tam kilku krotnie pada sformułowanie iż to nasz pułk wspulnie z ułanami nadwiślańskimi robi to lub tamto. Nazwa jednostki nadwiślańskiej pojawia się dość puźno bo bodaj że od lipca 1831roku.
10 stycznia 2012 z 17:40 #10235Koroniarz
KeymasterZabiłeś mi ćwieka, ale faktycznie masz rację. Pomocny był Bronisław Gembarzewski i jego „Rodowody pułków polskich i oddziałów równorzędnych od r. 1717 do r. 1831”:
LEGJA NADWIŚLAŃSKA
Utworzona z Polaków zaboru austrjackiego w lutym r. 1831. Dowódcy: kpt. Starzyński Antoni, 22.IV, ppłk, Kroczyński Andrzej 1 VIII
Bitwy i potyczki: Międzyrzecz 29.VIII i 6.IX, Opatów 9,IX, Chotcza Górna 19.IX.
Legja otrzymała 5 krzyży złotych.Barw dopiero poszukam. Warto też dać cytat z Szumskiego.
Pozdrawiam!
10 stycznia 2012 z 17:43 #10236lmeglnyi@net24.
ParticipantWitam
Pułk Nadwiślański nosił mundury zbliżone do 1 p.u. Królestwa Polskiego, a mianowicie granatowe z karmazynowymi kołnierzami, rabatami,mankietami i lampasami ,przy nich wypustki białe, czapki ułańskie białe z białym pomponem, etyszkiety białe( typowe dla ułanów K.P.) guziki i dystynkcje białe/srebrne.płaszcze białe z kołnierzami karmazynowymi.
Oddział formowany z galicjan w Staszowie woj.krakowskie.
Pozdrawiam.
Władek P.10 stycznia 2012 z 20:34 #10237senator
ParticipantKawaleria powstańcza to wspaniały temat duża różnorodność formacji wyposażenia i umundurowania to ciekawy temat. Ułani nadwiślańscy myśle że są początkiem tematu.
11 stycznia 2012 z 14:50 #10238Pitrek
ParticipantWitam!
Nie trafiłem na informację o powstaniu pułku ułanów nadwiślańskich.
W czasie Powstania Listopadowego powstała Legia Nadwiślańska konna.
Jest sporo informacji o tej formacji w:
„Kawaleria Królestwa Polskiego w powstaniu listopadowym” Tomasza Strzeżek – Wydawnictwo UWM 2006Dzięki Gembarzewskiemu wiadomo jak byli umundurowani.
Pozdrawiam
Piotrek20 stycznia 2012 z 02:37 #10253senator
ParticipantTak dla przypomnienia to dawni lansjerzy nadwiślańscy służyli głównie w 4i1 pułku ułanów. A jeśli idzie o to jaka była różnorodność mundurów w powstaniu listopadowym to może ukażą to te ryciny.
27 stycznia 2012 z 18:54 #10277Krzysztof63
ParticipantZa to:
móndórów …
Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.