Artyleria Wojsk Polskich

• 9 kwietnia 2011 z 15:56 #9713
    MG
    Participant

nie było jednorogów 12 funtowych , kaliber porównywano do 12 funtówki .

Tak, tak, tak. Pytałem jakie wagomiary jednorogów porównywano do 8 i 12 funtówki.
    Bo zaczynam zbierać materiały do artylerii powstania kościuszkowskiego i jestem ciekaw jak orginalnie nazywano nazwane po polsku zdobyczne jednorogi 4, 6, 8, 12 funtowe, czyli ileś tam pudowe.

9 kwietnia 2011 z 17:58 #9714
    Pedro
    Participant

4 funtowego jednorogu nie było był za to 3 funtowy 🙂 , mieszam z nazewnictwem ;D
    ale miej pretenscje do rosjan ;(
    na fotce 3 funtowy pisze że duński ale taki sam jest w muzeum wojska w Kołobrzegu(rosyjski )
    i na drugiej 1/2 pudowy

Chcesz skalsyfikować jednorogi :
    – 3 funtowy
    -1/4 pudowy
    -1/2 pudowy
    – jendopudowy

Na pociesznie ci powiem ze z mozdzierzmi jest podobnie rosjanie mieli kalibry w pudach i funtach (Polacy również bo uzywali zdobycznych )

9 kwietnia 2011 z 18:58 #9715
    Pedro
    Participant

Na dowód 8 pudowy mozdzierz

Załączniki:
    7 sierpnia 2011 z 22:46 #10007
    DarekDarek
    Participant

Ad rem
    Pamiętniki Seweryna Bukara:

Baterja moja, dwóch sześcio-funtowych armat i dwóch haubic czyli granatników złożona…

Opis boju pod Zasławiem -str. 76

5 marca 2012 z 19:09 #10323
    Koroniarz
    Keymaster

Artyleria konna znana była Polakom schyłku I Rzeczypospolitej. Mieli możliwość zapoznać się z jej działaniem w bitwie pod Szczekocinami, gdzie odwróciła klęskę armii pruskiej na zwycięstwo (była to I kompania), oraz pod Warszawą (V kompania).

30 marca, w Muzeum Niepodległości w Warszawie odbędzie się sesja naukowa Wszechnicy Kościuszkowskiej, poświęcona bitwie pod Szczekocinami.
    Pozdrawiam!

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.