4 Pułk Przedniej Straży Wojska Koronnego

• 10 stycznia 2011 z 22:55 #8963
    Piotr Kowalski
    Participant

Witam
    Mój przodek Ludwik Zakrzewski był namiestnikiem chorążym w tym pułku. Szukam wszelkich informacji,opracowań o tej jednostce. Rozumiem że byli to dragoni. Czy istnieją jakieś grafiki przedstawiające żołnierzy tego pułku lub podobnych formacji (może mundur chorążego)?

Z góry dziękuję za pomoc
    Pozdrawiam
    Piotr Kowalski

11 stycznia 2011 z 22:14 #8969
    Darek
    Participant

Pułk Przedniej Straży Byszewskiego, następnie Wirtemberga nigdy nie był jednostką dragońską.
    Od chwili formowania był PPStraży.
    Tutaj w starym umundurowaniu.
    Tutaj trzeba poszukać, ale coś się na pewno trafi.
    Ludwik otrzymał patent na chorążego 13 III 1792 roku.
    Bił się na Litwie gdzie otrzymał ranę pod Mścibowem.

12 stycznia 2011 z 18:42 #8974
    Piotr Kowalski
    Participant

Witam
    Dziękuję Panie Darku za pomoc.
    A gdzie mogę odszukać jakieś informacje o szlaku bojowym tej jednostki,jakieś szersze opisy bitew. Szczególnie interesuję mnie ta bitwa pod Mścibowem. W internecie jak do tej pory nic nie znalazłem.

Z góry dziękuję za pomoc
    Pozdrawiam
    Piotr Kowalski

12 stycznia 2011 z 19:56 #8976
    Darek
    Participant

Czołem!
    Moim skromnym zdaniem najlepszą pozycją dla Pana będzie praca Janusza Wielhorskiego zatytułowana:
    „Rodowody oddziałów koronnego autoramentu polskiego, zaczem jazdy narodowej koronnej; ich filiacja, ciągłość oddziałowa, nazewnictwo,
    numeracja, dowódcy i przydziały do W. J. Wyższego szczebla 1773 – 1794”.
    Pozycję tę wydano w Tarnowskich Górach w roku 1991.

Pozdrawiam – Darek.

13 marca 2011 z 20:09 #9589
    Darek
    Participant

Z ciekawostek.
    Otóż w ramach nominacji do Virtuti Militari za kampanię 1792 roku, trafili na listę żołnierze Pułku 4-go.

1) Czartoryski ppłk Pułku szef. X. Wirtemberskiego – zaświadczenie wystawione przez Xcia Poniatowskiego gen. leut.
    2) Wedelsztedt mjr Pułku S. P. Xcia Wirtemberskiego gen. leut. – zaświadczenie wystawione przez Xcia Poniatowskiego gen. leut.

Generalnie Pułk 4 poszedł na front litewski.
    Ciekawe jest zatem że występującym o przyznanie odznaczenia jest dowódca jednostek walczących na froncie południowym.

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.