13 pułk XW

• 5 listopada 2010 z 22:24 #8830
    Pitrek
    Participant

A tak wyglądała artyleria pułkowa w piechocie Księstwa Warszawskiego.

Pozdrawiam
    Piotrek

8 listopada 2010 z 12:23 #8831
    Pedro
    Participant

Ok kolejne pytanie 🙂 artyleria pułkowa 13 pułku miała czaka czy rogatywki ?

8 listopada 2010 z 13:08 #8832
    Koroniarz
    Keymaster

O ile pamiętam w artylerii pułkowej zasada była prosta: miała taki sam mundur jak reszta pułku, z wyjątkiem rabatów i mankietów, które były czarne.

Pozdrawiam!

8 listopada 2010 z 14:44 #8833
    Pitrek
    Participant

Witam!

Ale to by oznaczało, że w pułku 13 jest to biały mundur z czarnymi dodatkami!!!! Nie wiem czy żołnierze mieliby czas na inne zajęcia, poza czyszczeniem munduru. W artylerii w końcu łatwiej się ubrudzić.
    Trzeba pamiętać, że od 1810 roku obowiązywał regulamin mundurowy, który ujednolicał umundurowanie we wszystkich pułkach piechoty. Wiadomo, że nie udało sie przemundurować wszystkich pułków, czego jednym z przykładów jest pułk 13, ale regulamin był i sądzę, że dowódcy pułków, z jego wprowadzenia byli rozliczani.
    Tak więc, gdy powstawała w 1811 roku artyleria pułkowa, żołnierze powinni być umundurowani wg. rozkazu z dnia 25 maja 1811, tym bardziej, że na tworzenie artylerii były przyznawane jakieś sumy.
    Z tego co wiem to nie ma żadnej ikonografii z epoki, przedstawiającej artylerie pułkową Księstwa Warszawskiego. Nie udało mi się też dotrzeć do tego rozkazu z 25 maja. Jedyny przekaz to pamiętniki Franciszka Salezego Gawrońskiego z Pułku 12 Piechoty XW. Dowodził on artylerią pułkową w roku 1812. Nie ma tam nic o mundurach.

Pozdrawiam
    Piotrek

9 listopada 2010 z 13:37 #8836
    Koroniarz
    Keymaster

To lekki dryf, ale ze względu na koszta rozważano umundurowanie całego WP XW na biało. Projekt upadł m.in. ze względu na podobieństwo do mundurów austriackich.

Pozdrawiam!

9 listopada 2010 z 15:06 #8837
    Krzysztof Polak
    Participant

Był też projekt na szaro, jako odmiennego kolorystycznie a równie taniego sukna, ale takoż padł.

9 listopada 2010 z 23:13 #8838
    DarekDarek
    Participant

Dlatego nawiązano do granatu iako do barwy narodowey.
    Wszak dutków nie stało i pozostało brać to co zbywało.
    Tak i mundury wojska były w pierwszych szeregach cudne,
    a w drugich że cię jedynię mogę.
    Tak i poszczególne Pułki były raz lepiej raz gorzej ubrane.
    Wszystko niby względem potrzeb, ale jednak względem możliwości…

Peesik.
    Pozdrowienia od 41 letniego Działyńczyka :stinky:

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.